Lidovky.cz

Bomba v Oslu zničila vládní čtvrť, zabila nejméně sedm lidí

Afghánistán

  16:01aktualizováno  22:42
OSLO - Série útoků otřásla Norskem. Bomba zdemolovala vládní budovy včetně úřadu premiéra Jense Stoltenberga. Nejméně sedm lidí zemřelo a sto dalších utrpělo zranění. Krátce po výbuchu muž převlečný za policistu střílel na konferenci nedaleko Osla, podle norských médií byl jeho cílem právě premiér. Ten tam ale nebyl. Střelec zabil čtyři lidi.

Muž pomáhá ženě ze zničené budovy. foto: ČTK

Britský Guardian původně informoval, že muž převlečený za policistu krátce po výbuchu střílel v Utoyi, kde byl premiér na labouristické konferenci. Stoltenberg uvedl, že je tam "vážná situace", ale on je v pořádku. Později se ukázalo, že tam premiér vůbec nebyl. Na konferenci bylo asi tisíc převážně mladých lidí.

Premiér Jens Stoltenberg v norské televizi vyzval občany, aby se nebáli a nepropadali po odpoledním útoku v metropoli panice.

"Někteří spolupracovníci dnes přišli o život, je to děsivé. To jsou věci, které v naší zemi nechceme, ale je důležité, abychom se nenechali zatlačit do kouta. Záměrem při podobném násilí je vždy vyvolat strach," dodal.

Spekuluje se o tom, že cílem obou útoků měl být právě premiér.

Mezi zraněnými nejsou žádní Češi. Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je jich v Oslu v současnosti 400. Také český velvyslanec v Norsku Luboš Nový v ČT24 prohlásil, že nemá hlášeny žádné české občany, které by výbuch zasáhl.

DALŠÍ ÚTOK V NORSKU

Výbuch si vyžádal nejméně dva mrtvé, mnoho dalších lidí je zraněno

Policie vyzvala občany, aby opustili centrum Osla, neboť panují obavy z dalších bomb v okolí. Ulice v centru metropole byly uzavřeny, stejně jako řada budov včetně hlavního nádraží a dvou nákupních center. Kolem centra norské metropole zaujali pozice mimo jiné vojáci norské armády. Přerušeno bylo železniční spojení s norským hlavním městem.

Vysklená okna ve výbuchem poničené budově

Výbuch, který podle řady svědků muselo být slyšet po celém městě, rozbil většinu oken v sedmnáctipatrové budově, kde sídlí úřad předsedy vlády.

Poničeny byly i blízké budovy ministerstev, včetně protějšího ministerstva ropného průmyslu, které zachvátil požár. Policie zprvu vyslovila domněnku, že hlavním terčem útoku bylo právě toto ministerstvo.


Zpravodaj agentury Reuters viděl před sídlem vlády zdemolovaný automobil; výpovědi svědků prý naznačují, že mohla explodovat nálož umístěná v tomto autě. Policejní experti údajně prověřují teorii, že nálož byla připravena s využitím průmyslového hnojiva. Policie uvedla, že bomba mohla být v automobilu, ale potvrdit to prý nemůže. Nevyloučila také, že výbuchů bylo víc.

Evakuovány byly vládní budovy i pracoviště norských médií. Novináři z deníku Aftenposten informovali o zkrvavených lidech ležících na ulici. Záběry televizních kamer nabídly pohled na sutiny na ulicích, vytlučená okna, z nichž mnohde šlehaly plameny či stoupal kouř.


Reuters připomíná, že Norsku jako členské zemi NATO, která má vojáky v Afghánistánu, v minulosti vyhrožovali vůdci Al Kajdy.

České velvyslanectví v Oslo, které je vzdušnou čarou zhruba pět kilometrů od místa exploze, ČTK několik hodin po výbuchu sdělilo, že zatím nemá od norských úřadů žádné zprávy o totožnosti zraněných či mrtvých. Služba norského ministerstva zahraničí prý na dotaz ambasády uvedla, že na místě zavládl absolutní zmatek, a vyzvala zastupitelský úřad, aby se informoval průběžně. Pro české občany, kteří mají obavy o své blízké v Norsku, má český zastupitelský úřad k dispozici telefonní linku 0047-92611283.

Vládní budovy jsou od českého velvyslanectví zhruba pět kilometrů vzdušnou čarou; pracovnice ambasády prohlásila, že i tak bylo slyšet silnou ránu - "vypadalo to jako hrom" - a zachvěla se okna.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.