Lidovky.cz

Cílené zabíjení. Mohou USA popravovat bez soudu?

Svět

  14:06
WASHINGTON - Zabití šéfa odnože Al Kajdy a "Usámy internetu" Anwara al-Awlakího vzbudilo ve Spojených státech vlnu debat zpochybňujících legálnost této akce. Amerického občana Al-Awlakího totiž zabil bezpilotní letoun mimo bitevní pole a bez řádného soudu.

Jemenský radikální duchovní Anwar al-Awlaki

Anwar al-Awlakí se narodil ve Spojených státech, kde vystudoval vysokou školu a působil jako imám. Po teroristických útocích z 11. září 2001 však zemi opustil a rozhodl se proti 'Velkému Satanovi' bojovat zejména islamistickou propagandou.

V pátek na jeho úkryt zaútočil americký bezpilotní letoun, který kromě něj zabil také dalšího amerického občana Samira Chána. Smrt teroristů vedle pochvalných reakcí vyvolala také otázku o legálnosti podobných likvidačních akcí.

"Al-Awlakí se zde narodil, je to americký občan a nikdy nebyl souzen za žádný zločin," komentoval protiteroristický zásah republikánský kandidát na prezidenta Ron Paul. "Zabíjení amerických občanů bez soudu - to je vážná věc, o které bychom se měli začít bavit," řekl Paul novinářům.

Poprava bez soudu a důkazů

Proti zásahu protestuje i nevládní Americký svaz pro občanské svobody (ACLU). "Program cíleného zabíjení odporuje americkému i mezinárodnímu právu," stojí v prohlášení organizace. "Jak vidíme, je to program, podle něhož může být daleko od bitevního pole jakýkoliv americký občan popraven vlastní vládou bez soudního procesu a na základě tajných důkazů, které nejenže nemůže vidět veřejnost, ale dokonce ani soudy," tvrdí Jameel Jaffer z ACLU.

Americký terorista

Anwar al-Awlakí se narodil ve městě Las Crues v Novém Mexiku a ve Spojených státech žil do svých sedmi let, kdy se jeho rodina vrátila do Jemenu.

V roce 1991 se ale do USA vrátil, vystudoval vysokou školu a do roku 2002 působil jako muslimský duchovní v Kalifornii a Virginii.

Zástupci Obamovy administrativy mají na věc ale opačný názor. "Bylo to zcela legální. Pokud občan pozvedne zbraně proti vlastní zemi, stane se jejím nepřítelem. Prezident jednal zcela v právu a já jeho kroky plně podporuji," řekl televizi CNN člen Komise pro vnitřní bezpečnost Peter King.

Ministr obrany Leon Panetta vidí případ jasně. "Byl to bezpochyby terorista a ano, byl i (americký) občan, ale pokud jste teroristou, jste prostě terorista. To znamená, že my můžeme stíhat ty, kteří hrozí útoky na Spojené státy a zabíjením Američanů. Pravomoc a způsobilost stíhat teroristy jsou nezpochybnitelné," hájí rozhodnutí prezidenta Panetta. Rozvědka na likvidaci amerických občanů potřebuje zvláštní vládní povolení.

Anwarův otec Násir dokonce kvůli rozhodnutí o popravě jeho syna zažaloval ještě za Anwarova života jak Panettu, který dříve vedl CIA, tak prezidenta Baracka Obamu. Federální soudce ale tuto žalobu smetl ze stolu a otázku zabíjení amerických občanů bez soudního procesu a mimo bitevní pole ponechal nadále otevřenou.

Radikální islamista al-Awlakí byl odborníky v posledních letech označován za "extrémně nebezpečného muže" a jednoho z hlavních teroristů světa. Podle ředitele londýnského ústavu mezinárodní bezpečnosti Sajana Goleta byl al-Awlakí "nejnebezpečnějším ideologem na světě".

Al-Awlakí byl často popisován jako "Usáma internetu". Byl považován za velmi schopného organizátora a propagandistu. Své plamenné texty rozšiřoval na internetu, používal blogy, e-maily, Facebook, videa na YouTube, vydával ale i klasický časopis v angličtině Inspiruj, ve kterém byly články typu "Jak udělat bombu v maminčině kuchyni".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.