Lidovky.cz

Klidná hranice Izraele s Egyptem začíná vřít

Svět

  8:30aktualizováno  8:42
EZUZ - Po nedávném teroristickém útoku, při kterém zemřelo sedm lidí, se situace na jihu Izraele prudce zhoršila.

Izraelské hlídky. Přísně střežená silnice k turistickému letoviskuEjlat u Rudého moře, které by se mohlo stát terčem teroristů foto: Reuters

Do absolutního ticha noční pouště jen zřídka rušeného vytím divokých psů náhle zaduní exploze dělostřeleckých granátů. Nebe se postupně plní září světlic, nad hlavami co chvíli přelétávají helikoptéry. Obyvatelé izraelské vesničky Ezuz si ale pomalu zvykli - přítomnost permanentně cvičící armády v těsném sousedství jejich domovů je uklidňuje. Žijí necelé tři kilometry od hranice s Egyptem a ta se v posledních dnech změnila v ostře sledovanou zónu.

 „Ještě před třemi týdny to tu bývalo naprosto klidné místo, a stejně tak dlouhá léta předtím. Je až k neuvěření, jak rychle se situace změnila,“ říká padesátník Ariel a zběžně vysvětluje, který z písečných pahorků na obzoru je ještě izraelský a který již egyptský. Člověk neznalý místních poměrů nemá šanci -hranice mezi oběma státy není skoro ničím chráněná, lemují ji jen strážní věže a primitivní plot.

ČTĚTE TAKÉ:

Bezpečnostní situace na jihu Izraele se prudce zhoršila po nedávném teroristickém útoku, při němž arabští útočníci pronikli z egyptského Sinajského poloostrova do izraelského pohraničí a zabili tam sedm lidí, desítky dalších zranili. Podle izraelských tajných služeb přitom reálně hrozí, že k podobnému útoku dojde znovu. Za „atraktivní“ cíl teroristů je v této souvislosti považován hlavně jihoizraelský Ejlat, kolem kterého již armáda preventivně uzavřela několik silnic a který chrání i z hladiny Rudého moře. V ohrožení jsou prý i ostatní izraelské komunity podél hranice s Egyptem, včetně Ezuzu.

„Včera tu byl armádní důstojník, který velí všem jednotkám na jih od Berševy, a osobně nás ujišťoval, že se pokusí zajistit, aby tu život dál běžel co nejpřirozeněji,“ říká Ariel. „Nemůžeme se pokaždé, když na nás někdo zaútočí, stáhnout do bezpečné vzdálenosti - to by za chvíli všichni Izraelci bydleli v Tel Avivu,“ dodává rezolutně.

TERORISTICKÉ ÚTOKY NA JIHU IZRAELE

Teroristé útočili na jihu Izraele, 7 mrtvých

Izraelští vojáci a lékaři vynášejí raněné z helikoptéry do nemocnice v Berševě.

Místní ale situaci neberou na lehkou váhu - už proto, že většina z nich žije z turistů bažících po zážitkové dovolené v poušti, a těch teď jezdí o poznání méně. „Bojí se, a ruší pobyty. Zítra mělo přijet na velbloudy šedesát lidí a všichni do jednoho to odřekli,“ potvrzuje také Arielova kolegyně Katynka. Ačkoliv má Izrael s Egyptem podepsanou mírovou smlouvu, jeho vztahy s jižním sousedem nejsou v poslední době vůbec jednoduché. Po letošní vlně arabských revolucí, která smetla i letitého spojence Izraele, egyptského prezidenta Husního Mubáraka, se vzájemné vazby postupně rozvolňují a k jejich opětovnému utužení nepřispívají ani takové incidenty, jakým bylo před čtrnácti dny zastřelení pěti egyptských vojáků při honu na teroristy unikající zpátky na Sinaj.

Jižní nechráněná hranice je proto pro Izrael velkým bezpečnostním problémem, kterému se snaží čelit, jak jen to jde. Jak si například povšiml list Haarec, armáda v těchto dnech vsadila i na odstrašovací taktiku a začala nebývale detailně informovat o svých rozsáhlých manévrech na jihu země. Informacemi o zvýšené aktivitě armády ale zároveň uklidňuje izraelskou veřejnost.

Pomoci má bezpečnostní plot

Částečným východiskem ze svízelné situace by měl být bezpečnostní plot, který armáda začala budovat v některých částech hranice s Egyptem (kvůli nekontrolovatelnému přílivu afrických imigrantů přes Sinaj) už loni na podzim. Uvažovalo se o něm léta, realizace ale vázla hlavně na nedostatku peněz. Nyní se hovoří o tom, že by bariéra měla chránit celou hranici, a její stavba má být uspíšena tak, aby byla dokončena v prosinci příštího roku. Podle izraelských médií už stojí asi čtyřicet kilometrů plotu a dalších padesát kilometrů je rozestavěných. „Ano, je tam plot, ale to není žádná pořádná zábrana. Možná pro Súdánce, ale ne pro teroristy,“ soudí však poněkud skepticky pouštní starousedlík Ariel, který raději sází na vojáky a jejich ohlušující manévry.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.