Lidovky.cz

Euro je v ohrožení a slovenská vláda krůček od pádu

Svět

  10:12aktualizováno  20:47
BRATISLAVA - Slovenští liberálové nepodpoří změny v záchranném Evropském fondu finanční stability (EFSF) ani po spojení hlasování s vyslovením důvěry vládě. Kabinet je tak krůček od pádu.

Iveta Radičová foto: ČTK

"Prožíváme jednu z nejhorších krizí od druhé světové války," řekla pohnutým hlasem očividně rozrušená slovenská premiérka Iveta Radičová.

Jednání slovenského parlamentu se ale natáhla, řada poslanců se chtěla předvést před televizní kamerou.

Premiérka Iveta Radičová diskutuje o eurovalu se šéfem koaliční strany MOST-HÍD Bélou Bugárem.

Po pondělním schválení stabilizačního fondu Maltou je Slovensko poslední zemí eurozóny, která stabilizační fond nepodpořila. Pro nabytí platnosti nových pravidel fungování záchranného fondu je přitom nezbytný souhlas všech 17 států Evropské měnové unie.

Navýšení eurovalu

Po vytvoření prvního fondu ve výši 110 miliard eur, který měl zachránit k bankrotu se řítící Řecko, se země eurozóny letos v červenci rozhodly Evropský fond finanční stability rozšířit na 440 miliard eur.

V případě negativního rozhodnutí parlamentu a pádu vlády by poslanci mohli o EFSF podle Radičové hlasovat opětovně. "Je mým přáním, aby dnešní hlasování bylo úspěšné. Pokud úspěšné nebude, bude potřebné přistoupit k opakovanému hlasování," řekla.

Liberálové opětovné hlasování bojkotují
Radičová se naposledy pokusila přesvědčit liberály, kteří jako jediní ze čtyřčlenné koalice navýšení záchranného fondu odmítli. Jejich šéf  Richard Sulík ale dodal, že poslanci jeho strany se opětovného hlasování nezúčastní. To znamená, že vláda ve 150členné sněmovně bez pomoci opozice nezíská potřebných 76 hlasů na prosazení dokumentu.

Šéf slovenských liberálů Richard Sulík.

Čtyřčlenná koalice pravého středu nastoupila do úřadu po parlamentních volbách loni v létě, kdy vystřídala kabinet levicového premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) rozšíření pravomocí EFSF v principu neodmítá, podporu v prvním hlasování parlamentu ale přislíbila jen v případě dohody koalice.

Při opakovaném pokusu je Směr-SD podle dřívějšího vyjádření Fica připraven podpořit dokument výměnou za rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

Co je to euroval a proč se navyšuje?

- Evropský finanční stabilizační fond (EFSF) se využívá na financování státních dluhů a nově i na rekapitalizaci institucí. Prostředky používají zadlužené státy, které si už nemohou samy půjčit na finančních trzích. - Fond bude pomáhat i preventivně. Půjčovat bude nově i státům, které zatím jsou schopny půjčovat si na trhu samy. Euroval jim tak pomůže udržet se na trhu, místo aby je zachraňoval z již bezvýchodné situace. - Stabilizační fond půjde kombinovat s půjčkami z ostatních fondů, například od MMF. - Aktuální objem záruk fondu EFSF je 440 miliard eur. Čtvrtinový podíl (119 miliard) připadá na Německo. Tento objem se však ukázal jako nedostatečný. Lídři eurozóny se proto rozhodli garance navýšit na bezmála 780 miliard eur. - Fond je jen dočasný, už teď se jedná o nástupci. Euroval bude fungovat jen do 30. června 2013, poté ho nahradí Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Bude se jednat o jakýsi evropský měnový fond a státy do něj kromě záruk budou vkládat i reálné finanční vklady.

Na hlasování o budoucnosti eurovalu čekají ve slovenském parlamentu novináři z celého světa.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.