Lidovky.cz

Jednání NATO-Rusko drhne. Rusko si diktuje podmínky

Afghánistán

  20:55
SOČI - Jednání Rady NATO-Rusko o možnostech další spolupráce, které se koná v jihoruském letovisku Soči, naráží na řadu překážek a rozdílných stanovisek. Nejobtížnějšími se jeví připravovaná protiraketová obrana aliance a také bombardování Libye letouny NATO. Prohlásil to v pondělí po dopoledním kole rozhovorů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Konference NATO v Rusku foto: ČTK

"Dialog nepostupuje tak snadno, jak jsme očekávali po lisabonském summitu," řekl Lavrov podle agentury AP v reakci na listopadovou schůzku šéfů Ruska a NATO, kde se bývalí rivalové dohodli usilovat o partnerství.

Duch Lisabonu žije
Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen připustil rozpory, avšak trval na tom, že "duch Lisabonu žije a nadále je nám

Hádka o Libyi

Ruský ministr zahraničí Lavrov podle očekávání kritizoval akci aliance v Libyi, kde NATO s odvoláním na rezoluci Rady bezpečnosti OSN podniká letecké operace na ochranu civilistů před libyjskou armádou.

"Od doby, kdy NATO začalo uplatňovat rezoluci OSN, debatujeme o tom, jak přísně musí být mezinárodní právo respektováno," řekl Lavrov. "V NATO ale mají rozdílný názor, podle nějž rezoluce 1973 dovoluje komukoli, aby dělal cokoli," řekl šéf ruské diplomacie, který kritizoval hlavně francouzské dodávky zbraní rebelům. Ty jsou podle něj porušením embarga OSN.

Rasmussen na to řekl, že "dodávky zbraní nebyly součástí operace NATO" a jejich cílem byla "ochrana civilistů a zajištění jejich možnosti chránit sami sebe". Rasmussen trval na tom, že právo je dodržováno. Zároveň upozornil, že "jediným přijatelným řešením je přijmout legitimní požadavky libyjského lidu a směřovat k plné demokracii".

vodítkem. Spolupráce je nejlepší volba, partnerství je jedinou cestou vpřed."

Hlavní jednání vyslanců 28 členských zemí aliance a Ruska mezitím pokračují. Pokud jde o protiraketový štít v Evropě, nabídlo NATO Rusku spolupráci při vytváření takového systému. Konkrétní pokrok však není patrný. Moskva požaduje společně řízený systém, což Západ odmítá s tím, že každý z partnerů bude řídit vlastní část systému.

Spolupráce v Afghánistánu a v boji proti pirátům
"Nikdy jsme netvrdili, že o štítu proti balistickým střelám se chceme dohodnout během několika týdnů nebo měsíců," uvedl Rasmussen. "Jsme ale odhodláni pokračovat v dialogu a v práci, a v tom pokroku dosahujeme," dodal.

NATO a Rusko podle něj mají možnost spolupracovat v Afghánistánu a proti námořnímu pirátství a vytvořit tak solidní strategické partnerství, které pak bude možné rozšiřovat o další oblasti. "Ještě tak daleko nejsme, ale postupujeme," zdůraznil.

Rasmussen a další účastníci schůzky se mají sejít také s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.