Lidovky.cz

Egyptští křesťané se bojí o svůj osud

Svět

  10:58
KÁHIRA - Výsledky první etapy parlamentních voleb ukazují, že příští egyptský parlament ovládnou islámské strany. Tamní křesťané se rozhodují, zda se vystěhovat, mlčky přihlížet, nebo se snažit s muslimy dohodnout.
Egyptští koptové - ilustrační foto

Egyptští koptové - ilustrační foto foto: ČTK/AP

Podle pesimistů islámské strany nemají zájem o občanské ani náboženské svobody. Nevěří ani jejich slibům, že budou chránit práva Koptů, z nichž většina vyznává ortodoxní křesťanství a kteří v Egyptě žili dávno před příchodem islámu. Teď tvoří asi desetinu obyvatelstva, píše agentura Reuters.

Předvolební hesla o ochraně nehovoří. Řešení je islám, volá Muslimské bratrstvo. K jeho zisku ve volbách je třeba přičíst také křesla, která obsadí vyznavači puritánské formy islámu, salafisté.

Koptové umírají v pouličních bouřích s muslimy.

Egyptský voják hlídkuje u kostela sv. Marie v Káhiře.

"Lžeme si, jestliže si myslíme, že islamisté křesťanům zajistí svobodu a práva. Mnoho mých přátel chce z Egypta odejít," řekl devětadvacetiletý křesťan a filmový kritik Joe Fahim.

Revoluce může mít pro křesťany opačný důsledek než pro muslimy. Většinovým muslimům pomůže ke svobodě, menšiny udusí.

S kým se křesťané spojí?

Iráčtí křesťané byli po pádu prezidenta Saddáma Husajna rozprášeni. Jenomže egyptská revoluce byla hnutím obyčejných lidí, kteří si vymohli nový systém, zatímco v Iráku šlo o invazi západních armád.

Koptové i liberální muslimští intelektuálové nevědí, zda se bratrstvo, jako pravděpodobný vítěz voleb, rozhodne pro spojenectví se salafisty nebo raději s liberály. Proto doufají, že Egyptský blok tvořený právě liberály, získá po třetí etapě voleb dostatek hlasů.

Dále se Koptové musejí rozhodnout, zda jsou připraveni na spolupráci s umírněnými islamisty, nebo zda se spokojí s rolí opozice.

ČTĚTE TAKÉ:

Oficiálně bratrstvo tvrdí, že chce vybudovat moderní, demokratický stát postavený na islámském právu a morálce. Jeho Strana svobody a spravedlnosti chce uplatňovat šaríu a také říká, že vyznavači jiné víry se budou moci řídit vlastním zákonem.

Pro některé Kopty to znamená, že se Egypt stane islámskou teokracií podobně jako Írán. Jiní toto srovnání s revolucí íránských šíitů považují pro tradičně sunnitský Egypt v době twitteru a facebooku za nepatřičné.

"Sázíme na instinkt egyptské společnosti, která byla vždy proti extremismu," tvrdí Gamál Íd z organizace ochránců lidských práv Human Rights Information.

Koptové si tradičně stěžují na diskriminaci v práci i při povolování církevních staveb. Spojí-li se bratrstvo se salafisty, může se jejich situace ještě zhoršit.

Církev mlčí

Křesťanský aktivista lidských práv Mamdúh Ramzí se na věc dívá z jiného pohledu. Podle něj poškodí nástup islámského práva umírněné muslimy víc než křesťany, protože se budou muset podrobit zákonu, s nímž se neztotožňují.

Někteří křesťané kritizují představitele své náboženské obce za pasivitu vůči islamistům. "Církev mlčí. Viděl jsem na křesťanském televizním kanálu kněze v rozhovoru s představitelem salafistů. Jako by tím lidem vzkazoval, aby se zklidnili a smířili s tím, že budou žít podle islámského práva," soudí Fahim.

ČTĚTE TAKÉ:

Křesťanští vůdci se veřejně neprojevují, aby nevyhrocovali napětí. Ti, kdo promluvili, se nejvíc bojí vágnosti plánů bratrstva.

"Krátce po povstání říkali, že chtějí občanský stát, pak mluvili o občanském státě založeném na islámské právu a teď o moderním islámském státě, Je to zmatené a vyvolává to obavy," řekl jeden z nich.

Členové bratrstva obavy smetávají ze stolu, protože všichni Egypťané prý budou respektováni jako občané, bez ohledu na svou víru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.