Lidovky.cz

Volby v Tunisku vyhráli islamisté. Nechyběly protesty

Svět

  11:05
TUNIS - Nedělní parlamentní volby v Tunisku vyhrála podle očekávání přesvědčivě islámská Strana obnovy. Vítězství islamistů je prvním v regionu od úspěchu radikálního Hamasu v Palestině v roce 2006. Po vyhlášení výsledků propukly v centrální části země protesty.

Stoupenci umírněných islamistů se radují, strana získala 90 mandátů. foto: Reuters

Násilné protesty vypukly ve městě Sidi Bouzid, kolébce arabského jara. Policie tam proti demonstrantům musela zasahovat slzným plynem. Stovky příznivců strany Lidový seznam protestovaly kvůli tomu, že jejich hlasy nebyly pro nesrovnalosti započítány.

První volby arabského jara

Odpůrce islamistů bylo během voleb slyšet.

Konečné výsledky

Podle konečných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, islamisté získali 41,7 procenta hlasů a 90 z celkových 217 poslaneckých křesel. Na druhém místě skončil nacionalistický levicový Kongres pro republiku (CRP) s 13,8 procenta a 30 křesly, zatímco třetí je s 9,7 procenta hlasů a 21 křesly umírněné socialistické Demokratické fórum pro práci a svobody.

Předseda vítězné umírněně islamistické Strany obnovy (Hizb An-Nahdá) Rašíd Ghannúší se ve středu snažil ujistit obchodníky na burze o tom, že nová vláda bude podporovat podnikání. Počítá s tím, že nový kabinet bude sestaven do měsíce. Strana obnovy již ve středu začala vyjednávat o vytvoření vládní koalice.

Ghannúší se i dříve všemožně snažil ujistit jak sekulárně laděné občany, tak podnikatele o tom, že se z jeho strany nemají čeho bát. Strana tak před volbami mimo jiné slíbila, že bude "garantovat svobodu vyznání a myšlení či práva menšin" a Ghannúší prohlásil, že islámské právo šaría "nemá v Tunisku místo".

Hlasování, kterého se v neděli zúčastnilo asi sedm milionů tuniských voličů, označili pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) za svobodné a čestné. Podle OBSE neměly volby žádné významné nedostatky.

Islamistům se nelíbí íránský komiks

Bouře islamistů v Tunisu. Vadí jim film Persepolis

Snímek Persepolis podle demonstrantů uráží islám.

Úkolem ústavodárného shromáždění bude během ročního funkčního období vypracovat novou ústavu, vybrat prozatímní vládu a stanovit termín řádných voleb parlamentu a prezidenta. Bývalý autoritářský šéf státu bin Alí, který zemi vládl 23 let, odstoupil kvůli lidovým bouřím před devíti měsíci a uprchl do zahraničí.

Budoucí vláda bude muset řešit napjatou hospodářskou situaci. Hospodářský růst, který obvykle dosahoval okolo pěti až šesti procent, je od ledna na nule či v minusu. Výrazný úpadek cestovního ruchu navíc znamenal zrušení mnoha pracovních míst, a tedy nárůst nezaměstnanosti, která nyní dosahuje až 19 procent.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.