Lidovky.cz

Pistole 'kebabovým vrahům' prodal Švýcar z Česka

Svět

  21:04
BERN - Pistole značky ČZ, kterou skupina německých neonacistů v minulosti zavraždila nejméně devět převážně tureckých přistěhovalců v různých německých městech, zřejmě pochází z někdejšího švýcarského obchodu čecho-švýcarského podnikatele Jana Luxíka, jenž nyní údajně žije v České republice. Informoval o tom švýcarský deník Tagesanzeiger.

Pistole ČZ 83. foto: Česká zbrojovka.

Pistole ČZ 83 ráže 7,65 milimetrů byla zajištěna u šestatřicetileté Beaty Zschäpeové, která byla odhalena v souvislosti s vraždami spolu s dalšími dvěma muži. Jde o zbraň s tlumičem, která byla v době jejího údajného prodeje v roce 1993 v sousedních zemích Švýcarska zakázaná.

ČTĚTE TAKÉ:

Pátrání dovedlo vyšetřovatele na adresu Hauptstrasse 46 ve švýcarském Derendingenu, kde se ve speciálně zabezpečeném bytě nacházelo sídlo už neexistující společnosti Luxik Waffen und Munition.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že bylo vyrobeno jen 55 kusů limitované série české pistole, přičemž 31 jich bylo dodáno do někdejší NDR tamní komunistické státní policii Stasi a 24 směřovalo do Derendingenu. Němci přitom vyloučili, že zbraň z takzvaných "dönerových vražd" pochází z někdejší Německé demokratické republiky.

Jan Luxík podle listu Tagesanzeiger svůj obchod ve Švýcarsku rozpustil a přestěhoval se do Prahy. Podnikatel prý doložil, komu pistole prodal, přičemž 16 z nich se už švýcarské policii podařilo vypátrat. Žádná z nich však nebyla tou hledanou. Osm pistolí se ve Švýcarsku nepodařilo najít ani při domovních prohlídkách.

Nejasnosti zůstavají

Německá kontrarozvědka mezitím stále čelí tlaku kvůli nejasnostem ohledně její role v kauze vražd přistěhovalců. Tisk v posledních dnech naznačoval i možné spojení Spolkového úřadu pro ochranu ústavy s takzvanou buňkou ze Zwickau (Cvikov), která měla vraždy a také několik přepadení bank na svědomí. polkový generální prokurátor Harald Range však podle agentury DPA řekl, že takovému propojení dosud nic nenasvědčuje.

Němečtí politici požadují po vnitřní rozvědce především vysvětlení, proč skupinu označující se jako Národněsocialistické podzemí ztratila ze zřetele. Tajná služba sledovala činnost Uweho Mundlose, Uweho Böhnhardta a Zschäpeové už v 90. letech, kdy působili v durynském městě Jena. V roce 1998 však její stopu ztratila. Trojice se přitom přesunula jen o několik desítek kilometrů na východ do saského Zwickau, odkud začala organizovat své operace.

Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová dnes podle agentury AP slíbila, že německé orgány důkladně vyřeší, jak mohla skupina neonacistů úřadům po léta unikat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.