Lidovky.cz

Svědek: Mířil na mě, ale nezmáčkl kohoutek

Svět

  12:10
OSLO - Z ostrova Utoya začínají přicházet otřesná svědectví lidí, kteří přežili zběsilou střelbu dvaatřicetiletého Anderse Behring Breivika, i těch, kdo po útoku přijeli pomáhat záchranářům.

Na pobřeží a ve vodě byli zranění a těla. foto: Reuters

V policejní uniformě přestrojený Breivik řádil na ostrově Utoya půl hodiny, než dorazila zásahová jednotka. Adrian Pracon sdělil stanici CNN, že palbu přežil jenom díky tomu, že se vydával za mrtvého a přitáhl k sobě těla už mrtvých kolegů. "Cítil jsem jeho dech a slyšel jeho boty," řekl.

Anketa

Myslíte si, že by se útok podobný tomu v Norsku mohl odehrát i v Česku?

Ano, osamělý útočník může běsnit kdekoli. 5257
Ne, u nás se nic takového stát nemůže. 166
Raději nad tím nepřemýšlím. 379

Dvaatřicetiletý Nor - střelec z Utoyi a pravděpodovně i muž, který je zapletený do bombového útoku v Oslu, - byl zadržen a je vyslýchán. Policie zjistila, že se vyjadřoval na internetových stránkách mezi křesťanskými fundamentalisty.

Záchranáři odvážejí zraněné účastníky tábora.

Pracon také informoval o tom, že se Breivik dorazil do tábora v době, kdy policie hledala vysvětlení pro odpolední pumový útok v Oslu. V táboře se o něm dověděli a účastníci se sešli ve společenské místnosti, aby zjistili detaily. Právě ty jim slíbil sdělit budoucí střelec, jenž si táborníky svolal k sobě, aniž budil jakékoli podezření.

"Samozřejmě jsme mu dovolili vejít," řekl Pracon. Když muž začal střílet, nastala panika. Někteří se dokonce ke střelci vrhali v přesvědčení, že jde o druh cvičení. Další utíkali pryč a skákali do vody. Ostrov je od pevniny vzdálen asi kilometr a půl.

Pracon do vody skočil také, ale nestačil si sundat boty a oblečení a to ho začalo stahovat pod hladinu. Musel se vrátit. Střelec prý pronásledoval prchající až ke břehu, křičel a střílel i po plavcích. Když viděl, že muž pálí do vody, lehl si Pracon na zem. "Byl jsem asi pět sedm metrů od něj.

Křičel ´Zabiju vás všechny, všichni zemřeme´. Namířil zbraň na mne, ale nezmáčkl kohoutek. Odešel, ale pak se vrátil. Já a dva další jsme leželi na zemi a přežili díky tomu, že jsme se obklopili těly mrtvých a předstírali, že jsem mrtví taky," líčil šokující svědectví Pracon.

Válečná zóna
Šestadvacetiletý Andre Skeie, který bydlí nedaleko ostrova, byl jedním ze zhruba 20 lidí, kteří zareagovali na výzvu policie, aby ti, kdo mají lodě, přišli pomáhat při záchranném úsilí. Spolu s přáteli vyrazil z městečka Hönefoss, dojeli k pobřeží a vypluli s loděmi k ostrovu, kde v blízkosti vody viděli stát asi 50 lidí, z nichž někteří byli těžce zranění.

"Vypadalo to jako válečná zóna," řekl v telefonickém rozhovoru pro Washington Post. "Někteří z těch lidí neměli obličej. Jejich zranění byla tak ošklivá, že (ten střelec) musel používat nějakou zbraň velké ráže," dodal.

Anders Behring Breivik podezřelý ze střelby na Ostrově u Osla.

Norská policie brzy ráno oznámila, že při střelbě na ostrově bylo zabito nejméně 84 lidí. Když se Skeie blížil s lodí k ostrovu, napočítal 17 až 25 těl ve vodě, i když si zpočátku neuvědomil, co ty plovoucí předměty vlastně jsou. Oběti podle něj musely utíkat a skákat do vody. Někteří podle něj vykrváceli a zranění jiných ukazovala na to, že je střely zasáhly, už když byli ve vodě.

"Vyzvedávali jsme zraněné," řekl Skeie. "Všichni byli v šoku a brečeli a křičeli. Loď byla pokrytá krví." Některé z obětí měly těžká poranění břicha a paží. K pobřeží jich dovezl asi 15 a při zpáteční cestě na ostrov přepravil lékaře. Podle jeho odhadů bylo v táboře asi 700 lidí, většině z obětí bylo od 16 do 25 let. "Tolik lidí v mém věku... je těžké pochopit, co se stalo," dodal.

ČTĚTE VÍCE O STŘELCI Z OSTROVA

Padesátiletá Hanne Sommerstadová, která byla s rodinou na letní chatě na ostrově Storoya vzdáleném jen několik set metrů, slyšela do pozdní noci létat po nebi vrtulníky svítící reflektory na moře. "Jsem v šoku při pomyšlení, že tohle se stalo v Norsku na malém, klidném ostrůvku," řekla.

"V Norsku nejsme zvyklí na takovéhle hrůzy. Je to hrozně nereálné. Nemůžeme tomu uvěřit." V Oslu otřásly zprávy členy Norské dělnické strany. Björn Tore Hansen, tajemník pro komunikaci, byl před úřadem, když v pátek odpoledne městem otřásla exploze.

Záchranáři pomáhají přeživším po útoku na ostrově.

S úlevou zjistil, že nikdo z jeho kanceláře nebyl zraněn a právě sledoval novinky na sociální síti Twitter, když mu zavolal kamarád z tábora na ostrově. "Říkal: 'Tady se střílí,'" prohlásil sedmadvacetiletý Hansen. Nejdřív tomu nechtěl věřit, ale pak se najednou začaly zprávy o střelci hrnout z Twitteru.

"Byl jsem v šoku," řekl v rozhovoru pro Washington Post. "Útočit na vládu je jedna věc, ale útočit na nevinné mladé lidi v politickém táboře, to je neuvěřitelně hrozné a útočit na bezbranné děti je desetitisíckrát horší než útočit na vládní budovy. Spousta lidí je teď v nemocnicích a spousta dalších je pohřešovaná," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.