Lidovky.cz

Jaderným zařízením ve Francii otřásl výbuch

Svět

  13:46aktualizováno  16:28
PAŘÍŽ/PRAHA - Na jihu Francie se ozvala exploze jaderného zařízení. Jeden člověk zahynul, další čtyři lidé byli zraněni.

Jaderné zařízení Marcoule na snímku z roku 2009 foto: Reuters

Místní úřady zmínily riziko úniku radioaktivního záření a zároveň ujistily, že se tak nestalo.

Dosud z neznámých důvodů vybuchla krátce před polednem pec pro likvidaci kovového odpadu.

"V tomto typu pece se likviduje odpad dvojího druhu: kovový odpad  a hořlavý odpad jako jsou rukavice a pracovní kombinézy techniků", upřesnil mluvčí. Podle odborníků šlo o "slabší chemickou reakci". Následný požár se podařilo zlikvidovat krátce před 13:00 SELČ, uvedl server francouzské rozhlasové stanice Europe 1.

Jaderné zařízení Marcoule

Jaderné zařízení v Marcoule vyrábělo plutonium pro vojenské účely. Bylo založeno v roce 1952 a byl zde provozován první francouzský jaderný reaktor. Další reaktory byly spuštěny později. Produkce plutonia na výrobu jaderných zbraní skončila v roce 1992.

Poslední fungující reaktor Phenix - byl uveden do provozu v roce 1973 a celkem mohl vyprodukovat 1400 kg plutonia. Výroba však byla postupně utlumována. O budoucnosti komplexu několikrát jednala francouzská vláda.

Součástí komplexu je i zařízení na skladování a přepracovávání radioaktivních látek. Na místě se recykluje plutonium z jaderných zbraní a podle BBC zařízení také provozuje tlakovodní reaktor pro výrobu tritia.

Havárii podle serveru francouzského deníku Le Figaro zavinil požár na skládce radioaktivního materiálu. Požárníci kolem místa okamžitě vytvořili bezpečnostní zónu.

Mluvčí Komisariátu pro atomovou energii (CEA) řekl, že prozatím žádný nebezpečný materiál neunikl. Podobně se vyjádřila i policie. Podle francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost ASN je na skládce "jen málo radioaktivního materiál".

Jaderné elektrárny ve Francii

Centrum zpracování jaderného odpadu (Centraco), kde k výbuchu došlo, patří společnosti Socodei, filiálce elektrárenského koncernu Electricité de France (EDF). V návaznosti na tuto nehodu ztratily akcie EDF ve 14.15 téměř 7 procent na pařížské burze.

Není třeba propadat panice

"Je to poprvé za 15 let, co se nám něco takového stalo. Není třeba propadat panice. Dostáváme informace. Zatím jsme byli jen požádáni, abychom se uzavřeli v budově a nevycházeli," citovala stanice Europe 1 pracovníka objektu, který zde odpovídá za bezpečnost práce.

Podle mluvčího EDF se jedná o průmyslovou nehodu, není to žádná jaderná nehoda.

Na místo nehody by měla během dnes dorazit i ministryně pro ekologii Nathalie Kosciusko-Morizet.  O informace k havárii již požádala Francii Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni.

Všech 58 jaderných reaktorů ve Francii prošlo v posledních měsících testy, které měly po havárii v japonské Fukušimě prověřit bezpečnost elektráren.

Podobné zařízení v Česku nemáme

Skladiště radioaktivního odpadu, jakým je Marcoule, kde se recykluje plutonium z jaderných zbraní, v Česku není, říká v rozhovoru náměstek pro řízení a technickou podporu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Petr Krs.

LN Má SÚJB informace o jaderném zařízení Marcoule?
My toto zařízení neznáme, protože jak už potvrdily i francouzské úřady, nejde o jadernou elektrárnu. Jde o zařízení, které v České republice podobné ani není.

LN Snižuje se bezpečnostní riziko, když se mělo jednat o výbuch skladiště jaderného odpadu, nikoliv reaktoru?
Já si nejsem úplně jistý, že je to pravda, protože si dost dobře nedovedu představit, co by tam mohlo způsobit výbuch. Jako laik bych si myslel, že to bude spíše něco jiného. Protože v běžném úložišti běžného radioaktivního materiálu toho k výbuchu moc není.

LN Jak si úložiště jaderného odpadu představit?
Máme různá úložiště. Ale pokud jde o takové běžné úložiště odpadu z nemocnic, kde se skladují radioaktivní odpady, které vznikají při léčbě pacientů, tak se ty látky uzavírají po pečlivém prozkoumání a proměření do sudu a ty se pak ukládají do určených prostor. Zpravidla jsou to podzemní prostory nebo betonové bunkry, kde nehrozí jejich poškození, ani to, že by spodní voda nějaké stopy radiaktivity roznášela do okolí.

LN I pro případ výbuchu jsou dostatečně zabezpečené?
Měly by být, ale znáte to, nikdy nelze nic vyloučit. Je možné, že by v nějakých speciálních případech radioaktivita mohla uniknout, nicméně měla by být velmi malého objemu. Ale je to čistá spekulace a v těchto případech se nemá moc spekulovat.

Primárně se zabýváme jadernou energetikou a lékařskými technologiemie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.