Lidovky.cz

Slovenská armáda asi dolétala. Nemá peníze

Slovensko

  0:16
BRATISLAVA/PRAHA - Slovenská armáda žije doslova z ruky do úst. Přirovnáno k běžné rodině je to, jako když se 85 procent z příjmů pouze projí a zaplatí za nájem a elektřinu. Slovenská armáda má oproti roku 2009 snížený rozpočet z 1,5%hrubého národního produktu na přibližně 1,08 procenta a to je skoro nejméně v rámci celého NATO.

Gripen. foto: Mlejnková AlexandraČTK

"Současný stav je takový, že 86 procent rozpočtu tvoří výdaje na platy, odvody a energie a jen 14 procent zůstává na celý rozvoj, včetně zahraničních misí," říká ministr Lubomír Galko. Podle Galka bude muset armáda ukončit z tohoto důvodu i mnohé zahraničí mise – například tu na Kypru, kde je Slovensko v rámci sil OSN jedním z nejdéle přítomných států.

A nejen to, podle ministra je na stole otázka, zda kvůli nedostatku financí nebude muset Slovensko zrušit svoje letectvo. Slovenské migy, byť před více než deseti lety zmodernizované, chátrají a o nákupu nových strojů se nikdo neodváží byť jen zmínit.

Čtěte také

"Pokud se neudělají razantní opatření, musíme otevřeně nastolit otázku, zda nezlikvidujeme letectvo. Pokud se ale tak rozhodneme, musí to být rozhodnutí vlády, ne ministerstva obrany," uvedl ministr Galko. A není to podle jeho názoru otázka roků, ale měsíců. "Pokud se nám nepodaří v červnu dohodnout zvýšení (rozpočtu armády), bude na vládě předložena otázka, jestli zrušíme letectvo," řekl jasně Galko.

Ministr obrany jde v tomto uvažování do hodně divokých scénářů, jako je "sdílení" moderních stíhaček s některou z visegrádských zemí, z nichž v rozhovoru pro deník Sme ministr konkrétně zmínil Polsko. Podle Galka by však zrušení letectva bylo velice špatným a zřejmě nevratným krokem.

"Když ho jednou zrušíme, už ho nevybudujeme," uvedl Galko. Slovenské letectvo ale ve skutečnosti téměř neexistuje už nyní. Z 21 migů jsou v provozu pouhé čtyři stroje a podle některých odhadů už jejich nákladný provoz spotřebovává 70 % rozpočtu letectva.

NATO: Situace je kritická
Situací slovenské armády se zabývá už i Severoatlantická aliance. Ředitel obranného plánování NATO Frank Boland to při své únorové návštěvě Slovenska řekl jednoznačně. "Slovensko má velké problémy plnit své závazky vůči NATO," uvedl Boland.

"Potřebujete víc peněz. Když vás Aliance přijímala v roce 2004, tak jste souhlasili s vyčleněním dvou procent HDP na obranu. To se pak změnilo na 1,6 procenta. Tento závazek také nebyl naplněný a klesl na 1,5 procenta. A teď visí výdaje někde na jednom procentu a to je velmi málo. Situace je kritická," prohlásil třetí muž z hierarchie NATO.

Česko je na tom podobně jako Slovensko. Podíl vůči hrubému domácímu produktu se stále snižuje a 1,32 % HDP výrazně zaostává za závazky vůči NATO.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.