Lidovky.cz

Odstěhujte se, tlačí Albánci na Srby

Svět

  15:18
Jedni i druzí vědí, jak žít vedle sebe, jen na to za poslední roky zapomněli, říká v rozhovoru pro LN Goran Avramovič ze srbského rádia KIM, které vysílá v Kosovu.

KFOR na srbsko-kosovské hranici foto: Reuters

* LN Dá se nějak jednoduše popsat, co se nyní děje na severu Kosova?

Úřady v Prištině se pokoušejí jednostrannými akty proměnit realitu v oblasti a silou začlenit severní část do systému spadajícího pod jednostranně vyhlášený stát Kosovo. Lidé žijící na severu to ale odmítají přijmout.

* LN Co je nyní největší problém? Objevily se již hlasy, že hrozí i humanitární krize, protože lidem na severu, kteří jsou odříznutí od veškerých dodávek, docházejí některé potraviny i léky...

KFOR v současné době kontroluje dva hraniční přechody na severu. Střídavě je otvírá a zavírá, takže příliš věcí neproudí. Všechno potřebné pro nemocnici v Kosovské Mitrovici vždy ale pocházelo ze Srbska, i léky, mléko a další potraviny. Nejhorší je, že nemocnici už docházejí zásoby krve a kyslíku.

* LN Jak Srbové žijící v Kosovu současnou situaci hodnotí?

Obyčejní lidé si uvědomují, že musí pokračovat ve svých poklidných protestech. Distancují se od extremistů, například těch, kteří zapálili hraniční přechod Jarinje. Nicméně říkají, že se nevzdají toho, aby žili alespoň jako doteď.

* LN Změnil se nějak život srbských rodin poté, co Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost?

Určitě se na ně zvýšil institucionální tlak, zejména na ty Srby, kteří žijí jižně od řeky Ibar. Nově vzniklá republika Kosovo jim byla vnucena, nikdo se jich neptal, jestli s tím souhlasí. Často je odpojují od elektřiny a vody, platí stále za něco vysoké pokuty, berou jim jejich doklady i poznávací značky aut, které byly vydány v Srbsku. Tlačí na ně ale také, aby prodali svůj majetek a odstěhovali se do Srbska. Jejich albánští sousedé jim každý den říkají, že "to už není jejich země". Srbové, kteří odešli, se téměř nevracejí a ti žijící na jihu od Ibaru bydlí výhradně ve vesnicích v takzvaných enklávách, což je eufemismus pro ghetta. Objevily se už i případy fyzického násilí.

* LN Jak se může spor mezi Srby a Albánci vyřešit? Existuje vůbec nějaké řešení?

Jedině a výlučně pomocí dialogu. Srbové a Albánci po staletí žili jedni vedle druhých, takže vědí, jak na to. Bohužel ale za poslední roky zapomněli, že to jde.

* LN Co je nyní podle vás potřeba udělat? Jak by mohlo pomoci mezinárodní společenství?

Nejdůležitější je, aby se situace zklidnila a aby přestaly být ohrožovány lidské životy. Mezinárodní společenství se musí držet přesně daných pravidel v mezinárodních dokumentech, které definují jejich činnost v oblasti. Rada bezpečnosti OSN jasně řekla, že hlavní je rezoluce číslo 1244 (z roku 1999, RB OSN v ní přijala mírový plán pro Kosovo, na jejím základě byly rozmístěny mezinárodní mírové síly NATO, KFOR - pozn.red.), pouze skrze ní se má nahlížet na situaci v Kosovu a Metohiji.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.