Lidovky.cz

Při syrských demonstracích zemřelo 13 lidí

Svět

  20:00
DAMAŠEK - Do ulic řady svých měst vyšli Syřané. Policie proti nim zasáhla v Damašku i ve městě Dará na jihu země, kde bylo podle zdravotnických zdrojů a svědků zabito 13 osob.

Protivládní demonstrace v Damašku foto: Reuters

Podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters začali policisté v Dará střílet do demonstrantů s cílem rozehnat jejich shromáždění. Syrská televize a oficiální agentura SANA naproti tomu informovaly o násilí v Dará jako o aktu "banditů".

Televize odvysílala záběry několika maskovaných ozbrojenců střílejících na demonstranty i bezpečnostní síly. Mezi mrtvými je údajně jeden policista a řidič sanitky, desítky policistů a obyvatel města byly zraněny.

"Ozbrojenci, kteří pronikli mezi účastníky pokojné demonstrace, zaútočili na elektrárenskou společnost a televizní stanici a začali střílet ostrými náboji i do demonstrantů a příslušníků bezpečnostních sil. To jasně dokazuje, že to jsou lidé, kteří to myslí se Sýrií špatně," uvedla SANA.

Syrská televize odvysílala záběry několika maskovaných ozbrojenců střílejících na demonstranty i bezpečnostní síly.

Nejmenovaný očitý svědek agentuře Reuters telefonicky z Dará řekl, že tam demonstranti dnes zapálili kancelář vládní strany Baas a zničili kamennou sochu Basila Asada, zesnulého staršího bratra současného prezidenta Bašára Asada.

V Damašku tajní agenti údajně zaútočili obušky na sunnitské věřící vycházející z mešity. "Šlo jen těžko rozpoznat, kdo je kdo, protože členové této vnitřní bezpečnostní služby Amn nenosí uniformy," řekl agentuře Reuters občan nejmenované západní země bydlící poblíž mešity Rifáí.

Čtěte také

Masové protesty jsou hlášeny také z východní Sýrie, obývané hlavně kurdským obyvatelstvem. Kurdové se podle agentur nenechali uchlácholit gestem prezidenta Asada, který tento týden rozhodl o tom, že všichni Kurdové získají syrské občanství.

Damašek je jim dosud upíral. Kurdové tvoří asi desetinu syrské populace a žijí zejména na východě. Hned po Asadově rozhodnutí ale prohlásili, že občanství je jejich právem a není třeba je udělovat jako výsadu.

Na jemenské demonstranty se slzným plynem

Násilí proti demonstrantům je hlášeno také z Jemenu, kde pořádkové síly údajně zabily dva demonstranty ve městě Táizzu jižně od metropole. Dva protestující byli zastřeleni a desítky dalších demonstrantů bylo postřeleno, nebo zasaženo slzným plynem, řekli agentuře AFP očití svědci.

Neklidný Jemen

Jemenská opozice se snaží o jeho svržení od 11. února a represe proti demonstrantům si vyžádaly přes 100 mrtvých. Pravidelně se protesty konají před univerzitou v Saná, ale také v jiných městech.

Táizz je centrem odporu proti režimu prezidenta Sáliha od propuknutí nepokojů v polovině února.

Sálih před stoupenci označil nabídku států Perského zálivu o zprostředkování krize za agresivní intervenci. Tyto země navrhly, aby Sálih odstoupil a aby moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců. Toto přechodné období by mělo trvat nejvýš tři měsíce.

"Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," prohlásil k tomu dnes Sálih.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.