Lidovky.cz

Nálet na Tripolis zasáhl i Kaddáfího bunkr

Svět

  14:45
TRIPOLIS - Ranní letecký útok NATO na centrum Tripolisu zasáhl i předpokládaný bunkr libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Mluvčí vlády Ibrahím podle Reuters popsal, že útok doprovázela "velmi silná exploze" a zahynuli při něm tři lidé.

Díra po leteckém náletu NATO, která naznačuje předpokládaný Kaddáfího bunkr foto: Reuters

Díra v zemi odhalila předpokládaný Kaddáfího bunkrVláda tvrdí, že zasažené místo bylo pouze opuštěné parkoviště. Zpravodaj agentury Reuters však na místě zpozoroval strážní věže s vojáky a areál byl obehnán zdmi. V zemi byly po bombách dvě díry, vidět byl i železobetonový strop po pod vrstvou písku, který by naznačoval skrytý bunkr.

Libyjské vládní síly v sobotu oznámily, že chtějí opustit Misurátu a jednání i boj s povstalci zde přenechat členům místních kmenů. Důvodem mají být vzdušné útoky NATO i příliš dlouhá doba bojů. Třetí největší libyjské město, dosud částečně ovládané povstalci, jednotky vůdce Muammara Kaddáfího obléhají zhruba dva měsíce.

Čtěte také

Armáda ustupuje z Misuráty
Podle lékařů si tu boje za sobotu vyžádaly nejméně deset mrtvých. Mezi raněnými, kteří zaplavili misurátskou nemocnici, jsou i Kaddáfího vojáci. "Od osmi hodin ráno jsme přijali deset mrtvých a pět desítek raněných, což je normálně bilance za celý den," řekl agentuře AFP lékař jedné z misurátských nemocnic. Podle reportéra AFP sem každé tři až čtyři minuty přijížděly sanitky a přivážely především raněné Kaddáfího vojáky. Někteří z nich agentuře Reuters sdělili, že dostali rozkaz z města odejít.

Boje o Misurátu

Přístavní Misuráta, vzdálená asi 200 kilometrů východně od Tripolisu, je nejvýznamnější baštou povstalců na západě Libye. Boje si tu podle aktivistů vyžádaly přes tisíc mrtvých. Humanitární organizace upozorňují také na zhoršující se podmínky v obléhaném městě. Podle agentury AFP do Misuráty připlula loď se 160 tunami humanitární pomoci, kterou vypravila Mezinárodní organizace pro migraci. Odpoledne by plavidlo mělo do povstalecké bašty Benghází na východě země evakuovat tisícovku zahraničních pracovníků, pocházejících převážně z Nigérie.

Při pokusu o ústup se prý dostali pod palbu ozbrojenců. "Včera (v pátek) nám řekli, abychom se stáhli," řekl jeden. Jiný potvrdil, že armáda nad Misurátou ztratila kontrolu.

Rebelové: Město je svobodné
Mluvčí povstalců o něco později oznámil, že město je svobodné a že povstalci vyhráli. "Z Kaddáfího vojáků byli někteří zabiti a jiní utíkají pryč," uvedl podle Reuters. Zprávu však nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Rebelové podle agentur v ústup prorežimních sil nejdříve moc nevěřili.

"Když libyjská armáda problém v Misurátě (v dohledné době) nevyřeší, vydají se do města lidé z okolních kmenů a budou s povstalci vyjednávat. Pokud to nepomůže, budou s nimi bojovat. (...) Armáda doposud prosazovala operativní jednání, ale to kvůli vzdušným útokům (NATO) není účinné," prohlásil předtím podle DPA Chálid Kaim, náměstek libyjského ministra zahraničí Abdala Atího Ubajdího.

Povstalci kolem zadrženého vládního vojáka

Mluvčí libyjské vlády Músá Ibrahím podle Reuters potvrdil, že vláda již začala příslušníky některých kmenů z okolí Misuráty vojensky cvičit a vyzbrojovat. Stažení provládních vojsk by podle Reuters po dvou měsících povstání proti Kaddáfího vládě mohlo představovat obrat. Není však jasné, jak daleko za město se vojáci vzdálili.

Podle serveru BBC náměstek Kaim také řekl, že příslušníci kmenů se nejdřív pokusí přesvědčit povstalce, aby složili zbraně. Pokud se to nepodaří, vstoupí prý do města. Armáda zůstane, kde je, dodal.

Podle libyjské agentury JANA letouny NATO v pátek večer zaútočily také v oblasti u města Zintán jihozápadně od metropole. Povstalci v hornaté oblasti ovládají několik lokalit. Ve čtvrtek obsadili jeden z hlavních hraničních přechodů s Tuniskem.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.