Lidovky.cz

Tymošenkovou odsoudila zpolitizovaná justice, zní z Evropy

Svět

  14:08aktualizováno  15:06
KYJEV - Zklamání, rozhořčení a pobouření, tak lze hodnotit reakce evropských zemí po vynesení rozsudku nad ukrajinskou expremiérkou Julií Tymošenkovou. K západním protestům se připojilo i Rusko. Podle Moskvy má rozsudek "očividně protiruský podtext".

Julia Tymošenková dostala za porušení pravomocí 7 let a tříletý zákaz vstupu do politiky. foto: Reuters

Nejen Evropská unie totiž už vyjádřila "hluboké zklamání" nad verdiktem, který Tymošenkovou poslal na sedm let do vězení. Český exprezident Havel pevně věří, že soudy vyšší instance v případě odsouzené Tymošenkové posoudí, zda její kauza nemá politické pozadí.

FOTOGALERIE

Soudný den Julije Tymošenkové: vinna

Soudce vynesl verdikt: sedm let za mřížemi.

Verdikt dnes kritizoval i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Je to velmi závažné," řekl v reakci na rozsudek český ministr. "My jsme to přísně odsoudili," zdůraznil. Na dotaz, zda tedy Ukrajina nerespektuje právo na spravedlivý proces, Schwarzenberg řekl: "Všechny náznaky spějí k tomu." "Samozřejmě to bude mít důsledky," podotkl také.

Verdikt odsoudilo i Česko
Rozhodnutí soudu může mít vážný dopad na vztahy Ukrajiny s Evropskou unií. "Evropská unie přehodnotí svoji politiku vůči Ukrajině," řekla ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "To, jak bude Ukrajina obecně respektovat všeobecné hodnoty a zákony a hlavně jak bude řešit tyto případy, může mít hluboký dopad na její vztahy s EU. Týká se to i uzavření dohody o přidružení nebo našeho politického dialogu a v širším měřítku naší spolupráce," řekla.

Verdikt nad expremiérkou

Podle Polska, které nyní předsedá sedmadvacítce, rozsudek nad Tymošenkovou pošramotil pověst Ukrajiny jako země, která provádí zásadní změny, jež ji mají přiblížit k Evropské unii. "Způsob, jakým byl proces veden, i dnešní rozsudek jsou příkladem toho, že ukrajinská justice je zpolitizovaná," uvedl mluvčí polského předsednictví Konrad Niklewicz. Další kroky v záležitosti Tymošenkové podle něj ukážou, zda se Ukrajina přibližuje nebo vzdaluje cíli, jakým je pro ni evropská integrace.

Zpolitizovaná justice
Evropští diplomaté Ukrajinu předem varovali, že plánované dvoustranné dohody o politickém přidružení a volném obchodu nemusejí být ratifikovány, pokud Tymošenková skončí ve vězení nebo jí bude zakázáno účastnit se parlamentních voleb v roce 2012.

Rada Evropy v souvislosti s rozsudkem upozornila, že "hodnocení politických rozhodnutí musí být ponecháno parlamentu a voličům, nikoli soudům". Generální tajemník RE Thornbjörn Jagland vyjádřil naději, že nedávný návrh revize trestního zákoníku Ukrajiny "v budoucnu takové procesy znemožní".

Moskva se připojila k západním protestům proti odsouzení bývalé předsedkyně ukrajinské vlády Julie Tymošenkové. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že rozsudek sedmi let vězení má "očividně protiruský podtext" a je pokusem jednostranně vyvést rusko-ukrajinská jednání o dodávkách plynu "z dohodnutého právního rámce".

Kyjevský soud podle ruského ministerstva zahraničí "ignoroval přesvědčivé důkazy o tom, že plynové smlouvy byly uzavřeny v přísném souladu s ruskými a ukrajinskými zákony a při respektování norem mezinárodního práva". Tymošenková byla podle Moskvy souzena za platné, nikým nezrušené a právně závazné dohody mezi plynárenskými společnostmi obou zemí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.