Lidovky.cz

Slovensko drží eurozónu jako rukojmí, píší v zahraničí

Svět

  9:20aktualizováno  10:46
Slovensko se dnes dostalo na titulní stránky světových deníků a parkoviště před budovou parlamentu zaplnily vozy zpravodajských kanálů. "Malé Slovensko se postavilo silnějším sousedům a odmítlo navýšit záchranný fond eurozóny EFSF, čímž fakticky drží plány na odražení hlubší ekonomické krize jako rukojmí", uvedl na svém webu list The Washington Post.

Robert Fico na schůzi slovenského parlamentu foto: ČTK

Americký deník na své webové stránce dodává, že slovenské odmítnutí eurovalu naruší důvěru světových lídrů ve schopnost Evropanů vyřešit si vlastní problémy.

"Závratě vyvolávající síla Slovenska, která zhatila hlavní záchranné úsilí řízené převážně mnohem větším Německem a Francií, jen ilustruje donkichotskou povahu evropské vlády a zpackané pokusy o záchranu," dodává deník.

Ostře se ale do Slovenska pustily v komentáři německé noviny Rheinische Post. "Slovensko to Evropě neulehčuje. Nechápe, proč by coby chudý stát mělo pomáhat bohatšímu Řecku. Evropa nefunguje jako klub egoistů. Nikdo Slováky nenutil přijmout euro. Chtěli ho. Tak teď musí pomoct při jeho záchraně. Není možné, aby malý pětimilionový národ uvrhl Evropu do bankovní kriz, proti které by byla předešlá krize jen procházkou růžovým sadem," píše se v komentáři.

Méně dramatičtěji znějí zprávy deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který vysvětluje, že slovenské "ne" není konečné.

Slovensko na stránkách Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Hystericky situaci nevnímá ani jistý evropský diplomat, který si v rozhovoru pro americký deník New York Times nepřál být jmenován. Uvedl, že pokud to bude nevyhnutelné, situaci kolem eurovalu bude pravděpodobně možné řešit i bez Slovenska.

"Pravidla Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSF) byly postavené jen na "rámcové dohodě", která umožňuje "určitou pružnost", a to jsou přesně ty případy typu kde je vůle, tam je i cesta," komentoval vzniklou siuaci diplomat.

"Stala se z malé země, která měla z členství v EU jednoznačně prospěch, najednou krajina euroskeptiků?" ptal se ve své reportáži zpravodaj britské stanice BBC. V zápětí uvedl, že nadšení pro EU a euro se zmenšilo, ale Slováci si stále uvědomují, co je ve hře. "Odpověď na současný vývoj leží ve složité slovenské politické situaci," dodal.

"Je to smutné memento toho, že eurozóna závisí na rozhodnutích jednotlivých států s protichůdnými zájmy," prohlásila ekonomická analytička na prestižním londýnském institutu Chatham House. Dodala, že Evropa není federací a že jedna populistická strana může vykolejit snahy bloku.

The Australian vidí problém eurozóny v chybějícím politickém vedení. Rovněž dodal, že poslední záchranné plány zastavilo maličké Slovensko. "Pozoruhodný spektákl dohody 17 zemí narazil do zdi v Bratislavě, metropoli země, která euro přijala teprve v roce 2009," připomněl The Australian. 

Dodal, že nová situace zřejmě povede k ještě většímu rozčarování voličů v Německu a dalších zemí, kde již veřejnost není šťastná z neradostných vyhlídek kvůli bídné řecké ekonomické disciplíně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.