Lidovky.cz

Admirál: Máme jiné úkoly než zabít Kaddáfího

Svět

  9:15
BRUSEL - "Libyjský vůdce je stále slabší, ale rebelové začínali od nuly," uvedl pro skupinu evropských novinářů admirál Giampaolo Di Paola, šéf vojenského velení NATO. Aliance se podle něj pouze řídí rezolucí OSN.

Admirál Giampaolo Di Paola foto: Reuters

Máme za sebou tři měsíce operací v Libyi. Změnila se během té doby nějak vaše strategie nebo seznam cílů, na které Aliance útočí?
Ne, tento seznam se nijak nezměnil. Pořád vycházíme z rezoluce Rady bezpečnosti - útočíme na muniční sklady, velitelská stanoviště, místa, která Kaddáfí používá k organizaci útoků proti civilnímu obyvatelstvu. Nic se nemění, řídíme se rezolucí OSN.

Ale co nám to tady říkáte? Proč prostě neřeknete, že chcete zabít Kaddáfího a bude konec?
Ne, tak to prostě není. Máme tři úkoly. Bezletová zóna, zbrojní embargo a ochrana civilního obyvatelstva proti útokům. Nikdo nikdy neřekl, že máme za cíl zabít Kaddáfího. Můžete si říkat, co chcete, ale to jsou prostě fakta. Faktem je, že Kaddáfí a jeho síly útočí na civilní obyvatelstvo. Mezinárodní společenství řeklo, že Kaddáfí porušuje lidská práva. Mezinárodní společenství se na mnoha summitech a schůzkách shodlo, že je těžké si představit, že by libyjskému lidu dál vládl Kaddáfí - to je také fakt. My jako NATO se ale řídíme pouze rezolucí OSN.

Italský vojenský harcovník

Admirál Giampaolo Di Paola (1944) je jako předseda Vojenského výboru NATO nejvyšším vojenským velitelem Severoatlantické aliance. Začínal jako kapitán ponorek, později byl kapitánem italské letadlové lodi Garibaldi.

Od roku 1990 byl ve velení italské armády. V letech 2004-2008 byl náčelníkem generálního štábu italské armády. Podílel se na mnoha operacích Aliance v rámci válek v Jugoslávii.

Takže vy nechcete zabít Kaddáfího. A co ty útoky na jeho bunkry? Vy neútočíte na místa, kde se nachází?
Ne. My jen bombardujeme místa, které představují infrastrukturu pro Kaddáfího jednotky. Útočíme na velitelství, odkud se velí jeho armádě. Kaddáfí tvrdí, že na něj pořádáme hon, ale pravda je taková, že na něj jen vyvíjíme tlak, aby splnil rezoluci OSN. Ne já, ne NATO přijalo tuto rezoluci, ne já, ale OSN řeklo, že vraždí své občany.

Z rezoluce OSN ale nevyplývá, že by Aliance měla podporovat jednu z válčících stran, tedy rebely proti Kaddáfímu? Tak proč to děláte?
To jste úplně vedle. Rezoluce OSN stanoví, že máme ochraňovat civilní obyvatelstvo. Faktem je, že jsme zastavili Kaddáfího útoky. Pouze důsledkem našich akcí je, že Kaddáfí slábne a rebelové se stávají silnějšími.

Aliance provedla v Libyi na deset tisíc úderů. Kolik je civilních obětí těchto útoků?
Víme o jednotlivých obětech, o jednotlivých omylech. Můžeme ale otevřeně říci, že čísla a počty obětí, která uvádí pan Kaddáfí, jsou naprostým nesmyslem, zcela mimo realitu. My sami nemáme přesné informace o civilních obětech, protože nemáme na zemi žádné jednotky nebo lidi, kteří by nám mohli potvrdit nebo vyvrátit, kde došlo k obětem na životech. Ke všem našim akcím v Libyi ale přistupujeme velice zodpovědně. Vše plánujeme tak, abychom se vyhnuli civilním obětem - tak jak to stanoví rezoluce OSN. Jsme opravdu velmi, velmi opatrní. Každému jednotlivému útoku předchází velice, velice dlouhá příprava, při které se zvažuje, zda ohrozí, či neohrozí životy civilistů, a podle toho se buď útočí, nebo neútočí.

Jak se díváte na to, že velká část zemí NATO, včetně České republiky nebo Maďarska, se operace v Libyi neúčastní?
Účast, nebo neúčast je na rozhodnutí každé jednotlivé země. To platilo v Afghánistánu, v Kosovu i v dalších případech. Každá země NATO se může rozhodnout, jak každou operaci podpoří. Někdy je to jen politická podpora, ale i ta je důležitá, protože se daná země podílí na přijímání rozhodnutí, někdo pošle mnoho vojáků, někdo jen pár. Dali jsme seznam toho, co pro naši operaci potřebujeme, a každý si tam může najít to, čím může pomoci. Jak a zda se zapojí, je suverénní rozhodnutí každého státu.

NATO v Libyi nasazuje bojové vrtulníky. Co si od toho slibujete?
To, že bude možné útočit efektivněji a přesněji i na cíle, které byly dosud těžko odhalitelné nebo které bylo možné jen těžko přesně zasáhnout pomocí leteckých útoků. Je to samozřejmě i riskantnější. Ale Kaddáfího síly jsme oslabili natolik, že už je riziko nasazení vrtulníků přijatelné.

Není to ale tak, že bojové vrtulníky nasazujete proto, že se vám zatím nepodařilo vzdušnými útoky ničeho dosáhnout?
To není pravda. Když porovnáte situaci na počátku dubna a teď, tak je to dnes úplně jiný obraz. Kaddáfího jednotky byly v plné síle, postupovaly na západě i východě, Misuráta byla před pádem a tak dále. A dnes? Kaddáfí nepostupuje, ale ustupuje a brání se. Misuráta je už mimo ohrožení a fronta nebo to, co by se tak dalo nazvat, je třicet čtyřicet kilometrů od města. Kaddáfí ztrácí energii a už nemá sílu útočit. Pravda ale také je, že jednotky rebelů zatím nejsou ve stavu, aby postupovaly. Jejich síly ještě potřebují výcvik a lepší organizaci, aby mohly zahájit ofenzivu. Je těžké říci, kdy přijde zlomový moment, ale na žádnou ofenzivu už Kaddáfí nemá sílu.

A kdy tedy dojde v Libyi k rozhodujícímu okamžiku?
To nevíme. Kaddáfího vojenské kapacity se ale velice zásadně snížily. Situace je však taková, že i když dnes jsou na čtyřiceti padesáti procentech původního stavu, rebelové, kteří před třemi měsíci začínali od nuly, se jim stále jen přibližují. Ale my Kaddáfího síly stále více a více oslabujeme. Každým dnem.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.