Lidovky.cz

Bezpilotní letouny pro civilisty? V USA už brzy

Svět

  7:00
WASHINGTON - V lednu příštího roku má americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) navrhnout nová pravidla po používání bezpilotních letounů v americkém vzdušném prostoru.
Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper - ilustrační foto.

Bezpilotní letoun MQ-9 Reaper - ilustrační foto. foto: Reprofoto

To je možnost, kterou někteří považují za orwellovskou, ale jiní - včetně části novinářů - na ni pohlížejí jako na příležitost, napsal list The Washington Post.

Bezpilotní letouny hrají kontroverzní úlohu v převážně neviděné americké válce vedené mimo oficiálně vyhlášená bojiště. V neděli Írán prohlásil, že sestřelil americký bezpilotní letoun u své západní hranice. V Pákistánu útočí bezpilotní letouny Spojených států na teroristické sítě na severozápadě území. V Jemenu bezpilotní letoun letos zabil šéfa místní odnože teroristické sítě Al Kajda Anwara al-Awlakiho a jeho šestnáctiletého amerického syna.

Policie s nimi bude nahánět zločince

Ale bezpilotní letouny známé pod anglickým označením drone (trubec) se přesouvají mimo vojenskou sféru a do soukromého sektoru. FAA už udělila více než dvě stovky povolení pro "zkušební civilní užití bezpilotních letounů", ale zatím nedala zelenou pro jejich širší vypuštění do vzdušného prostoru z obavy, že tyto stroje bez lidské posádky nemají odpovídající technologii, jež by zamezila střetům s jinými letouny.

Jakkoli zatím americký vzdušný prostor není otevřený pro každého, spočívá otázka méně v tom, zda FAA bezpilotní letouny povolí, jako spíš v tom, kdy se tak stane. Policie by pak s jejich pomocí chtěla sledovat prchající zločince, společnosti v oboru veřejných služeb by mohly lépe hlídat ropovody, plynovody či vodovody a farmáři doufají, že by z bezpilotních letounů mohli rozprašovat v polích pesticidy.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro profesora žurnalistiky Matta Waiteho je tohle ideální doba pro prostudování možností, jaké by bezpilotní letouny mohly mít pro novinařinu. V listopadu otevřel na Nebraské univerzitě v Lincolnu "laboratoř bezpilotní žurnalistiky", jejímž cílem je zkoumat legálnost, etiku a praktičnost využití těchto letounů v novinařině.

Podle internetových stránek laboratoře jsou bezpilotní letouny "ideální platformou" pro mediální využití. Uvádí jeden z nedávných příkladů mimo USA, kdy muž zaznamenal protestní shromáždění v Polsku s pomocí kamery připevněné k bezpilotnímu vrtulníku. Americký zpravodajský server The Daily pak stejnou metodu použil k natočení šíře rozsahu způsobené tornádem v Alabamě. V obou případech záběry zaznamenaly scénu v rozsahu, jakého by reportér na místě nebyl schopen.

Bezpilotní letouny jako zpravodajové

Pro šetřící zaměstnance zpravodajství také bezpilotní letouny stojící kolem 40.000 dolarů mohou představovat k rozpočtu milosrdnější variantu než vrtulníky, jejichž cena šplhá do milionů dolarů. Bezpilotní letouny mohou poskytnout mnohem lepší zpravodajství z přírodních katastrof, jako jsou například rozsáhlé požáry v Texasu, anebo jaderných katastrof podobných té z japonské Fukušimy. Vyslány by také mohly být do míst, kam novináři nemají z bezpečnostních důvodů přístup.

Jejich využití ale může jít dál než k pouhému pořizování fotografií, záznamů a dohledu. Novinář Matthew Schroyer si například dokáže představit využití této technologie k odebírání vzorků vody nebo vzduchu, anebo sbírání topografických dat pro posouzení dopadů průmyslu na životní prostředí.

S širokou škálou možností ale přicházejí i obavy. Tato technologie s sebou nese vyšší riziko narušení soukromí. Ve světě, kde se provalil skandál s novináři odposlouchávajícími telefony, by bezpilotní letouny mohli snadno zneužít ti, kdo chtějí sledovat každý krok celebrit. Ale mohlo by to také znamenat, že pod detailním dohledem se ocitnou i samotní novináři.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.