Lidovky.cz

Papandreu neodstoupí. Podporu ale prudce ztrácí

Svět

  11:59aktualizováno  14:34
ATÉNY - Řecká vláda se ocitla nad propastí, když její řady rozvrátil návrh premiéra Jorgose Papandrea vyhlásit referendum o účasti země v eurozóně. Poslanci vládní strany PASOK údajně trvají na Papandreově demisi a prosazují do čela budoucí koaliční vlády bývalého viceprezidenta Evropské centrální banky Lukase Papadimose.

Řecký premiér Jorgos Papandreu foto: ČTK

Informovaný řecký zpravodajský server To Vima předpověděl, že Papandreu podá demisi a zahájí s ostatními politickými stranami jednání o vytvoření "vlády národní spásy". Papandreu ale oproti očekávání demisi nenabídl, oznámila agentura Reuters s odvoláním na zdroje řecké vlády a zprávu aténské televize.

Premiér prý ale ztratil důvěru své vlastní strany. Její poslanci navrhují, aby se do čela vlády postavil uznávaný finančník, bývalý viceprezident Evropské centrální banky Papadimos.

Odpor proti postupu premiéra sjednotil řady koaličních a opozičních zákonodárců. Skupina zhruba třiceti poslanců řecké vládní strany PASOK i pravicové opozice podepsala petici proti uspořádání referenda, které Papandreu navrhuje. Podle signatářů by měla být vytvořena koaliční vláda národní jednoty a vypsány předčasné volby.

Vůdce řecké opoziční Nové demokracie Antonis Samaras v reakci na chaos ve vládních řadách navrhl, aby byla vytvořena přechodná vláda, která by zemi přivedla k předčasným volbám. Prohlásil, že nynější parlament by měl ratifikovat evropský plán na záchranu řeckých financí.

Padne vláda?

Řecké vládě se kromě sporů přímo v kabinetu postupně drolí i většinová podpora v parlamentu, který má v pátek hlasovat o důvěře vládě. Údajně už tři socialistické poslankyně daly najevo, že vládu při pátečním hlasování o důvěře nepodpoří. Kabinet se tak nyní opírá o 149 zákonodárců v 300členném parlamentu.

Socialistický poslanec Dimitris Lintzeris dokonce začal hovořit o Papandreovi jako o "minulosti".

Šestá osmimiliardová tranše záchranného úvěru EU a MMF by podle Samarase měla být uvolněna co nejdříve, ještě před navrhovanými předčasnými volbami.

"Žádám vytvoření prozatímní přechodné vlády, jejímž jediným úkolem by bylo zorganizování okamžitých voleb. Finanční dohodu s EU by měl ratifikovat ještě nynější parlament," řekl Samaras, jehož strana je v případě voleb vysokým favoritem na vítězství.

Mimořádné jednání

Řecký premiér svolal na čtvrteční dopoledne mimořádné zasedání kabinetu. Proti Papandreově návrhu se postavil vlivný ministr financí Evangelos Venizelos a ministr místního rozvoje Michalis Chrysochoidis.

Ministr Venizelos dnes po návratu ze summitu G20 v Cannes prohlásil, že je proti referendu, protože členství země v eurozóně je "historickým úspěchem", který nesmí být zpochybňován. "Členství nesmí být předmětem referenda," uvedl Venizelos.

"Referendum je to poslední, co potřebujeme"

Zdroj z Venizelosova ministerstva agentuře Reuters řekl, že "uspořádat za nynějších okolností referendum je to poslední, co země potřebuje". Návrh na referendum, s nímž Papandreu přišel v pondělí, Venizelos původně schvaloval.

Ministr Chrysochoidis podle AFP řekl, že evropský plán na záchranu řeckých financí by aténský parlament měl ratifikovat co nejdříve. Takový postup referendum fakticky vylučuje. "Parlament by měl ratifikovat evropskou dohodu, která Řecko vyvádí ze slepé uličky," řekl Chrysochoidis.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.