Lidovky.cz

Mubarak obvinění odmítá, soud odročili

Svět

  9:09aktualizováno  15:03
KÁHIRA - Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak v Káhiře poprvé stanul před soudem, kde vyslechl obvinění z korupce a podílu na smrti více než 800 demonstrantů při letošních protestech, které vedly k pádu jeho autoritářského režimu. Po celou dobu slyšení ležel viditelně bledý třiaosmdesátiletý Mubarak na nemocničním lůžku, odkud rovněž veškerá vznesená obvinění odmítl.

Mubaraka leží na lůžku zavřeny v kleci. foto: Reuters

Líčení bude pokračovat 15. srpna a Mubarak bude prozatím umístěn do káhirské nemocnice, kde bude sledován jeho zdravotní stav. Zahájení procesu provázely potyčky mezi Mubarakovými stoupenci a odpůrci, proti nimž musela zasahovat policie.

V ostře sledovaném procesu, v němž jsou souzeni rovněž jeho synové Gamál a Alá za korupci a bývalý ministr vnitra Habíb Adlí za násilí vůči demonstrantům, hrozí Mubarakovi a Adlímu trest smrti. Stání s oběma syny a bývalým ministrem soud odročil na čtvrtek.

"Zcela odmítám veškerá obvinění," prohlásil Mubarak z lůžka, které bylo umístěno za masivními mřížemi v prostoru pro obžalované. "Takové zločiny jsem nespáchal," uvedl prostřednictvím mikrofonu. Obvinění odmítli i jeho synové.

Obžalovaní jsou v kleci a odděluje je ještě plot

Soudní síň je rozdělena mezi obhájce obžalovaných, kteří se soustředili v blízkosti zamřížovaného prostoru. Uprostřed místnosti je odděloval od zbytku přítomných, převážně příbuzných obětí, plot, který je zároveň udržuje v dostatečné vzdálenosti od obžalovaných a znemožňuje případné útoky na ně.

Mubarak a ostatní obžalovaní jsou drženi u soudu v kleci.

Mubarak je obviněn ze zabití a z pokusu o zabití účastníků demonstrací, které se v zemi konaly po 25. lednu tohoto roku, z vydání rozkazu policii ke střelbě a najíždění na demonstranty vozidly.

Exprezident je spolu se svými syny obviněn také ze zneužití pravomocí a korupce. Konkrétně jde mimo jiné o nabytí drahých nemovitostí do osobního vlastnictví za nepřiměřeně nízké ceny v rudomořském letovisku Šarm aš-Šajch a také o zprostředkování drahých pozemků na Sinaji Mubarakovu důvěrníkovi Husajnu Sálimovi, který je prodával za nízké ceny.

V síni sledovalo proces, který je považován za historickou událost pro celý arabský svět, na 600 lidí. Vedle Mubarakových synů se mezi obžalovanými nacházel bývalý ministr vnitra Habíb Adlí, který byl již odsouzen za korupci k 12 letům vězení a šest vysokých představitelů egyptské policie.


Kromě Mubaraka všichni v prostoru pro obžalované stáli, oblečeni v bílém. V nepřítomnosti byl souzen Sálim, který uprchl do Španělska.

Líčení přenášela v přímém přenosu televize. Mubarak podle záběrů působil netečně, občas si rukou zakryl obličej, což připomínalo gesto vyčerpání. Po úvodním stání, které trvalo přes hodinu, byl proces na žádost obhajoby dvakrát krátce přerušen.Mubarakův odpůrce před budovou soudu

Soudce Ahmad Rifát na začátku procesu ověřoval totožnost obžalovaných a pak zástupců obětí a obhájců obžalovaných. Ti prohlásili, že oproti množství zástupců obětí jsou nedostatečně zastoupeni. Ověřování totožnosti provázely zmatky. Rifát proto vyzval ke klidu a pohrozil vykázáním ze soudní síně, budou-li účastníci či diváci rušit jednání. I přesto musel opakovaně vyzývat přítomné ke klidu, když se nahromadili u zábradlí, které je odděluje od soudců, a vykřikovali své požadavky.

Jeden z obhájců Adlího žádal, aby v procesu svědčily další osoby, které se údajně podílely na represích vůči demonstrantům. Vyjmenoval konkrétní osoby, jejichž funkce naznačovaly, že se jedná o vyšší činitele policie či armády. Podle agentury Reuters zaznělo i jméno polního maršála Muhammada Husajna Tantávího, předsedy Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF), která nyní Egyptu vládne.

Podle interpretace analytika televize Al-Džazíra jde o pokus ukázat, že přítomní obžalovaní nejsou jedinými zodpovědnými, respektive nejsou těmi, kteří by měli být za násilí souzeni.Před soudem se sešli i Mubarakovi odpůrci

Bývalý prezident byl dnes nejprve převezen letadlem z přímořského letoviska Šarm aš-Šajch a následně vrtulníkem před káhirskou policejní akademii, kde se soud koná. Z vrtulníku ho před budovu převezla sanitka.

Již před jeho příletem se před budovou policejní akademie rozpoutaly potyčky mezi stovkami Mubarakových stoupenců a oponentů. Policisté v zářivě bílých uniformách se snažili demonstranty, kteří na ně házeli kameny a láhve s vodou, od sebe oddělit. V průběhu dne střety pokračovaly, zasáhla při nich pořádková policie. Přelíčení se účastní mimo jiné příbuzní některých z 850 demonstrantů zabitých při lednových a únorových protestech.

Mubarak, který se téměř do posledních chvil své třicetileté autoritářské vlády těšil výrazné podpoře západního světa, žil od svého svržení v únoru v internaci v letovisku Šarm aš-Šajch. Jeho zdravotní stav vyvolává značné pochyby. Podle lékařů trpí srdečními problémy.

Křišťálová lupa 2011

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.