Lidovky.cz

Obama v Oválné pracovně Nečasovi: Jste opravdoví spojenci

Svět

  21:37aktualizováno  23:54
WASHINGTON - Samou chválu, ale i podporu, slyšel český premiér Petr Nečas od amerického prezidenta Baracka Obamy při jejich setkání v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. Obama označil Českou republiku jako opravdového spojence Spojených států.

Petr Nečas s Barackem Obamou foto: ČTK

Americký prezident Obama ocenil českou vojenskou účast v Afghánistánu i bezpečnostní spolupráci ČR a USA. "Obama ocenil zejména to, že Česká republika navýšila počet vojáků v afghánské misi v zrovna v době, kdy jiné státy svou vojenskou přítomnost snižovaly," uvedl po setkání s americkým prezidentem Nečas, který působil velmi uvolněným dojmem a na krátké tiskové konferenci s novináři i vtipkoval.   

Obama na společném vystoupení před schůzkou s Nečasem zdůraznil, že Spojené státy považují Česko za jednoho z nejpevnějších spojenců. Oproti původnímu plánu se však setkání nezúčastnila ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Dobré jsou podle amerického prezidenta také hospodářské vztahy obou zemí, ale zároveň Obama vidí prostor pro jejich další zlepšování.

Podle Nečase se Baracku Obamovi velmi zamlouval plán na české výcvikové středisko pro piloty vrtulníků, kde by se školili především piloti Severoatlantické aliance pro létání na ruských typech strojů. Češi přitom už mají tréninkový tým, který například cvičí afghánské piloty vrtulníků Mi-17. Česko je tak jedinou členskou zemí aliance, která cvičí afghánské piloty, ale i pozemní personál, mimo Afghánistán.

"Mohli bychom v rámci centra cvičit i americké instruktory", plánuje Nečas. Proč najednou taková změna? Všechny země se potýkají s rozpočtovými problémy,  a tlak na šetření v obranných resortech je tedy enormní. Zároveň žádná země NATO nechce ohrozit svou obranyschopnost.

"Myšlenka na soustředěná specializovaná centra se setkala s podporou nejen u prezidenta Obamy a jeho administrativy, ale také v Kongresu. Senátor a předseda senátního zahraničního výboru John Kerry naši iniciativu podpořil, s pozitivním přijetím se setkala i Kongresu" řekl Nečas.

Podle informací z diplomatických zdrojů je pro českou stranu v tuto chvíli důležité zejména to, aby projekt měl v USA dostatečnou politickou podporu.

ČTĚTE TAKÉ:

Český premiér s prezidentem spojených států probírali i možnosti posílení vědecké spolupráce, zejména v rámci jaderného výzkumu.
"Prezident Obama si je vědom, kolik politického kapitálu jsme nainvestovali do prosazování radaru. Když tato koncepce padla, velmi usilovně společně hledáme jiné možnosti strategické spolupráce mezi ČR a USA.

Nečas potvrdil, že se s americkým prezidentem bavil i o výběrovém řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Příliš konkrétní však Nečas nebyl a uvedl jen, že Obama o projekt projevil zájem. Nečas podle svých slov zároveň americkou stranu ujistil, že výběrové řízení bude pro všechny uchazeče spravedlivé.

Jaderná elektrárna Temelín

Společnost Westinghouse, kterou americká administrativa podporuje, má sice japonské vlastníky, pracovní místa by ale případná zakázka vytvořila v USA, které v poslední době sužuje vysoká nezaměstnanost. O lukrativní zakázku na dostavbu Temelína usilují ještě francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi.

Nečas v USA

V pátek pak Nečase dopoledne čeká setkání se zástupci amerických podnikatelů a položení květin k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Poté v odpoledních hodinách odletí zpět do České republiky.

Nečas s Obamou také hovořil o ekonomické spolupráci či o chystaném summitu Severoatlantické aliance v Chicagu v příštím roce.

Ještě před setkáním s Obamou český premiér vystoupil s projevem o středoevropském pohledu na transatlantické vztahy na konferenci Fórum EU - Washington a setkal se se šéfem zahraničního výboru amerického Senátu Johnem Kerrym.

Společné prohlášení Baracka Obamy a Petra Nečase

V návaznosti na dlouhé přátelství mezi našimi dvěma zeměmi jsme se dnes setkali, abychom jednali, jak zesílit a prohloubit naše bilaterální vztahy, a abychom prozkoumali, jak bychom mohli zlepšit spolupráci při prosazování společných idejí a zájmů. Spojené státy a Česká republika jsou spojenci v NATO a partneři v mnoha činnostech v Evropě i jinde ve světě. Shodli jsme se, že chceme dále rozvíjet své vztahy ve třech hlavních oblastech: v bezpečnostní spolupráci; v ekonomických a obchodních vztazích, včetně spolupráce v civilní jaderné energetice; a ve spolupráci při prosazování demokracie, otevřené vlády a lidských práv ve světě. K tomu jsme stanovili následující cíle: - vyjednat a podepsat dohodu o vzájemném zajištění obrany, - zřídit centrum pro civilní jadernou spolupráci, - spolupracovat při zavedení Iniciativy pro partnerství otevřené vlády, která by mohla vést k otevření centra pro otevřenou vládu a demokracii v Praze.

Jednali jsme o dalších významných tématech, včetně globální ekonomické situace a energetické bezpečnosti. Potvrdili jsme svou podporu bezpečné jaderné energii a shodli se, že jaderná energie není důležitá jen pro energetickou bezpečnost, ale také pro dosažení našich cílů při snižování uhlíkových emisí. Zhodnotili jsme svou spolupráci ve východním Afghánistánu, kde naše jednotky úzce spolupracují v jedné z nejnáročnějších oblastí této země. Shodli jsme se, že bude důležité zajistit dostatek jednotek a jejich financování v přechodném období, abychom zajistili, že afghánské národní bezpečnostní síly budou v takové pozici, že dokážou v roce 2014 převzít hlavní odpovědnost za bezpečnost.

Zhodnotili jsme také plány na nadcházející summit NATO v Chicagu, kde by se podle našeho společného názoru měla Severoatlantická aliance adaptovat na bezpečnostní výzvy 21. století. Shodli jsme se, že musíme účinněji využívat své obranné zdroje. Závěrem jsme mluvili o spolupráci při podpoře změn na Blízkém východě a v severní Africe a o podpoře demokracie, otevřené vlády a lidských práv ve světě. Shodli jsme se, že česká zkušenost nabízí silný a přesvědčivý příklad pro další země budující demokracii, jak dosáhnout mírové a všeobecné proměny ve svobodnou a demokratickou společnost.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.