Lidovky.cz

Němci: Za nákazu přece jen mohou klíčky

Svět

  11:25aktualizováno  12:45
BERLÍN - Luštěninové klíčky a výhonky jsou s vysokou pravděpodobností přece jen zdrojem střevní nákazy EHEC, která si vyžádala již 30 lidských životů. Prohlásil to v Berlíně šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger.

Brokolicové klíčky foto: Shutterstock

"Možná teď očekáváte, že vám tady ukážu potraviny, které jsou za to zodpovědné, a na nich přichycené bakterie. Tím vám ale posloužit nemůžu. Vymezení původce však možné je - jsou to klíčky. Prokázat původce nemoci na této potravině se nám ale ještě nepodařilo," řekl. "Infekce ještě neskončila, stále přibývají nová onemocnění," dodal.

Burger považuje za možné, že zdroj infekce EHEC možná už vyschl. Jisté to však zatím není. Lze si však představit, že postižené potraviny byly v kontaktu s bakteriemi po určitou dobu, a tehdy se rozšířily. Již dnes ráno se objevily neoficiální zprávy, že poslední vývoj opět podezření vůči klíčkům posílil. Stále více indicií prý naznačuje souvislost mezi bakterií EHEC a jistým pěstitelem semenných klíčků a výhonků v Dolním Sasku.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako první se v podezření ocitly okurky dovezené ze Španělska, testy to ale vyvrátily. Později padlo podezření na zeleninové a luštěninové klíčky z biofarmy v dolnosaském Bienenbüttelu, ani tam ale původně laboratorní testy výskyt EHEC nepotvrdily. Ukázalo se však, že podobná infekce tam nedávno postihla několik zaměstnanců. Úřady proto tento závod dále sledovaly a snažily se zjistit další fakta.

Obvinění španělských okurek z šíření nákazy, které způsobilo praktické zastavení jejich prodeje v Evropské unii a nakonec se ukázalo jako nepodložené, může mít přece jen svou právní dohru. Vysoký španělský diplomat sice ve čtvrtek v Berlíně oznámil, že jeho země nebude za aféru požadovat odškodnění od Německa jako státu, to ale neznamená, že španělská soukromá sdružení nemohou žalovat konkrétní německé orgány.

Lidé rvali zelinářům zeleninu z rukou
Právníci zastupující sdružení španělských zelinářů a ovocnářů Frunet podali u hamburského správního soudu podnět k nařízení, aby jim hamburské správní orgány umožnily nahlédnout do dokumentace výnosů týkající se nákazy EHEC.

Město se statusem spolkové země to zatím odmítalo. To by mohlo znamenat přípravu žaloby o odškodnění, protože právě hamburské orgány vydaly varování před konzumací španělských okurek jako možného zdroje nákazy.

Hamburští obchodníci se zeleninou dnes v centru města rozdávali ve velkém okurky, salát a kedlubny, aby upozornili na dopad aféry na své živobytí. Uprostřed jejich akce se rozšířila zpráva, že varování před touto zeleninou bylo zrušeno. "Lidé se k nám najednou začali hrnout a zeleninu nám po celých taškách přímo rvali z ruky," řekl  jeden z organizátorů protestu Jens Elvers.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.