Lidovky.cz

Po půl století skončil v Sýrii výjimečný stav

Svět

  15:46
DAMAŠEK - V Sýrii byl zrušen výjimečný stav platný 48 let. Prezident Asad tak splnil jeden z hlavních požadavků opozice, která kromě toho žádá prezidentův odchod.

Protivládní protesty v Sýrii. foto: Reuters

Syrské síly ráno střelbou rozehnaly protesty v třetím největším městě Homsu, kde od víkendu pokračují protivládní protesty. Policisté zabili při střetu nejméně 12 lidí. Nepokoje ve městě Homs vyvolala smrt jednoho z místních kmenových vůdců, který zemřel minulý týden ve vazbě. Do ulic včera vyšly tisíce lidí a žádaly svržení prezidenta.

Asadovy výhrůžky a ústupky

Za poslední měsíc si nepokoje vyžádaly asi 200 mrtvých. Prezident Asad v sobotu oznámil, že nejdéle do týdne bude zrušen výjimečný stav, ketrý v zemi platí od roku 1962 . Stále častěji je hlášeno zatčení právníků, nezávislých politiků a ochránců lidských práv.

Výjimečný stav

Výjimečný stav je ve světě vyhlašován při přírodních pohromách, ozbrojených konfliktech či politických nepokojích. Většinou omezí normální fungování výkonné, zákonodární či soudní moci, má vliv například i na pohyb obyvatel.

Přehled zemí, kde platí výjimečný stavDemonstrace v Sýrii
- Sýrie - vyhlášen v roce 1963 po státním převratu, kdy se v zemi k moci dostala dodnes vládnoucí Socialistická strana arabské obrody (Baas). Stav umožňuje režimu zatýkání odpůrců či jejich věznění bez soudu.

- Egypt - vyhlášen v roce 1981 po atentátu na prezidenta Anvara Sadata, stav je každé dva či tři roky prodlužován. V zemi byl zaveden již v roce 1967 a platil do roku 1980. V pondělí vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF) oznámila, že do doby konání parlamentních voleb letos v září zruší také výjimečný stav v zemi.

- Palestinská autonomie - vyhlášen v roce 2007 poté, co radikální hnutí Hamas ovládlo pásmo Gazy. Výjimečný stav platí v pásmu Gazy i na západním břehu Jordánu.Nepokoje v Tunisku

- Somálsko - zaveden v roce 2009 kvůli útokům muslimských radikálů v zemi.

- Tunisko - vyhlášen 14. ledna 2011 poté, co autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí, jenž byl v čele země od listopadu 1987, po několikatýdenních protivládních protestech odstoupil z čela země.

- Bahrajn - zaveden na tři měsíce 15. března 2011 po mohutných demonstracích v zemi, při kterých od února zahynulo 24 lidí.

- Jemen - vyhlášen 18. března 2011 po velkých nepokojích, při 'Odejdi'! Malý Jemenec na demonstraci proti prezidentovi Sálihovi.kterých od konce ledna zahynulo na 70 lidí. Výjimečný stav znamenal pozastavení platnosti ústavy, cenzuru sdělovacích prostředků či zákaz protestních shromáždění.

Výjimečný stav v únoru zrušilo Alžírsko (zaveden byl kvůli potírání islamistických radikálů v roce 1992).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.