Lidovky.cz

Byl to hrdina, truchlí Kaddáfího ošetřovatelka

Svět

  18:09
KYJEV - Ukrajinská zdravotní sestra Oksana Balynská, která se ve věku 21 let vydala do Libye pracovat pro Muammara Kaddáfího a starala se o něj až do letošního února, pro něj prý velmi truchlí. Navzdory obrázkům, na nichž je vidět zbitý a zřejmě mrtvý plukovník, nechce uvěřit, že "táta", jak ho označuje, už nežije.

Muammar Kaddáfí na půdě sídla OSN v New Yorku v září roku 2009. foto: Reuters

Podle Balynské se Kaddáfí měl vzdát evropskému soudu. "Já i moje rodina po něm hluboce truchlíme. Dokonce moji rodiče, kteří se s ním nikdy nesetkali, jsou velmi zarmouceni, že je mrtvý. Jak jsem předpovídala, zůstal v Libyi až do úplného konce," řekla v rozhovoru pro list Newsweek a The Daily Best.

Kaddáfího považuje za hrdinu. Neutekl ze země, ale zůstal, aby zemřel ve své rodné Syrtě. "Celé ty měsíce jsem doufala, že se mu podaří se zachránit. Moje kolegyně, ukrajinské zdravotní sestry, které u něho pracovaly, se všechny vrátily na Ukrajinu - v jeho poslední chvíli s ním nikdo nebyl," uvedla.

Ukrajinská zdravotní sestra Oksana Balynská, která se ve věku 21 let vydala do Libye pracovat pro Muammara Kaddáfího

"Proč ho máme nenávidět nebo ho považovat za tyrana, když nám dal práci a dobře nám platil? Nám všem po něm zůstaly jen ty nejlepší pocity," řekla Balynská o Kaddáfím, který byl ve čtvrtek usmrcen.

Dodala, že by se chtěla ve svém životě ještě vrátit do Libye: "S Kaddáfím nebo bez něho, život v Libyi je pro nás nesrovnatelně lepší než na Ukrajině. Nemohu se dočkat, až skončí válka, abych se mohla vrátit domů, do Tripolisu."

Evropa by takovou krutost nedovolila

Osobní sestra

Oksana Balynská začala pracovat u Kaddáfího v prosinci 2008. Dva měsíce před tím si ji plukovník osobně vybral na castingu v Kyjevě. V tomto roce navštívil Ukrajinu a setkal se Viktorem Juščenkem a Julijí Tymošenkovou.

Balynská se potom dva roky starala o jeho zdraví a provázela ho na všech zahraničních cestách.

V rozhovoru pro list Komsomolskaja Pravda připustila, že ji mnozí nepochopí."Ale ti, kdo s ním pracovali, cítí, že nás opustil dobrý, skutečně spravedlivý a velmi moudrý člověk," řekla a dodala, že nikdy jí nebylo tak těžko jako v den, kdy viděla v televizi záběry jeho zkrvaveného těla a jak do něj kopou.

"Myslím, že Kaddáfí se měl vzdát. Ale ne do rukou opozice, měl odjet do nějaké evropské země. Tam by nikdo nedovolil, aby bylo jeho tělo tak zneuctěno." Ale Kaddáfí byl podle ní velmi odvážný a statečný, nebyl z těch, kdo by složil ruce v kritické situaci.

V rozhovoru se zmínila i o další z pěti ukrajinských zdravotních sester, které pracovaly u Kaddáfího. Halyna Kolotnycká, kterou server Wikileaks a některá ukrajinská média označila i za plukovníkovu důvěrnici, u něj pracovala devět let.

Halyna Kolotnycká na nedatovaném snímku

Podle Balynské si vzala svého dlouholetého ctitele, bohatého tureckého podnikatele, s nímž se seznámila v Libyi. Nemohli ale vydržet tlak médií na Ukrajině a rozhodli se žít v Norsku.

Podle norských novinářů, které kontaktoval list Komsomolskaja Pravda, Halyně místní úřady nejprve odmítly dát politický azyl, ale později jí udělily výjimku a daly jí povolení k pobytu, zřejmě proto, že toho hodně ví o Kaddáfím i o jeho zdravotním stavu. Kde se konkrétně usadila, není známo. Je ale prý i s manželem pod dohledem zvláštních služeb.

Hlavní události dne v bodech

Kaddáfího syn žije, šéf rozvědky prchl do Nigeru
Kaddáfího syn Sajf Islám byl zadržen ve městě Zlitán 160 km od Tripolisu a podle jednoho povstaleckého bojovníka je zřejmě zraněn. Včera rebelové oznámili, že ho zadrželi spolu s bývalým šéfem libyjské rozvědky Senúsím. Ten se podle prohlášení Nigeru nachází na severu země.

Kaddáfího pohřeb odložen
Podle islámských zvyklostí měl být Kaddáfí pohřben během několika hodin. Jeho smrt má ale prošetřit speciální mezinárodní  komise. Tělo bývalého vůdce je zatím uloženo v mrazáku v Misurátě.

Zítra bude vyhlášena svobodná Libye
Úplné osvobození Libye po svržení režimu bývalého diktátora Muammara Kaddáfího bude slavnostně vyhlášeno v sobotu ve východolibyjském Benghází, které bylo dosud sídlem nové libyjské vlády, Přechodné národní rady. Oznámil to dnes její šéf Mustafa Džalíl.

Smrt Kaddáfího rozbouřila protesty v Sýrii a Jemenu
Kaddáfího smrt zvedla v Sýrii novou vlnu nepokojů. Tamní opozice v ulicích slavila diktátorovu smrt a volala po odstoupení Bašára Asada. V Homsu bezpečnostní jednotky zastřelily několik lidí. Nepokoje jsou hlášeny také z Jemenu.

Nejasnosti kolem Kaddáfího úmrtí
Stále není jasné, jak přesně Kadáfí zahynul. Na internetu se objevily záběry živého Kaddáfího poté, co jej nedaleko Syrty zajal lynčující dav rebelů. Podle oficiálního vyjádření Libye zemřel Kaddáfí na následky zranění při převozu do nemocnice. Okolnosti smrti by měla prověřit skupina expertů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.