Lidovky.cz

Rusové z Londongradu zůstali v klidu

Svět

  15:50
MOSKVA - Rusové říkají britskému hlavnímu městu Londongrad. Žije jich tam tolik, že si to mohou dovolit. Jsou to převážně boháči a pro mnohé je jakákoli země na světě včetně rozbouřené Británie bezpečnější než rodné Rusko.

Londýnské kolo Big Eye

Jako pro Borise Berezovského, ruského milionáře, doktora technických věd a úhlavního nepřítele premiéra Vladimira Putina. V domovské zemi byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu odnětí svobody.

Ještě předtím, v roce 2003, stačil utéct do Velké Británie a úspěšně se tady usadit. Stačil si s sebou vzít i své nemalé úspory, a že se mu dobře daří i v drahém Londýně, je zřejmé ze zprávy o jeho rozvodu. Stal se totiž britským rekordmanem v odstupném – své bývalé ženě Galině musel zaplatit přes 200 milionů liber.

Ruský oligarcha Boris Berezovský

Ruský informační portál Life News zjistil, jak se ruský oligarcha v uplynulých dnech, plných nepokojů, snažil chránit sebe i svůj nemalý majetek. Naštěstí má také jedno pěkné sídlo za městem, kam se mohl s rodinou uchýlit, takže do neklidného centra nemusel. "Myslím, že vedení města problém brzy vyřeší a na ulicích opět bude bezpečno," řekl před několika dny v rozhovoru pro Life News. Ovšem jak dodal, pro svoje mladší děti pro všechny případy najal soukromou ochranku.

Mekka milionářů
Nepříjemnostem v Rusku se útěkem na západ nedávno vyhnula i Jelena Baturinová. Jakmile byl její manžel Jurij Lužkov sesazen z funkce starosty Moskvy, sbalili si kufry.

Nyní má v Británii jedna z nejbohatších žen na světě nemalý majetek. Jak sdělila Life News, své domy v době nepokojů nenechala nijak zvlášť chránit. Jen s dcerami pro jistotu odjela na "turné" po Evropě. "Myslím, že než se vrátíme, vláda dokáže zajistit pořádek," vzkázala Baturinová.

Londýn je považován za Mekku ruských miliardářů, především těch, kteří se dostali doma do problémů a upadli v nemilost premiéra a předtím prezidenta Vladimira Putina. Britské vedení totiž opakovaně odmítá Rusku vydat osoby, které je přesvědčí, že jejich pronásledování má politické důvody. V Londýně se ale usadili i ti, kterým v Rusku nic nehrozí, jako miliardář Oleg Děripaska, majitel domu za 25 milionů liber na Belgrave Square, nebo ropný magnát a milovník drahých jachet Roman Abramovič, mimo jiné majitel fotbalového klubu Chelsea a domu za 28 milionů liber na Eaton Square v okrsku Belgravia.

Mnozí ruští politici zase posílají do Británie studovat své děti. Podle ruského velvyslanectví v Británii žije v britské metropoli přes 200 tisíc Rusů. Asi sto z nich jsou multimilionáři, desítky dalších mají v Londýně "pouze" něco jako "daču" – vilku, kde čas od času odpočívají nebo sem přijíždějí řešit své obchodní záležitosti.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.