Lidovky.cz

Srbové chytili Hadžiče, posledního z hledaných válečných zločinců

Svět

  9:44aktualizováno  12:04
BĚLEHRAD - Dva měsíce po zadržení Ratka Mladiče hlásí Srbové další úspěch. Zadrželi Gorana Hadžiče, který je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých ze zločinů spáchaných během válečných konfliktů po rozpadu Jugoslávie v 90. letech.

Vnořím skřehlé údy do bublajích kádí foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Srbský prezident Boris Tadić potvrdil, že Hadžiče zatkli v regionu Fruška Gora, kde prý delší dobu žil. Také dodal, že Srbsko Mladiče, ani Hadžiče nikdy neskrývalo. "Zatčením Hadžiče jsme splnili morální povinnost," uvedl Tadić.

"Tímto Srbsko uzavírá svou nejobtížnější kapitolu ve spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY)," dodal.

Goran Hadžič je předveden ke zvláštnímu soudu v Bělehradě

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zatčení Hadžiče přivítal a uvedl, že očekává, že bude ICTY předán "bez zbytečných odkladů."

Podle srbských médií byl Hadžić zadržen ve sremské obci Krušedol, známé stejnojmenným pravoslavným klášterem, navštěvovaným turisty kvůli jedinečným nástěnným malbám. V současnosti je již v soudní věznici v Bělehradu.

Hadžiče dopadli v obci Krušedol.

Zatčením Hadžiče a jeho předpokládaným vydáním k ICTY padá i poslední formální překážka zahájení rozhovorů o přijetí Srbska do Evropské unie. Podle agentury DPA Srbsko nyní očekává, že by se do konce letošního roku mohlo stát oficiálním kandidátem členství v EU.

ČTĚTE TAKÉ:

ICTY vznesla obžalobu proti Hadžičovi v roce 2004. Hadžić, který od konce války žil v Novém Sadu na severu Srbska, několik hodin před jejím zveřejněním zmizel. Dosud se prý nepodařilo zjistit, kdo ho varoval.

V současnosti 52letý Hadžić jako někdejší vůdce jednostranně vyhlášené Republiky srbská Krajina čelí obžalobě ze zločinů proti lidskosti a porušení zvyklostí vedení války v souvislosti s vyháněním Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z Iloku, Vukovaru a Erdutu. Klade se mu za vinu i ničení kulturních a církevních památek nesrbského původu a později i úmyslné ničení domů nesrbských obyvatel krajiny, aby se neměli kam vrátit.

Snímek z roku 1993. Zleva Radovan Karadžič, Ratko Mladič, Goran Hadžič

Kdo je Goran Hadžić

Hadžić se narodil jako etnický Srb 7. září 1958 v chorvatské vesnici Pačetin. Před válkou pracoval jako skladník. Do politiky vstoupil jako člen komunistické strany Jugoslávie a koncem 80. let vstoupil do Srbské demokratické strany (SDS). V roce 1992 se stal prezidentem Republiky srbská Krajina, kterou vyhlásili chorvatští Srbové v prosinci 1991 jako reakci na odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie. V čele RSK stál Hadžić do února 1994.

Než ICTY zveřejnil v červenci 2004 obžalobu proti němu, žil Hadžić v srbském Novém Sadu, kde proslul nelegálními obchody, mj. s dubovým dřevem, vínem či naftou. V minulosti byl Hadžić často vídán též ve společnosti někdejšího šéfa bělehradského podsvětí a velitele srbských polovojenských jednotek Željka "Arkana" Ražnatoviče, který byl u ICTY rovněž obžalován (v roce 1997), ale v lednu 2000 byl v Bělehradě zavražděn.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.