Lidovky.cz

Arabské státy jednají, jak ochránit syrské civilisty

Svět

  14:18aktualizováno  16:58
DAMAŠEK/TRIPOLIS - Liga arabských států (LAS) se o víkendu rozhodla pozastavit Sýrii členství v organizaci kvůli pokračujícím násilnostem. Informovala také, že zvažuje sankce vůči Damašku a zkoumá zavedení mechanismu na ochranu civilistů. Evropská unie a USA rozhodnutí LAS uvítaly, syrské vedení ho naopak označilo za nelegální a ve snaze čelit tlaku zvenčí navrhlo summit arabských států k situaci v zemi.

V Sýrii tisícové demonstrace proti režimu, nejméně devět mrtvých foto: Reuters

Pobouření syrští provládní demonstranti v reakci na kroky LAS v noci na nedělinapadli zastupitelské úřady Saúdské Arábie, Francie a Turecka.

Zástupci arabských států varovali, že pokud budou násilnosti vůči civilistům pokračovat, obrátí se na OSN a na mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy. LAS rovněž vyzvala všechny proudy syrské opozice k účasti na setkání v sídle této organizace, kde mají hledat shodu ohledně vedení země během příštího přechodného období v Sýrii.

Opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) označila rozhodnutí LAS za krok správným směrem a za jasné obvinění syrského režimu. Dala najevo ochotu jednat o přechodu Sýrie k demokracii a vyzvala i další opoziční síly, aby se k rozhovorům připojily. V nové vládě by podle SNC neměl být zastoupen nikdo "z režimu, na jehož rukou ulpěla krev".

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí LAS o pozastavení syrského členství uvítali ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová i americký prezident Barack Obama. Shodli se, že to pomůže zvýšit tlak na režim prezidenta Bašára Asada, aby zastavil násilné akce vůči protivládním demonstrantům.

Syrský zástupce při LAS Júsuf Ahmad naopak označil rozhodnutí arabských zemí za nelegální. Přijaté kroky podle něj odporují stanovám LAS a ukazují, že liga "slouží západnímu a americkému programu".

Damašek dnes také vyzval k uspořádání mimořádného summit arabské ligy k situaci v Sýrii. Navrhl přitom, aby arabské státy poslaly své ministry přesvědčit se o situaci přímo v terénu a dohlédnout na realizaci plánu řešení krize.

Plán, který navrhly státy LAS, počítá v první řadě s ukončením násilností. Sýrie na něj minulý týden v úterý údajně bez výhrad přistoupila. Podle organizací na ochranu lidských práv ale násilnosti proti civilnímu obyvatelstvu v zemi pokračují.

V sobotu bezpečnostní síly zabily ve městě Homs 12 lidí, v neděli zastřelily čtyři lidi, kteří na provládní demonstraci skandovali hesla proti Asadovi.

O bezletozletové zóně řeč není

Provládní manifestace propukly ve velkém brzy po sobotním ohlášení rozhodnutí LAS. Demonstranti pak v noci na neděli vnikli do saúdskoarabské ambasády v Damašku, vytloukli její okna a zpustošili interiér.

Demonstranti zaútočili také na honorární konzulát Francie na severozápadě země a detašované pracoviště konzulární kanceláře na severu. Terčem útoku byla i turecká ambasáda v Damašku, na kterou Asadovi přívrženci házeli láhve a kameny.

Další demonstranti pak vylezli na střechu katarského velvyslanectví a vlajku této země nahradili syrskou standartou.

Desetitisíce lidí přišly do Damašku podpořit syrského prezidenta

Podle OSN bylo od začátku povstání proti Asadovu režimu od poloviny března zabito více než 3500 lidí. Generální tajemník LAS Nabíl Arabí informoval, že liga zkoumá zavedení mechanismu na ochranu civilistů v Sýrii.

Podle agentury AFP poslední kroky LAS připomínají situaci před tím, než liga letos v březnu požádala OSN o vyhlášení bezletové zóny nad Libyí.

Katarský premiér ale v sobotu prohlásil, že "o bezletové zóně nikdo nehovoří".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.