Lidovky.cz

Kuvajt v Severní Dakotě a patálie s tloušťkou

Svět

  13:51
Ceny ropy rostou už čtyřicet let a přestože lidstvo ví, že jí valem ubývá a jednoho dne prostě nebude, pořád věří v objev zázračných nových nalezišť, podobně jako na přelomu 19. a 20. století.
Trajekt (ilustrační foto)

Trajekt (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dokazuje to mimo jiné článek otištěný ve velikonočním vydání časopisu The New Yorker nazvaný příznačně "Kuwait On The Prairie". Jeho autor, Eric Konigsberg, nás v něm zavádí do Severní Dakoty, státu, ve kterém geologové narazili na obrovská naleziště ropy, doslova "podzemní moře" o rozloze 65 tisíc kilometrů čtverečných.

Nové vrty rostou v Severní Dakotě jako houby po dešti a jen loni se tam vytěžilo 113 milionů barelů, což představuje zhruba pět procent roční produkce Spojených států. Město Williston, které je nalezišti nejblíž, čeká podle geologů, ale i sociologů dvacetiletý boom. Už teď je Severní Dakota dík ropě státem s nejnižší nezaměstnaností v USA (3,7 procenta), a nejen to - za prací se tam stěhuje tolik lidí, že nemají kde složit hlavu. Stavební firmy zkrátka nestačí uspokojovat poptávku. Klíčová fakta z článku, jehož plná verze je zpoplatněná, najdete ZDE:

Novinka není ani to, že Američani tloustnou. Samotný fakt, na který už léta upozorňují hlavně lékaři, může mít ovšem celou řadu dopadů jak dokazuje článek otištěný v dnešním vydání deníku The Los Angeles Times. Konstatuje, že tloustnutí populace donutilo úřady přehodnotit limity počtu pasažérů, které je dovoleno přepravovat na trajektech. Stane se tak poprvé od roku 1960, ovšem není divu, vzhledem k tomu, že průměrná váha za posledních padesát let vzrostla o plných 11 kilogramů.

Nový váhový limit pro trajekty je prý už zpracovaný a schválený, nicméně v platnost by měl vejít až v prosinci.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Na Marsu byla kdysi úplně jiná atmosféra, díky níž na planetě existovala voda, tvrdí vědci s odkazem na nejnovější objev velkého množství suchého ledu na jihu planety. "Před čtyřmi miliardami let měl Mars mnohem prostupnější atmosféru," řekl deníku The Arizona Daily Star Roger Phillips z výzkumného institutu Southwest Research v Boulderu ve státě Colorado. "V té doby byla planeta teplejší a vlhčí a zformoval se na ní dokonce systém řek."

Phillips a jeho tým tvrdí, že se tak stalo, když se změnilo naklonění osy Marsu, což se děje zhruba jednou za sto tisíc let - otáčení planety se pak urychlilo, v důsledku čehož se suchý led proměnil v páru, a ta vytvořila atmosféru. Jakmile se otáčení zase zpomalilo, část oxidu uhličitého z atmosféry se znovu proměnila v led, zbytek zmizel ve vesmíru.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.