Lidovky.cz

Západ: Libye s Kaddáfím je nemyslitelná

Svět

  16:59
BERLÍN - Nejvyšší představitelé USA, Británie a Francie dnes prohlásili, že budoucnost Libye si nelze představit s Muammarem Kaddáfím. Z Berlína tak zaznělo jasné poselství - cílem operace NATO už není jen ochrana obyvatel, ale svržení libyjského šéfa.

Rebel si vychutnává cigaretu vedle raketometu naloženém na korbě pick-upu. foto: Reuters

"Teď jasně zaznělo, také po závěrech z Dauhá, že nejde už jenom o ochranu obyvatelstva, nýbrž jde o odstranění pana plukovníka Kaddáfího... Toto bylo jasně řečeno," řekl Schwarzenberg českým novinářům po schůzce NATO-EU v rámci neformální schůzky ministrů zahraničí aliance, která dnes v německé metropoli skončila.

Kaddáfího střeží ženy

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a britský ministr zahraničí William Hague na konferenci šéfů diplomacií států NATO v Berlíně.

Na závěrečné tiskové konferenci výzvu třech západních velmocí přivítal generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Myslím, že tento článek odráží jednotu v cílech a v odhodlání spojenců," uvedl dánský politik a připomněl čtvrteční shodu ministrů zahraničí NATO vést vojenské operace v Libyi tak dlouho, dokud budou v ohrožení civilní obyvatelé. "Není možné si představit, že toto ohrožení pomine, pokud bude Kaddáfí u moci," řekl.

Zatímco západní velmoci opakovaně vyzývají Kaddáfího k odchodu, projížděl se ve čtvrtek libyjský vůdce v ulicích Tripolisu a zdravil přihlížející. Na konci klipu umístěného na YouTube je vidět, jak muž po plukovníkově levici vypadne za auta. Kadáfí pokračuje bez povšimnutí v jízdě.

Americký prezident Barack Obama, jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron ve společném komuniké uvedli, že "je nepředstavitelné, aby někdo, kdo se pokusil o masakr vlastního obyvatelstva, hrál roli v budoucí vládě". "Následně může začít přechod od diktatury k institucionálnímu procesu, vedený novou generací vůdců," popisuje trojice státníků možný vývoj v Libyi.

Rozšíření útoků namísto vyzbrojování rebelů
Francouzský ministr obrany Gérard Longuet ale podle agentury AFP upozornil, že toto prohlášení "zcela jistě" překračuje mandát rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1973, umožňující zásah spojeneckých sil v Libyi. V rezoluci se nehovoří o budoucnosti Kaddáfího, uvedl. Francie a Británie by chtěly spíš rozšířit vojenské útoky na logistická centra a na centra velení Kaddáfího sil, než vyzbrojovat libyjské rebely.

Středověké obléhání

Libyjské vládní síly opět zaútočily na Misurátu, která je částečně v rukou rebelů, a podle posledních informací přitom zabily nejméně osm lidí. Představitelé USA, Francie a Británie ve společném komuniké "středověké obléhání" třetího největšího libyjského města odsoudili.

Nejméně jednu oběť na straně povstalců si podle rebelů vyžádaly boje u Adžedábíje. Město, které je vstupní branou k baště opozice Benghází, od konce týdne ovládají povstalci. Kaddáfího síly jsou podle nich rozmístěny v poušti západně od města a je těžké je sledovat.

Před rozšířením úderů ale varoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a znovu se vyslovil pro politické řešení konfliktu. "Jsme přesvědčeni, že je nezbytné urychleně převést vývoj na politický kurz a přikročit k politickému a diplomatickému řešení," prohlásil Lavrov v Berlíně. Rozšíření útoků podle něj povede jen k dalším obětem na civilním obyvatelstvu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.