Lidovky.cz

Polské volby vyhrál opět Tusk. Zvítězíme později, věří Kaczyński

Svět

  21:04aktualizováno  10. října 7:46
VARŠAVA - Liberální Občanská platforma (PO) polského premiéra Donalda Tuska se zřejmě stala první polskou stranou po roce 1989, která vyhrála dvoje parlamentní volby za sebou.

Donald Tusk oslavuje vítěství v parlamentních volbách se svojí ženou Malgorzatou foto: Reuters

V hlasování ji podle odhadů výsledků vycházejících z průzkumu TNS OBOP pro televizi TVN24 podpořilo 37,5 procenta voličů.

Jako druhé pravděpodobně skončilo národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) bývalého předsedy vlády Jaroslawa Kaczyńského. Získalo 30,6  procenta hlasů. Třetí nejsilnější stranou se překvapivě stalo antiklerikální Palikotovo hnutí.

Zpravodaj LN v Polsku

"To, že budeme moci další čtyři roky pracovat pro dobro všech, je největší poctou pro mě a pro Platformu," řekl premiér Donald Tusk. Podle dosavadních odhadů má PO šanci pokračovat ve vládní koalici ze svým dosavadním partnerem, Polskou lidovou stranou (PSL).

Kaczyński: Později zvítězíme

PiS Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vlády z let 2006 až 2007, dostalo podle odhadů 30,6 procenta hlasů, a pravděpodobně tak stráví další čtyři roky v opozici. "Dříve nebo později zvítězíme, prostě máme pravdu," prohlásil po zveřejnění odhadů volebních výsledků Kaczyński. Jeho strana prohrála ale už několikáté volby za sebou.

"Černým koněm" voleb v konzervativním Polsku se stalo Palikotovo hnutí, získalo podle průzkumu TNS OBOP 9,8 procenta hlasů.

Chce se zasadit mimo jiné o zrušení výuky náboženství ve škole, o uvolnění přísné potratové politiky a o zavedení registrovaného partnerství pro páry stejného pohlaví i pro heterosexuály. Podle Palikota výsledek jeho strany kromě jiného znamená, že miliony Poláků chtějí stát, "v němž víra je soukromou záležitostí každého".

Na čtvrtém místě je PSL. Poraženým těchto voleb je Svaz demokratické levice, který Palikotovo hnutí sesadilo z pozice třetí nejsilnější strany v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu.

Svůj hlas odevzdalo necelých 48 procent z více než 30 milionů oprávněných voličů. Volební účast byla nižší než při posledních parlamentních volbách před čtyřmi lety.

Donald Tusk

Donald Tusk se narodil 22. dubna 1957 v Gdaňsku v rodině příslušníků kašubské menšiny. Jeho matka byla zdravotní sestra, otec truhlář.

  • 1980 - Dokončil studium historie na Gdaňské univerzitě. Už za studií se aktivně zapojil do činnosti opozičního hnutí, po jehož potlačení se musel řadu let živit manuální prací, mimo jiné natíráním továrních komínů.
  • 1982 - Tuskovi a jeho manželce Malgorzatě, rovněž historičce, se narodil syn Michal. O pět let později se jim narodila ještě dcera Katarzyna.
  • 1989 - Byl jedním ze spoluzakladatelů Liberálně demokratického kongresu (KLD), který se v roce 1994 sloučil s Demokratickou unií do Unie svobody (UW).
  • 1991 - Poprvé zvolen poslancem Sejmu, v němž zasedal po následující dva roky.
  • 1994 - Stal se místopředsedou Unie svobody, která byla ve druhé polovině 90. let nejvýznamnější polskou liberální stranou.
  • 1997 - Zvolen senátorem a místopředsedou Senátu.
  • Prosinec 2000 - Ve volbách předsedy Unie svobody byl poražen Bronislawem Geremkem. Krátce poté Tusk stranu opustil.
  • 2001 - Podruhé zvolen poslancem Sejmu, kterým je dodnes. V letech 2001 až 2005 byl jeho místopředsedou.
  • Duben 2003 - Stal se předsedou liberální Občanské platformy (PO), u jejíhož zrodu v lednu 2001 stál.
  • Září 2005 - Občanská platforma se pod jeho vedením umístila v parlamentních volbách druhá a skončila v opozici.
  • Říjen 2005 - V prezidentských volbách byl překvapivě poražen kandidátem strany Právo a spravedlnost Lechem Kaczyńským.
  • Říjen 2007 - Jeho Občanská platforma přesvědčivě vyhrála předčasné parlamentní volby.
  • Listopad 2007 - Jmenován předsedou koaliční vlády tvořené Občanskou platformou a Polskou lidovou stranou (PSL).
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.