Lidovky.cz

Slovenští důchodci musí Česku dokazovat, že žijí

Svět

  13:23
BRATISLAVA - Stovky slovenských důchodců, kteří bydlí poblíž českých hranic a v době existence společného státu odpracovali většinu života v Česku, se potýkají s českou byrokracií.
Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pokud chtějí pravidelně dostávat důchod, musí České správě sociálního zabezpečení každé tři měsíce dodat doklad o tom, že jsou naživu. Matriky v pohraničních obcích, které občanům tato potvrzení vydávají, tak vždy na konci čtvrtletí praskají ve švech. O strastech česko-slovenských důchodců v posledních dnech obsáhle psala slovenská média.

Na problém svých obyvatel nedávno upozornili starostové obcí z regionu Kysuce. Ti také požádali slovenské ministerstvo sociálních věcí, aby se s Českem pokusilo jednat o úpravě předpisu, který nutí důchodce každý čtvtrok chodit na matriku. "Z ministerstva nám doručili záporné stanovisko.

Považujeme to za diskriminační pro skupinu lidí, kteří celý aktivní život pracovali v České republice," řekl deníku Pravda Jozef Kontrík, starosta obce Korňa. "Ty peníze jim právem patří a neměli by chodit pro takové potvrzení," myslí si starosta nedalekého Klokočova Ľuboš Stríž. Jen v Korni, Klokočově a blízké Turzovce potřebuje potvrzení kolem 500 důchodců.

ČTĚTE TAKÉ:

Slovenské úřady tvrdí, že není v jejich kompetenci komentovat nebo měnit český zákon, který zasílaní čtvrtletních potvrzení vyžaduje. Česká strana deníku Pravda sdělila, že ke změně může dojít až po roce 2014, kdy začne fungovat elektronický systém, v němž budou moci jednotlivé země EU sdílet informace v oblasti sociálního zabezpečení. "Půjde o zabezpečenou elektronickou síť, která propojí sociální instituce všech členských států a jednou z navrhovaných funkcí by mělo být automatické oznamování úmrtí příjemců důchodů, které by v budoucnu mohlo nahradit současný systém potvrzení o žití," uvedla Táňa Švrčková z tiskového odboru českého ministerstva práce a sociálních věcí.

Obce ve slovensko-českém pohraničí tak zřejmě budou dál muset řešit problémy svých obyvatel, které z nařízení vyplývají. "Když nastane termín podpisů, věnujeme se tomu celý týden, na nic jiného nám nezbývá čas. V naší obci jde o 160 lidí," postěžovala si deníku Sme matrikářka v Korni.

Také v Klokočné využívají kvůli potvrzení pro české úřady matriku asi dvě stovky lidí. "Nejhorší je to v případech, když jdeme do nemocnice ověřit podpis obyvatele, kterého hospitalizovali. Nemusíme to dělat, ale bylo by nám líto, kdyby kvůli jednomu podpisu nedostal své peníze. Snažíme se jim ulehčit jejich už tak nepříliš lehkou situaci," tvrdí starosta Stríž.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.