Lidovky.cz

Špioni 'cizí vlády' ukradli Pentagonu tisíce tajných souborů

Svět

  20:29aktualizováno  22:07
WASHINGTON - Americké ministerstvo obrany letos na jaře zaznamenalo jednu z dosud nerozsáhlejších krádeží citlivých dat. Za pachatele bez bližších podrobností označilo nejmenovanou zahraniční vládu. Pentagon to dnes uvedl při představování strategie proti kybernetickým útokům, kterou se chce podobným hrozbám bránit.

Pentagon foto: ČTK

Náměstek ministra obrany William Lynn uvedl, že při jediném útoku bylo ukradeno 24.000 souborů. Ministerstvo podle něj má dobrou představu, kdo za útokem stál. Šlo prý spíše o jiný stát než jednotlivce. Více konkrétních informací o útoku ale odmítl prozradit.

Pentagon podle Lynna zaznamenal podobné krádeže dat i v minulosti. Týkaly se například plánů systémů na sledování nepřátelských raket, satelitní navigace, bezpilotních letadel, ale i špičkových stíhaček. Některé krádeže pak byly poměrně nezajímavé, šlo například o údaje o malých součástkách tanků či letadel.

HACKEŘI VE SLUŽBÁCH STÁTU

"Velká část z nich se často týká citlivých systémů, včetně letecké elektrotechniky, technologií pro sledování, satelitních komunikačních systémů a protokolů síťové bezpečnosti," uvedl Lynn.

Hacker - ilustrační fotoNová strategie, již dnes Pentagon představil, je podle agentury AP formálním prohlášením kyberprostoru za stejné bojiště, jakým je nyní vzduch, země a moře. Ministerstvo obrany v ní analyzuje slabá místa, která by mohli využít jak útočníci z venku, tak z řad jeho zaměstnanců.

Pentagon nicméně nezveřejnil, jakým způsobem se chce proti počítačovým útokům bránit. Tyto části nové strategie jsou tajné. Strategie ale například obsahuje informace o tom, kdy armáda musí získat pro obranu proti kybernetické hrozbě souhlas prezidenta.

Nová strategie vedení boje

Strategie také ministerstvu obrany ukládá, aby zesílilo bezpečnost svých počítačových sítí. Armáda by také měla mít několik sítí, mezi nimiž bude moci v případě útoku na jednu z nich přepínat. Nově by také americké ministerstvo obrany mělo přejít od současné pasivní obrany k aktivnímu vyhledávání hrozeb.

KONFLIKTY BUDOUCNOSTI

Strategie je podle agentury AP posledním krokem snahy americké administrativy připravit se na ničivé počítačové útoky včetně možných zásahů životně důležité infrastruktury, jako je rozvodná síť, finanční sítě či elektrárny.

Prezident Barack Obama také letos podepsal nařízení, ve kterém definuje, do jaké míry mohou vojenští velitelé sami využívat počítačové operace vůči nepřátelům a při špionáži.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.