Lidovky.cz

Clintonová po 55 letech obnovila dialog s Barmou

Svět

  7:43
NAYPYIDAW - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zahájila oficiální rozhovory v Barmě jako první vysoký diplomat USA od návštěvy ministra zahraničí Johna Fostera Dullese v roce 1955. Clintonová hovořila v hlavním městě Naypyidaw s prezidentem Thein Seinem a šéfem barmské diplomacie Wunna Maun Lwinem.

Clintonová hovořila v hlavním městě Naypyidaw s prezidentem Thein Seinem. foto: Reuters

"Jsem zde, protože prezidenta Obamu i mne povzbudily kroky, které jste vy a vaše vláda učinili ku prospěchu barmského lidu," řekla Clintonová barmskému prezidentovi. Sein v odpovědi označil návštěvu za otevření historické kapitoly v dějinách obou států.

Prezident, bývalý generál a premiér, se stal architektem nynějších barmských reforem, jejichž přímým důsledkem je nynější obnova americko-barmského oficiálního dialogu. Jak poznamenala agentura AP rozhovor se uskutečnil v obrovském paláci s rozlehlými sály, honosnými lustry a dveřmi z teakového dřeva. K paláci vede silnice o dvaceti pruzích, po níž nejezdí prakticky žádná auta.

Rozhovor se uskutečnil v obrovském paláci s rozlehlými sály.

K paláci vede silnice o dvaceti pruzích, po níž nejezdí prakticky žádná auta.

Podle členů americké delegace ministryně Clintonová vyjádřila během rozhovoru s ministrem zahraničí Lwinem znepokojení z vojenských styků Barmy se Severní Koreou. Vazby obou izolovaných států Washington sleduje s obavami, přestože nemá hmatatelné informace, že by barmský režim vyvíjel jadernou zbraň.

Návštěva Su Ťij

Ministryně zahraničí před cestou zdůraznila, že chce zjistit, jaké jsou plány barmské vlády v oblasti reforem, politiky i ekonomiky. Chce také tlačit na propuštění všech politických vězňů, jejichž počet je odhadován na 500 až 1600, a na řešení konfliktů s etnickými menšinami, které tvoří 40 procent z 56milionové populace. Vztahy vedení země s těmito skupinami od získání nezávislosti v roce 1948 nikdy nebyly mírově urovnány.

Po jednání v Naypyidaw se má ministryně přesunout do bývalého hlavního města Rangúnu, kde se setká s vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii, nositelkou Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.