Lidovky.cz

NATO dohlédne na Česko a jeho armádní zakázky

Afghánistán

  20:29
PRAHA - Severoatlantická aliance v rámci spolupráce a sdílení obranných schopností členských států dohlédne na to, že nákupy techniky budou transparentní a bude vypsána opravdová veřejná soutěž, řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Moskva nás považuje za protivníka, musíme se bránit, řekl Rasmussen foto: Reuters

Společné pořizování vojenské techniky, výstroje nebo výuka armádních specialistů byly i tématem jeho jednání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Neprůhledné, předražené a zpochybňované armádní nákupy jsou přitom podle médií jedním z hlavních problémů vnímání české armády.

ČTĚTE TAKÉ:

"Klíčovým bodem efektivního využívání zdrojů v oblasti obrany je zajistit, aby akviziční procesy byly zcela transparentní. Vznikne opravdová veřejná soutěž," řekl Rasmussen. Tímto způsobem NATO zajistí, aby výsledné ceny nákupů byly dostatečně nízké a do procesu pořizování potřebných vojenských schopností nepronikla korupce. "Samozřejmě efektivní a průhledný proces nákupů je nejdůležitější částí procesu sdílení schopností v rámci aliance," uvedl Rasmussen.

Společně ušetřit

Právě možnost větší spolupráce mezi členskými státy Severoatlantické aliance byla hlavním bodem Rasmussenova jednání s Nečasem. Tím, že budou společně plánovat pořizování techniky, výstroje nebo organizaci vojenských cvičení, mohou státy výrazně ušetřit. Úspory ve výdajích na obranu jsou důležité právě teď, kdy se většina států potýká s následky hospodářské krize. Češi by podle šéfa NATO mohli alianci prospět například v oblasti logistiky.

Premiér Petr Nečas (vpravo) a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po společném jednání

Jako příklad fungujícího sdílení uvedl Rasmussen pobaltské republiky. Nemají vlastní vojenská letectva, ochranu vzdušného prostoru jim zajišťují ostatní členové NATO. "Pobaltské státy nejsou nuceny investovat tolik do vzdušných sil, na oplátku ale rozvíjejí své armády a poslaly velké množství jednotek do Afghánistánu," vysvětlil Rasmussen.

Co s letectvem

Na otázku, zda se tedy ČR vyplatí i nadále mít nadzvukové letectvo, šéf aliance uvedl, že je to především na rozhodnutí státu. "Ale myslím, že v budoucnu uvidíme, že ne všechny země dosahují všech kapacit v oblasti obrany," dodal. Česká vláda má do konce letošního roku rozhodnout o podmínkách veřejné soutěže na nástupce 14 pronajatých stíhaček Jas-39 Gripen.

České obranné zakázky jsou často odborníky i médii označovány jako předražené. Pochybnosti provázejí nákup transportních letadel CASA, obrněných vozidel Pandur a Iveco.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.