Lidovky.cz

'My Němci se skláníme před Václavem Havlem'

Svět

  7:00
BERLÍN - Za velkého Evropana a průkopníka znovusjednocení Evropy, bez něhož by nebylo svobody ve střední a východní Evropě, označili němečtí politici bývalého českého prezidenta Václava Havla v reakci na jeho úmrtí.

Angela Merkelová foto: ČTK

Podle kancléřky Angely Merkelové zůstane pětasedmdesátiletý disident, státník a dramatik nezapomenut za své prosazování svobody a demokracie i za svou velkou lidskost.

"Společně s Vámi truchlíme nad ztrátou velkého Evropana," napsala Merkelová v kondolenci Havlovu nástupci Václavu Klausovi. Podle kancléřky mají i Němci být českému exprezidentovi za co vděčni.

"My Němci se skláníme před Václavem Havlem, který se vždy zasazoval o dobré sousedství v německo-českých vztazích," uvedl spolkový prezident Christian Wulff. Ten se tak přidal k německým médiím, podle nichž Havlovi leželo na srdci i usmíření Čechů s německými sousedy.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ OHLASY ZE SVĚTA

Připomínají, že na počátku 90. let podepsal s tehdejším německým prezidentem Richardem von Weizsäckerem smlouvu o přátelství a dobrém sousedství a omluvil se sudetským Němcům za vysídlení. Za to se doma setkal s nepochopení a nadávkami nacionalistů, poznamenávají servery německých deníků.

Evropa je chudší, my všichni jsme chudší

Narovnávání vztahů Čechů a Němců na politické úrovni se odehrávalo v éře bývalého kancléře Helmuta Kohla, který Havla označil za "velkého muže, bez něhož by svoboda nebyla možná".

Kohlův dlouholetý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher na Havlovo úmrtí reagoval slovy: "Evropa je chudší, my všichni jsme chudší. Odešel od nás velký Evropan a humanista." Genscher ocenil, že Havel nebojoval jen za svobodu Čechů a Slováků, ale zasazoval se za všechny utiskované. "Dělal to s neoblomností, se silou svého přesvědčení a silou slova. Tak vyzval i komunistickou diktaturu - nenásilně," dodal Genscher ve vyjádření pro deník Bild.

ŽIVOT VÁCLAVA HAVLA NA FOTOGRAFIÍCH

Havel v objetí se svou první ženou Olgou. (1978)

"Václav Havel byl průkopníkem znovusjednocení Evropy. Byl duší revoluce v Česku," prohlásil o něm současný německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Bez Havla a jeho odvážných slov by podle něj cesta k demokracii ve střední a východní Evropě nebyla možná. "Skláním se před tímto velkým bojovníkem za demokracii. Truchlíme spolu s českým lidem," dodal Westerwelle.

Předseda dolní komory německého parlamentu Norbert Lammert Havla nazval "státníkem světového významu". "Je výjimečnou osobností, jejíž jméno zůstane navždy spojeno s politickými změnami ve světě v letech 1989/90," doplnil šéf Spolkového sněmu.

Zpráva o Havlově úmrtí se v německých médiích okamžitě stala jednou z hlavních událostí dne. Za "tvář české svobody" exprezidenta označil server týdeníku Die Zeit. "Byl filozofem politických činů a přivedl Čechy do nové epochy," píše o Havlovi zeit.de.

Měl tři manželky, psal německý list

Server časopisu Stern první polistopadovou hlavu státu nazývá "hrdinou sametové revoluce", zatímco pro web deníku Hamburger Abendblatt je "symbolickou figurou nenásilného odporu". Jinak se německá média převážně omezují na líčení Havlovy barvité životní dráhy, v níž vystřídal role dramatika, disidenta, státníka a bojovníka za lidská práva.

Pikantní chyba se přitom vloudila do článku zmíněného hamburského listu, který bývalému prezidentovi přisoudil tři manželky. Kromě Olgy a Dagmar Havlových měl podle Hamburger Abendblatt žít v manželském svazku s Řekyní Mimi Denissiovou, a to navíc v době, kdy byl sezdán s Olgou Havlovou.

Od pondělí se budou moct Němci s Havlem rozloučit na české ambasádě v Berlíně, kde bude po celý týden vystavena kondolenční kniha, sdělil velvyslanec Rudolf Jindrák.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.