Lidovky.cz

Rusko bez Putina, skandoval dav. Opozice je na koni

Svět

  7:00
MOSKVA - Tisíce lidí se v pondělí zúčastnily demonstrace pořádané opozičními silami. Ve vzduchu byla cítit atmosféra 90. let. „Rusko bez Putina, Rusko bez Putina, Rusko bez Putina…,“ skandoval mnohatisícový dav.

Povolební protesty v ulicích Moskvy foto: ČTK/AP

 Moskevský bulvár Čistyje Prudy (doslova „Čisté rybníky“) byl téměř plný. Ruský premiér Vladimir Putin na demonstraci, kterou svolala opozice den po parlamentních volbách, samozřejmě nepřišel.

Ale není pochyb o tom, že největší protestní akci od chvíle, kdy se těsně před příchodem roku 2000 chopil moci, odněkud z bezpečí sledoval.

„Včera prohrál,“ křičel do mikrofonu vůdce hnutí Solidarita a bývalý ruský vicepremiér Boris Němcov, až ochraptěl a demonstranti mu museli pomoci. „Pryč s Putinem… Pryč s Putinem!“

Smog, vítr a déšť se sněhem

Včerejší povolební shromáždění začalo zrána poměrně klidně. Státní televize donekonečna opakovala, že vládní strana Jednotné Rusko získala skoro 50 procent. A že bude v nově složené Státní dumě spolupracovat se všemi „konstruktivními“ silami.

Zdálo se, že je po volbách a do března, kdy se hodlá stát prezidentem Vladimír Putin, bude klid. Jenže nebyl.

Volič komunistů protestuje v Moskvě.

Povolební protesty v ulicích Moskvy

Na odpoledne svolalo své mítinky do centra Moskvy několik stran a hnutí. Opozice na sedmou večer, ale zdálo se, že to opět bude shromáždění pár desítek nadšenců, které buď policie rozežene, nebo nechá vykřičet a zmoknout. Moskva si nemohla pro demonstranty připravit horší počasí, než si připravila – déšť se sněhem, louže, vítr a smog.

Ještě před opozičními stranami se rozhodli sejít komunisté. Jenže ouha. Výsledek voleb spíš než k demonstraci vybízel k oslavám. Komunisté získali skoro o deset procent víc než v minulých volbách. Stali se po letech silou, se kterou bude nutné počítat nejen na domácím politickém trhu, ale i z hlediska mezinárodního.

Pravda, část hlasů získal jejich předák Gennadij Zjuganov ne proto, že už dvacet let říká to samé. Ale proto, že lidé se letos hromadně rozhodli hlasovat „protestně“ – dávali hlas komukoliv jinému než vládnímu Jednotnému Rusku.

Nucená zastávka u Našich

Hlavní pondělní akce pořádaná opozicí měla být u Rudého náměstí. I když by ale člověk chtěl jít tam, a ne na oslavy Jednotného Ruska, měl přinejmenším na chvíli smůlu. Musel. Jakmile vyšel z metra, narazil na policejní kordon. Mimochodem policisté byli včera všude v neuvěřitelném množství. Jako kdyby někdo čekal revoluci.

„Já ale nechci na tuhle stranu!“ pokouším se vyjednávat s policistkou. „Musíte,“ odpovídá. „A proč?“ ptám se. „Protože to je příkaz, příkaz náčelníka,“ říká policistka. „Ale já přece chci jít na Rudé náměstí, ne na mítink…“ Je to marné. Musíme jako všichni, co vystupují, projít směrem, kde se koná demonstrace prokremelského hnutí Naši. Zde jsou všichni zmoklí a disciplinovaní.

Povolební mítink mládežnické organizace Jednotného Ruska v Moskvě

Zato atmosféra na shromáždění sjednocené opozice je bouřlivá. Pravda, odhady opozičních lídrů, že sem přišlo 20 tisíc lidí, zněly až příliš nadneseně. Střízlivější odhad by byl tak kolem sedmi tisíc. To ale nic nemění na emočním náboji, jaký akce měla.

Lidé se objímají, volají „Ahóóój Moskvo!“ a z pódia jim odpovídají mladí umělci „Ahóóój přátelé! Svobodní občané této země! Včera jste zvítězili nad Putinem!“. Do toho se ozve Boris Němcov: „Poděkujme internetu. Díky němu jsme se tady shromáždili.

A víme, že nám ukradli 15 tisíc hlasů,“ prohlásí a dav začne rozzlobeně hučet. „Ale my je dáme k soudu. A v březnu, v březnu mu ukážeme.“ Němcov má zjevně na mysli březnové prezidentské volby, po kterých se Putin hodlá vrátit do Kremlu.

Policejní úsměv

Do skandování davu zazvoní tramvaj. Nemůže projet. Policisté, označovaní dříve za sluhy režimu, se dnes chovají jaksi jinak. Korektně. Mírumilovně. Už ani nepřikazují, kudy má kdo jít. Jako by měli příkaz shora být k demonstrantům vlídní, neprovokovat žádné konflikty, tím méně rvačky.

Speciální pořádkové jednotky vytvořili v ulicích Moskvy zátarasy.

Masové protesty v Rusku rozháněla policie.

A tak si skupina strážců pořádku stoupne před tramvaj a pomalu, s úsměvem prosí dav, aby se trošku rozestoupil a vůz mohl projet. Najednou, snad po letech, na moment je možné cítit atmosféru počátku 90. let, kdy armáda a policie pomalu začaly chápat, že mají sloužit lidu, a ne špičkám režimu.

Pak se ale obličeje policistů zase zamračily. Asi ještě nenastal ten správný čas (z Petrohradu bylo navíc při podobném shromáždění hlášeno asi sto zadržených, zprávy o zatýkání několika aktivistů se večer šířily i tady v Moskvě).

Přesto se včerejší demonstrace v ruské metropoli stala ve zdejší politice něčím novým.

Petra Procházková
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.