Lidovky.cz

Tisíce lidé demonstrovaly v Aténách, policie použila slzný plyn

Svět

  17:02
ATÉNY - Několik tisíc lidí demonstrovalo v centru Atén. V řecké metropoli se nejprve uskutečnil tradiční pochod v rámci připomínky 38. výročí krvavého potlačení studentského povstání tehdejším vojenským režimem.

Řečtí studenti při demonstraci foto: Reuters

Část manifestantů se střetla s policií, která proti nim použila slzný plyn. Podle serveru týdeníku To Vima policie zadržela asi 60 demonstrantů. Další demonstrace zorganizovaná řeckými komunisty začala na náměstí Omonia (Svornosti). Průvod, ve kterém bylo podle policejních odhadů asi 15.000 lidí, tvořili studenti, anarchisté, komunisté a další příslušníci levicových proudů.

Vyrazil tradičně od aténské polytechnické školy a dorazil k velvyslanectví Spojených států, jakožto spojenci bývalé vojenské junty. Incidenty s policií vyvolali strejně jako v minulosti maskovaní anarchisté, kteří u budovy parlamentu na náměstí Syntagma (Ústavy) napadli pořádkové síly zápalnými lahvemi. Policisté odpověděli slzným plynem.

Řecké úřady se dnes v očekávání případných násilností na demonstraci připravily a zmobilizovaly 7000 strážců zákona. Manifestanti třímali transparenty s nápisy přirovnávající banky, Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) k juntě. "Junta neskončila v roce 1973, povstaňme proti vládě EU-MMF", stálo na jednom z nich.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstranti také projevovali odpor ke složení nové přechodné vlády premiéra Lukase Papadimose, která obdržela ve středu důvěru drtivé většiny řeckého parlamentu a která by měla zemi dovést k předčasným parlamentním volbám naplánovaným na 19. února. Účast v ní má také krajně pravicová strana Lidová ortodoxní výzva (LAOS), jejíž nynější předseda byl členem mládežnické organizace někdejšího vojenského režimu. "Současná vláda nevzešla z voleb. Tak co to je, když ne junta," tvrdila podle agentury AFP 23letá studentka.

Řecko, které stojí na pokraji bankrotu, zažilo v posledních dvou letech sérii demonstrací a stávek na protest proti úsporným snahám předchozí socialistické vlády Jorgose Papandrea. Nový premiér Papadimos, který si získal sympatie tří ze čtyř Řeků, ale neslíbil žádnou úlevu a naopak upozornil, že těžké časy budou dál pokračovat.

Protestní pochod se konal v den výročí krvavě potlačeného studentského povstání z roku 1973, které bylo předzvěstí pádu vojenské junty (1967-74). V tento den se v Řecku obvykle scházejí protivládní demonstranti a jejich shromáždění jsou často poznamenána násilnostmi.

Několik tisíc osob se také shromáždilo na náměstí Omonia, kam je svolala Komunistická strana Řecka (KKE), která společně s Koalicí radikální levice (SYRIZA) odmítla podpořit novou vládu. Navzdory rozsáhlé mezinárodní pomoci v podobě velkých finančních půjček hluboce zadlužená země není s to se vymanit z hospodářského propadu.

Eurozóna od Papadimosova kabinetu očekává, že bude pokračovat v politice přísných úspor výměnou za masivní finanční pomoc zemí platících eurem a Mezinárodního měnového fondu v celkové výši překračující 200 miliard eur (5,1 bilionu Kč) a za prominutí 100 miliard eur z řeckého dluhu, který dosahuje celkové výše 370 miliard.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.