Lidovky.cz

Tymošenková dostala 7 let a zákaz vstupu do politiky

Svět

  8:49aktualizováno  13:49
KYJEV - K sedmi letům vězení odsoudil soud v Kyjevě bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou, která byla shledána vinnou z překročení pravomoci. Šéfka ukrajinské opozice má také zákaz vykonávat tři roky veřejné funkce. Tymošenková označila proces za politickou mstu a proti rozsudku se chce hájit u evropské justice. Evropská unie varovala, že odsouzení expremiérky může mít vážný dopad na vzájemné vztahy.

Julija Tymošenková u soudu 11. srpna 2011. foto: ČTK

"Soud se rozhodl uznat Juliji Tymošenkovou vinnou (...) a odsoudil ji k sedmi letům vězení," uvádí se v rozsudku, který přečetl soudce Rodion Kirejev. Šéfka ukrajinské opozice má také zákaz vykonávat tři roky veřejné funkce.

FOTOGALERIE

Soudný den Julije Tymošenkové: vinna

Soudce vynesl verdikt: sedm let za mřížemi.

Tymošenková prohlásila, že se bude proti rozsudku hájit u evropské justice a vyzvala k boji proti autoritářství na Ukrajině. Svoje soudní stíhání označila za pokus vlády odstranit ji z politického života před nacházejícími volbami a za pronásledování svým úhlavním nepřítelem prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Rozhovor s Mirkem Topolánkem

"Budeme bojovat a obhajovat naši pověst před evropskými institucemi. Musíme být silní a chránit Ukrajinu před autoritářstvím a absencí svobody," řekla po vynesení rozsudku. "

Soud začal už v osm hodin, před budovou se shromáždilo několik tisíc příznivců Tymošenkové, kteří žádají její okamžité propuštění. Jsou tam však i stoupenci prezidenta Janukovyče, kteří chtějí její přísné potrestání. Situaci uklidňuje ukrajinská policie.

Obvinění Julie Tymošenkové

Tymošenková je obviněna, že podpisem smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu v roce 2009 překročila své premiérské pravomoci a souhlasem s údajně přemrštěnou cenou způsobila státu miliardové škody. Obžaloba pro ni žádala sedm let vězení a pokutu 1,5 miliardy hřiven (3,3 miliardy korun).

O tom, že se soud přikloní při verdiktu na stranu žalobců, pochyboval málokdo. Tymošenková stojí v čele nejsilnější opoziční strany v zemi a během soudního líčení odmítala veškerá obvinění. Podle příznivců Tymošenkové jde o politickou mstu současného prezidenta Viktora Janukovyče. Podle analytiků tříletý zákaz působení v politice zaručí Janukovyčovi odstranění největšího politického rivala.

Politický proces

"Tohle je klasický lynčovací proces prováděný skupinkou lidí, kteří dostali za úkol zbavit se nepříjemného problému," pronesla během soudního procesu ke svým příznivcům Tymošenková.

Soud začal na konci června a jak Spojené státy, tak i Evropská unie už dříve vyjádřily obavy, že jde o politický proces. Proto vyzvaly Janukovyče, aby našel způsob, jak soud ukončit.

Tymošenková při vynášení rozsudku neodtrhla oči od svého iPadu.

Janukovyč navrhl parlamentu novelu trestního zákona, která by Tymošenkovou zachránila před vězením. Novela by měla zrušit trest vězení za hospodářské trestné činy. Nahrazeny by měly být pokutou, jejíž výše by nesměla být nižší, než je způsobená škoda.

Expremiérka: Odsoudil mě prezident

"Víte velmi dobře, že tento rozsudek nevynáší soudce Kirejev, ale prezident Janukovyč. Ať je rozsudek jakýkoli, budu pokračovat v boji. Tento rozsudek napsaný Janukovyčem, nezmění nic v mém životě ani v mém boji," řekla ještě před čtením rozsudku Tymošenková, která je hlavním politickým rivalem Janukovyče.

 Podle některých místních analytiků se ukrajinský režim snaží dosáhnout veřejného odsouzení Tymošenkové, ale bude ji moci následně osvobodit, bude-li  připravovaná novela zákona přijata.

EU: Pověst Ukrajiny utrpěla

Proces s Tymošenkovou pozorně sleduje Evropská unie, která Janukovyče opakovaně vyzvala, aby nedopustil zneužití justice k útokům na opozici. Brusel dal v minulých dnech najevo, že odsouzení bývalé premiérky může vést k odkladu připravovaného podpisu smlouvy o přidružení Ukrajiny k EU.

Na verdikt už reagovalo Polsko, které sedmadvacítce předsedá. Podle Varšavy rozsudek pošramotil pověst Ukrajiny jako země, která provádí zásadní proevropskou transformaci. Evropská komise a Rada Evropy kritizovaly odsouzení Julije Tymošenkové a varovaly, že to může mít vážný dopad na vztahy s Evropskou unií. Ke kritice se připojilo i Česko. Podle ministra Schwarzenberga odsouzení Tymošenkové poškodí vztahy mezi Ukrajinou a EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.