Lidovky.cz

Slovenská poslankyně: Spějeme k velké koalici

Svět

  7:00
Spoluzakladatelka strany Směr Monika Beňová byla až do rozchodu s Robertem Ficem v roce 2006 místopředsedkyní a jednou z nejvýraznějších postav strany. Postavila se proti vládě Směru se Slovenskou národní stranou a Hnutím za demokratické Slovensko. Od roku 2004 je slovenskou europoslankyní.

Monika Beňová

* Slovensko schválilo navýšení eurovalu jako poslední, vyhádalo si speciální postavení, i pokud jde o půjčku Řecku. Jaká je jeho pozice tady v Bruselu? Je Slovensko „evropský exot“, jak napsal deník SME?

Ano, četla jsem to. Nemyslím, že to tak je. Naštěstí k tomu druhému hlasování o navýšení eurovalu došlo rychle a v Bruselu viděli, že proevropské strany, přestože šlo o koaliční a opoziční strany, se dokázaly rychle dohodnout. Tady se teď očekává, že po předčasných volbách v březnu dojde na Slovensku k sestavení proevropské vlády, která pro unijní smlouvy zajistí potřebnou většinu ve vládě i v parlamentu.

* Ale ani u Richarda Sulíka se po minulých volbách nepředpokládalo, že by se stal ve vládě jakousi „protibruselskou silou“...

Richard Sulík je velice zvláštní člověk. Je velice zahleděný sám do sebe a jeho strana se hned dostala do parlamentu a navíc i do vlády. A s takovými stranami, jak vidíte i u vás v Česku, to není jednoduché. Opoziční role bývá pro tyto nové strany lepší, protože se alespoň naučí, jak se reálně dělá politika a získají i jakousi pokoru. Richard Sulík se to neměl kde naučit, protože jeho strana se hned dostala do vlády. To liberální v SaS zmizelo u eurovalu, tématu, které evropští liberálové jednoznačně podporují. Já jsem o tom mluvila s jejich představiteli tady v evropském parlamentu a ti z toho byli překvapení a rozladění, že strana, kterou přibrali do své frakce, se pustila hned u první důležité evropské otázky úplně jiným směrem, než jaký je postoj evropských liberálů. Sulík se bude muset sám rozhodnout, co chce, aby jeho strana v budoucnosti reprezentovala.

* Ještě k opakovanému hlasování o eurovalu. Bere se to tady v Bruselu tak, že Slovensko udělalo reparát z evropské dospělosti?

To ukáže až budoucí vláda, na kterou čekají daleko těžší rozhodnutí než rozšíření eurovalu. Podle toho, o čem se diskutuje tady v Evropském parlamentu, by další rozhodování mělo vést k prohloubení evropské integrace v podobě ekonomické vlády nebo zrušení jednomyslného hlasování. Příští vláda to nebude mít lehké. A euroskeptici typu Sulíka a Jána Sloty, pokud se také dostane do budoucího parlamentu, jí to neulehčí. Dnes je snadné Evropskou unii a evropskou integraci kritizovat, ale je třeba přinášet i alternativy řešení. A to euroskeptici, alespoň v našich zeměpisných šířkách, nenabízejí.

* Na druhou stranu, co by se Slovensku stalo, kdyby navýšení eurovalu neschválilo? Výjimku z pomoci Řecku si ostatně Bratislava vyhádala. Právo na to mělo.

Ta situace, oproti pomoci Řecku, byla jiná v tom, že premiérka Radičová nevyslala na evropských summitech žádný signál, že by se něco takového mohlo stát. A to je problém, platí totiž nepsaná dohoda, že když v některé zemi cosi podobného hrozí, tak mám povinnost informovat své kolegy z jiných států, že tato situace může nastat. A tehdy Evropská rada a Evropská komise začnou hledat řešení. Říká se tomu plán B. Ten začne zvažovat fungování mechanismu bez té dané země a další postup vůči danému státu. Ale paní Radičová nic nenaznačila, takže nikdo reálně nepočítal s tím, že by se něco takového mohlo stát. To, co mě překvapuje, je postup Richarda Sulíka. On přece musel vědět, že pár dní poté, co on položí na eurovalu vládu, pomůže Robert Fico a jeho Směr euroval schválit. Je proto otázka, zda to nebyla od Sulíka už prostě neochota podílet se na dosavadní vládě a hledání si dobrého předvolebního tématu.

* A není to tak, že má Sulík nyní nejlepší předvolební tahák ze všech slovenských politických stran?

Má téma, které může oslovit část voličů, to určitě ano. Ale na druhé straně s ním bude soupeřit nejen Fico, ale i jeho bývalí koaliční partneři. A navíc je jediný, který říká, že není ochotný spolupracovat s Ficem. Všichni ostatní už chápou, že se to takto před volbami nedá říci.

* Ještě k opakovanému schvalování eurovalu na Slovensku. Váš Směr, tedy proevropská strana, si řekl o hodně vysokou cenu, o předčasné volby. Je to v pořádku?

To je naprosto legitimní požadavek. Kdyby Sulík předem neřekl, že celá jeho strana bude hlasovat proti eurovalu, Směr by hledal jen těžko výmluvu, proč euroval už při prvním hlasování nepodpořit. Tím dal Sulík Směru do ruky trumf.

* Je podle vás po tom, co se událo, Slovensko na cestě k velké koalici?

No, ještě nezačala ani předvolební kampaň. Ale určitě poprvé slyšíme z úst dosud nesmiřitelných politiků, že jsou ochotni o vytvoření nějaké takovéto velké proevropské koalice. Pokud volby dopadnou tak, že Směr nebude moci vládnout sám, tak jako SDKÚ, křesťanští demokraté anebo maďarská strana, ať už se bude jmenovat, jak chce, budou připraveni vládnout spolu se Směrem. Otázkou je, zda to bude dvou- nebo trojkoalice.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.