Lidovky.cz

Poslední zbraň? Libyjský vůdce má ještě yperit

Svět

  10:53
TRIPOLIS - V Tripolisu panuje před pátečními modlitbami relativní klid. Do metropole se pomalu přesouvá i vzbouřenecká Přechodná národní rada. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová novou vládu vyzvala, aby zajistila že se zbraně v Kaddáfího muničních skladech nedostanou do rukou teroristů. Nikdo ale neví, jaké trumfy v rukávu skrývá sám Kaddáfí.

Muammar Kaddáfí foto: Reuters

Právě když si včera večer rebelové mysleli, že dny libyjského vůdce už jsou už sečteny, ozval se Kaddáfí z televizní stanice Al Urúba a ve svém emotivním projevu obyvatelstvo vyzval k odporu před "nepřátelskými krysami".

Plukovníkův mluvčí včera znovu uvedl, že Kaddáfí je zdráv a stále řídí odbojové operace. O tom, že měl přístup i ke komunikaci rebelů s americkými politiky a podnikal složité operace, které měly zastavit nálety spojenců, napsal dnes litst The Guardian.

Po plukovníkovi se slehla zem
Po Kaddáfím se slehla zem a nikdo neví, jaké trumfy může mít ještě schované v rukávu, a hlavně, čeho všeho se ještě od něj mohou povstalci dočkat. Zdaleka největší obavy panují z toho, že nechá nasadit chemické zbraně, konkrétně yperit, jehož má podle Západu v zásobě přes 11 tun.

Rebelové ve čtvrtek odpoledne cítili, že jsou blízko úspěchu. Věřili, že v jedné z obklíčených budov nedaleko dobyté Kaddáfího pevnosti v Tripolisu uvízl v jejich pasti i sám diktátor

Yperit neboli hořčičný plyn proniká přes oblečení na kůži a způsobuje velmi vážné popáleniny. Libye sice před osmi lety přistoupila na dohodu o zákazu používání chemických zbraní, yperitu má však v zásobě stále ještě víc než dost. Většina materiálu je uskladněna v chemické továrně Rabta jižně od Tripolisu.

Američané prý skladiště monitorují
Podle Američanů by Kaddáfí teoreticky neměl mít k dispozici střely, které by nebezpečné hlavice s chemickým materiálem mohly nést. Mluvčí Pentagonu David Lapan řekl, že Libyjci v souladu s dohodou o zákazu chemického arzenálu zničili všech "3563 kusů munice", jmenovitě bomb, střel a raket.

Jediné, co tak přichází v úvahu, je shazovat barely s yperitem z vrtulníků. A to by bylo riskantní i pro Kaddáfího vlastní vojáky.
Přesto prý NATO a Američané bedlivě monitorují všechna místa, kde se měl chemický materiál skladovat. Vedle už zmiňované Rabty jde prý hlavně o fabriku Ruvága jižně od Kaddáfího rodiště Syrty.

Odporujte nepřátelským krysám, hřímal včera Kaddáfí

Libyjští rebelové potvrdili, že začali přesouvat vzbouřeneckou Přechodnou národní radu (NTC) ze své dosavadní bašty Benghází do hlavního města Tripolisu. Šéf Rady Mustafá Džalíl do hlavního města dorazí, jakmile to umožní bezpečnostní situace.

Přechodná národní rada

Přechodná národní rada má asi 40 členů, ale z bezpečnostních důvodů jsou veřejnosti známá jména jen třinácti z nich. S ohledem na stále nejistou bezpečnostní situaci v Tripolisu se neočekávalo, že by se NTC do metropole v dohledné době přesunula celá.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek rozhodla uvolnit 1,5 miliardy dolarů ze zmrazených účtů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Peníze jsou určeny k pokrytí nákladů na obnovu válkou postižené země.

Podle Clintonové Spojené státy nyní očekávají, že NTC splní své závazky týkající se vytvoření demokratického státu chránícího práva občanů. Ministryně označila za zásadně důležité, aby NTC zahájila jednání s kmeny a vůdci po celé zemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.