Lidovky.cz

'Velmoci teď musí ukázat, že jim v Libyi nešlo jen o ropu'

Svět

  17:10
PRAHA - Demokratizace, svoboda slova a rozvoj občanské společnosti v Libyi - to jsou cíle, které by měly světovým velmocím v prvé řadě ležet na srdci po pádu Kaddáfího režimu, míní odborník na Blízký východ Marek Čejka.

Místní obyvatelé předměstí Tripolisu zdraví postupující vojáky opozice. foto: ČTK

LN Před týdnem to vypadalo, že má Kaddáfí situaci stále pod kontrolou. Čím to, že se poměr sil tak náhle a dramaticky změnil?
Mám za to, že je to spíš způsobeno tím, že poté, co se zdálo, že válka v Libyi bude vleklá a co se začalo hovořit o patové situaci v Libyi bez jednoznačného vítěze a poraženého, poklesl zájem médií o konflikt a svět ztratil skutečný přehled o situaci v zemi a postupu povstalců.

LN Jak je důležité, aby byl Kaddáfí dopaden? Jaký osud by ho v takovém případě zřejmě čekal?
Kaddáfí byl více než v okolních arabských zemích symbolem režimu, což posiloval ještě svým excentrismem. Systém stál více než v okolních zemích vyloženě na jeho osobě. Nepochybuji tak, že by mnoho Libyjců vidělo rádo Kaddáfího za mřížemi.

Je samozřejmě otázka, jakým způsobem s ním bude sjednána spravedlnost – bude to spíš formou nějakého lidového soudu, který si s Kaddáfím příliš problémy dělat nebude a Kaddáfího stihne osud Ceauseşka, nebo to bude nějaký tribunál, který se bude v rámci dlouhého soudního procesu a pod dohledem libyjské i světové veřejnosti snažit vypořádat s jeho zločiny?

LN Jaké by teď měly být první kroky Prozatímní národní rady?
Určitě stabilizace země po všech stránkách. Včetně toho, aby nevzniklo v zemi bezpráví. A dále pak odstavení od vlivu exponentů Kaddáfího režimu. Důležité bude také oživení ekonomiky a vývozu ropy a plynu, to přinese Libyi prostředky na rekonstrukci a rozvoj země.

LN Jaké má opozice plány pro období "po Kaddáfím"?
Vzhledem k tomu, že toho o libyjské opozici zatím z politického hlediska moc nevíme, tak to je těžké předpovědět. Předpokládám ale, že v jejím zájmu by z dlouhodobějšího hlediska mělo být vytvoření funkčního politického systému, který by respektoval politické názory v zemi.

To bude obtížné, protože Kaddáfího politický systém "lidové džamáhíríje" byl postaven na jeho osobním vlivu a neměl často ani instituce, byť loutkové, které by se podobaly institucím moderního státu.

LN Jak by se do této přechodné fáze mělo či nemělo zapojit zahraničí? Lze čekat, že do země vstoupí pozemní síly NATO, aby pomohly se stabilizací nového režimu?
Nemyslím si, že v situaci, kdy už povstalci získají kontrolu nad Libyí, by zasahovalo NATO pomocí pozemní operace. To by mělo daleko větší logiku na počátku a v průběhu bojů, ale nemělo k tomu mandát.

Jinak doufám, že zahraničí a západní velmoci se budou chovat tím způsobem, že dají najevo, že ropa a plyn nebyly to jediné, o co jim podporou rebelů šlo. To znamená, že upustí od nějaké verze neo-imperiální politiky v Libyi a na Blízkém východě. Nebudou například jednostranně podporovat nějakou vybranou politickou skupinu, klan, respektive nějakého potenciálního nového diktátora a podobně a nechají Libyjce samy rozhodnout o budoucnosti své země. Neboli že v Libyi citlivě podpoří demokratizaci, svobodu slova a rozvoj občanské společnosti.

MAREK ČEJKA

Marek Čejka dlouhodobě sleduje blízkovýchodní dění. Odborník na Blízký východ, analytik Ústavu mezinárodních vztahů, autor řady knih o Blízkém východě.
Blog: blizky-vychod.blogspot.com

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.