Lidovky.cz

'Den hněvu' vyhnal do ulic tisíce Syřanů

Svět

  15:35
TRIPOLIS - Konflikt mezi demonstranty a vládními silami v Sýrii si vyžádal možná přes 50 životů. Syrská větev mezinárodní Observatoře lidských práv oznámila, že bylo zabito nejméně 48 civilistů. Vláda hlásila sedm zabitých vojáků a policistů a další dva vojáci byli podle ní uneseni.

Odpůrci režimu syrského prezidenta Bašára Assada. foto: Reuters

Nové protivládní protesty propukly v syrské metropoli Damašku a okolních městech. V přístavu Latákíja bylo při policejní střelbě zraněno pět lidí. Stovka tisíc demonstrantů vyrazila do ulic také v jemenském hlavním městě Saná.

Další protivládní protesty se konají v Baníjásu, v severosyrském Kámišlí, v Homsu a také na jednom z damašských předměstí. Dvě menší skupiny lidí se sešly v centru Damašku.

Vláda dnes občany upozornila, že ministerstvo vnitra nevydalo

OSN chce prošetřit násilnosti

Západní členové Rady OSN pro lidská práva se na mimořádném zasedání v Ženevě snaží  prosadit vyšetření násilí v Sýrii.

Podle západních států byly v Sýrii spáchány zločiny proti lidskosti. Navrhovatelem textu jsou USA a země Evropské unie. Chtějí nejen vyšetřit násilí, ale přimět také Asada, aby do země pustil zahraniční novináře a přestal blokovat internetové spojení.

Nigérie a Čína už se daly slyšet, že by tento návrh mohl být kvalifikován jako vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie.

povolení k žádnému "pochodu, demonstraci ani poklidnému shromáždění" a že podobné akce ohrožují stabilitu a bezpečnost země.

V Damašku vojáci střeží s vozy vyzbrojenými kulomety okružní silnici. Město je tak odříznuto od předměstí a venkova. Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že do Damašku bylo také přerušeno telefonické spojení.

Izolovaný Damašek
Předměstí Duma je v obležení vojska několik dní. Je jedním z ohnisek protestů podobně jako město Dará na jihu země. Několik obyvatel Dará se dostalo do Jordánska a tvrdí, že jsou ulice města plné krve. "Je tam nepřetržitě slyšet střelba. Odstřelovači lidi zabíjejí hned, jak vyjdou z domu," řekl agentuře AP uprchlík, který nechtěl být jmenován.

                                 Protesty v Homsu


Poprvé se do věci vložilo syrské Muslimské bratrstvo, coby náboženská opozice. Obvinilo vládu prezidenta Bašára Asada z genocidy a vyzvalo národ, aby se nevzdával tyranům.

Sto tisíc odpůrců jemenského režimu v ulicích
Na sto tisíc odpůrců jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha dnes zaplavilo hlavní město Saná a požadovalo okamžitou prezidentovu rezignaci. Nedůvěřují mu, že splní dohodu o postupném odchodu, která má být podepsána v neděli v Rijádu.

Protestuje se i v dalších jemenských městech, v Hudajdá policisté zranili deset demonstrujících. K protestu proti nedávnému tvrdému rozsudku nad čtyřmi demonstranty se sešly tisíce Bahrajnců.

V Saná protestují nejen Sálihovi odpůrci, ale před jeho palácem se sešel rovněž početný dav jeho stoupenců. Pro první je dnešek pátkem věnovaným obětem nepokojů, pro druhé pátkem platnosti ústavy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.