Lidovky.cz

Modlení jako byznys. Pastoři jsou v Nigérii magnáti

Svět

  18:00
LAGOS - Nigerijští pastoři spravují mnohamilionové podnikání, které svým objemem konkuruje ropným magnátům. Podle nigerijského bloggera Mfonobonga Nseheho, který píše pro časopis Forbes, vlastní nigerijští pastoři cokoli od hotelů, přes nakladatelství až po pobočky restaurací rychlého občerstvení.

Modlení je v Nigérii dobrý byznys. foto: Shutterstock

"Modlení je velký byznys," řekl Nsehe zpravodajskému serveru BBC News. "Vynáší skoro stejně jako ropa," dodal s tím, že majetek pěti nejvýznamnějších pastorů celkem dosahuje hodnoty nejméně 200 milionů dolarů.

Nejbohatším z nich je podle Nseheho biskup David Oyedepo z církve Living Faith World Outreach, jehož majetek odhaduje na zhruba 150 milionů dolarů.

Biskup Oyedepo vlastní nakladatelství, univerzitu, elitní soukromou školu, čtyři letadla a domy v Londýně i ve Spojených státech.

Za ním na seznamu církevních boháčů následuje pastor Chris Oyakhilome z církve Believers' Loveworld Ministries, jehož majetek Nsehe odhaduje na 30 až 50 milionů dolarů. Jeho podnikatelské zájmy zahrnují noviny, časopisy, místní televizní stanici, nahrávací společnost, satelitní televizi, hotely a nemovitosti.

Dalšími třemi v pětici nejbohatších jsou Temitope Joshua Matthew ze Synagogue Church Of All Nations s majetkem deset až 15 milionů dolarů, Matthew Ashimolowo z Kingsway International Christian Centre s majetkem šest až deset milionů dolarů a Chris Okotie z Household of God Church s majetkem od tří do deseti milionů dolarů.

Peníze od zoufalých Nigerijců 
Nsehe dodal, že zástupci všech duchovních s výjimkou pastora Ashimolowa majetek, který vypsal na svém blogu, potvrdili.

"Tihle pastoři vedou okázalý, nádherný život. Můžete je vidět v soukromých letadlech a drahých autech. Tato extravagance ale vysílá špatné poselství jejich věřícím," řekl Nsehe. Majetek podle něj pastoři získali z různých zdrojů - a také od svých oveček.

K TÉMATU:

"Máme tu Nigerijce, kteří jsou zoufalí. Hledají řešení svých problémů. Chodí do kostela pro spasení, vykoupení i uzdravení a pastoři toho občas zneužívají," dodal Nsehe.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.