Lidovky.cz

Prodával koberce, teď chytá Kaddáfího

Svět

  16:18
TRIPOLIS - Kaddáfí už Libyi nevládne. Tripolis byl dobyt jeho odpůrci. Nicméně ještě pár měst je pod nadvládou Kaddáfího věrných a hlavně: sám bývalý libyjský vůdce zmizel neznámo kam. Obtížný úkol dopadnout ho byl svěřen 47letému Hišámu Buhagiarovi. Bývalý prodavač koberců se nyní stal tím hlavním „lovcem“ Kaddáfího, který šéfuje týmu asi padesáti lidí.

Hišám Buhagiar foto: Reuters

 Jak se svěřil listu The Guardian, do dvou týdnů by chtěl  Buhagiar zase vést svůj obchod, což znamená jediné: doufá, že do té doby Kaddáfího dopadne. „Musíme ho chytit, když ale bude klást odpor, zemře,“ uvedl Buhagiar v rozhovoru pro britský list. Bývalý vůdce se nejspíš stále ještě pohybuje v Libyi, i když většina jeho rodiny se již nachází v Nigeru či v Alžírsku. Dává o sobě vědět prostřednictvím různých audioči videonahrávek.

Kaddáfího věrní prchají do Nigeru

Buhagiarovi muži v terénu dokonce tvrdí, že ho minulý týden dvakrát viděli poblíž města Sabhá, které je jednou z posledních bašt jednotek věrných Kaddáfímu. „Jednou byl v konvoji, který směřoval ze severu na jih. Podruhé obědval. Pozval ho jeden z loajálních kmenů. Je blízko Sabhá, ale neustále v pohybu,“ popsal libyjský „lovec“. Nejnovější zprávy získává od svých informátorů z řad místních, ale k dispozici má i šest profesionálních „hledačů“. Kaddáfí však má před nimi stále náskok, a to minimálně den.

Když bude klást odpor, zemře
Jednou u Baní Valídu ho prý již téměř dostali, ale Buhagiar neměl v tu chvíli u sebe dost mužů, aby podnikl nějakou akci. Bývalý libyjský vůdce cestuje s obrovským vojenským konvojem, chrání ho v první řadě jeho příbuzní a další blízcí kmenoví vůdci, těch je asi 100. A pak tu jsou ještě další jeho strážci, kterých bývá tak 300 až 500, mezi nimi je prý i množství žoldáků. Každou noc spí na jiném místě. „Takhle mu to vyhovuje, je to beduínský život,“ dodal Buhagiar. Navíc má bývalý vůdce velké množství peněz, kterými může lidi uplácet. A v neposlední řadě je Libye obrovská země, v níž je spousta možností úkrytu. Takže chytit ho není tak lehké, jak by se zdálo.

Lovec Kaddáfího prý pracuje až 16 hodin denně, nicméně má na starosti celkově bezpečnostní otázky v Národní přechodné radě, takže se nemůže věnovat jen pátrání. Na svém počítači si nicméně vypracovává důkladný přehled míst, kde byl Kaddáfí v posledních dnech spatřen. Až do začátku povstání Buhagiar vedl v Tripolisu svůj obchod s koberci. Již dlouhá léta ale potají podporoval opozici a spřádal plány, jak bojovat proti režimu. Hned v únoru tak bylo logické, že vzal do rukou zbraň a odešel bojovat do pohoří Nafúsa, kde se stal povstaleckým velitelem. A poté i „lovcem“. Pátrání přirovnává k partii šachu.

Jako partie šachu
„Každý totiž vidí vaše kroky, ale nevidí, co je ve vaší hlavě,“ přiblížil toto srovnání Buhagiar. Kromě asi padesáti lidí má prý i spoustu dalších pomocníků. „Navíc jsme v kontaktu s různými vojenskými oddíly. Když budu potřebovat tisíc mužů, dostanu je. Nechceme ale vést konfrontační válku. Chceme jen přijít a chytit ho,“ dodal.

Libyjci ale nejsou jediní, kdo po Kaddáfím pátrá. Spekuluje se i o francouzských agentech či malých týmech ze CIA. A spolupracuje Buhagiar s NATO? Nejdřív mu uklouzlo slovíčko„občas“. Pak se ale opravil: „Zatím ne. Máme však s NATO velmi dobré kontakty.“

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.