Lidovky.cz

Hon pokračuje. Tymošenková čelí dalšímu obvinění

Svět

  16:02aktualizováno  20:59
KYJEV - Proti bývalé ukrajinské premiérce Tymošenkové bylo zahájeno vyšetřování v novém trestním případu, pokusu ze zpronevěry 405 milionů dolarů.

Expremiérka Julia Tymošenková se svou dcerou a manželem v soudní síni. foto: Reuters

"Ukrajinské bezpečnostní síly zahájily 12. října soudní vyšetřování Tymošenkové a (bývalého premiéra Pavla) Lazarenka, který je vězněn ve Spojených státech," prohlásil mluvčí bezpečnostních sil Ivan Derevjanko.

Více o případu Tymošenková

Podle bezpečnostních sil Tymošenková přenesla na vládu povinnost zaplatit ministerstvu obrany dluh 405,5 milionu dolarů, který měl její koncern Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Tymošenková, která byla tehdy prezidentkou a "de facto" majitelkou této společnosti, jednala "s tichým souhlasem" Lazarenka, který byl v té době premiérem, řekl Derevjanko.

Nová kauza

Ve středu přitom vlivný ukrajinský politik, šéf politické strany Fronta změn Arsenij Jaceňuk, předpověděl brzkou změnu trestního zákoníku, která povede ke zrušení trestu vězněné vůdkyně ukrajinské opozice. Novelu reformovaného zákoníku by podle něj prezident Viktor Janukovyč mohl podepsat už příští týden.

FOTOGALERIE

Prohlédněte si fotogalerii z procesu

Soudce vynesl verdikt: sedm let za mřížemi.

Základem složitého legislativního procesu je podle Jaceňuka návrh prezidenta Janukovyče o dekriminalizaci některých článků trestního zákoníku, který projednává ukrajinský parlament. Návrh už poslanci minulý týden v prvním čtení schválili.

Komentátoři ukrajinských médií připomínají, že brzký podpis novely by byl výhodný i pro samotného prezidenta, který by měl ve čtvrtek 20. října přijet na napjatě očekávanou návštěvu do Bruselu. Pokud evropští hostitelé na protest proti věznění Tymošenkové pozvání nezruší, čeká podle agentury Reuters Janukovyče v sídle EU "nefiltrovaný rozhovor" se západními politiky.

S novelizovaným trestním zákoníkem v kapse by se Janukovyčovi v Bruselu dýchalo určitě lépe, konstatoval Jaceňuk, ale dodal, že "na pověsti Ukrajiny už je taková skvrna, že neexistuje politické ředidlo, které by ji dokázalo rozpustit".

28 obvinění proti Tymošenkové

Patnáct let starý případ s dluhem ruskému ministerstvu obrany, o jehož oživení se ve čtvrtek postarala ukrajinská kontrarozvědka, není jedinou kauzou, do níž byla podle ukrajinské justice zapletena vůdkyně opozice Julija Tymošenková. Proti expremiérce bylo za posledních deset let zahájeno 28 stíhání, obvinění se snesla i na hlavu členů její rodiny. Zde jsou hlavní z nich: 

  • V lednu 2001 byla Tymošenková obviněna z nezákonného dovozu ruského plynu v objemu tří miliard krychlových metrů v ceně 80 milionů dolarů (1,43 miliardy korun). Při celním odbavení prý předložila padělané dokumenty. Činu se měla dopustit jako majitelka firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), tedy jako členka organizované skupiny.
  • Téhož roku bylo zahájeno trestní stíhání proti Tymošenkové kvůli údajnému daňovému úniku ve výši 149.000 dolarů (2,7 milionu korun). Dopustit se ho měla jako majitelka společnosti Somoli Enterprises Ltd., kterou založila se svým manželem Alexandrem na Kypru.
  • V únoru 2001 byla Tymošenková zatčena kvůli nezákonnému převodu peněz do Švýcarska, kam údajně v polovině 90. let odeslala 80 milionů dolarů (1,43 miliardy korun) jako úplatek pro tehdejšího ukrajinského premiéra Pavla Lazarenka. Z vazební věznice v Kyjevě byla později propuštěna a stíhána na svobodě.
  • V červenci 2001 zahájila ruská vojenská prokuratura stíhání Tymošenkové za údajné úplatkářství v souvislosti s barterovým obchodem mezi ukrajinským státem a ruským ministerstvem obrany. Úplatek mělo dostat pět vysokých úředníků ruského ministerstva obrany za to, že nadhodnotí cenu zboží, které Tymošenková v rámci barteru ruské straně dodala jako platbu za dovezený plyn. Rusko na Tymošenkovou vydalo mezinárodní zatykač, když se odmítla dostavit k výslechu. V prosinci 2005 byl případ odložen kvůli promlčení.
  • V srpnu 2002 byla Tymošenková, tehdy už poslankyně parlamentu, obviněna generálním prokurátorem Ukrajiny z masivního rozkrádání státních prostředků a podvodu. Později prokuratura připojila obvinění ze zneužití úředních pravomocí.
  • V květnu 2004 byla Tymošenková stíhána za údajný úplatek, jímž se pokusila dosáhnout osvobození z vazby svého tchána Gennadije Tymošenka a své spolupracovnice z vedení JESU Antoniny Boljurové. Prokuratura opakovaně žádala parlament, aby Tymošenkovou zbavil poslanecké imunity, nikdy ale neuspěla. V lednu 2005 se v důsledku událostí kolem "oranžové revoluce" Tymošenková stala úřadující předsedkyní vlády. Téhož měsíce generální prokurátor Svjatoslav Pyskun oznámil, že všechna dosavadní obvinění proti Tymošenkové, jejímu muži i tchánovi byla zrušena. Rozhodnutí prokuratury v listopadu 2005 potvrdil nejvyšší soud.
  • V prosinci 2010 bylo po výslechu Tymošenkové na generální prokuratuře oznámeno, že tehdy už bývalá premiérka je obviněna z machinací při rozdělování prostředků získaných za prodej emisních povolenek.
  • V lednu 2011 byla Tymošenková obviněna z překročení pravomocí při poskytnutí státních záruk během nákupu sanitních vozů Opel Combo. Měla tím státu způsobit škodu ve výši 67 milionů hřiven (necelých 150 milionů korun). V únoru 2011 byly obě předešlé kauzy spojeny do jedné, vyšetřování skončilo, ale proces dosud nebyl zahájen.
  • V dubnu 2011 bylo zahájeno trestní stíhání Tymošenkové za údajné překročení úředních pravomocí při podpisu smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. V srpnu byla Tymošenková umístěna do vazby, 11. října byla odsouzena k sedmi letům vězení a vysoké pokutě. Očekává se, že se proti rozsudku odvolá.
  • 13. října 2001 ukrajinská kontrarozvědka SBU oznámila, že zahájila trestní stíhání Tymošenkové v souvislosti s dluhem 405,5 milionu dolarů (7,3 miliardy korun), který měla v roce 1996 nezákonně převést do ukrajinského státního rozpočtu. Ruskému ministerstvu obrany přitom podle SBU dlužila částku soukromá firma Tymošenkové JESU.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.