Lidovky.cz

Severokorejský vůdce Kim je mrtvý. Svět se bojí, co bude dál

Svět

  9:14aktualizováno  11:57
WASHINGTON/PCHONGJANG - Nejistota způsobená smrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila vyvolala rychlou reakci jak u regionálních sousedů, tak u dalších zemí.

Kim Čong-il se synem Kim Čong-unem foto: Reuters

Zprávy uvádějí, že jihokorejská armáda byla uvedena do stavu pohotovosti, jakkoli u hranic nejsou žádné známky vojenské aktivity, napsal zpravodajský server BBC News. Západní země projevují opatrný optimismus.

"Hlubokou soustrast" vyjádřila v reakci na smrt Kim Čong-ila Čína, která je hlavním spojencem severokorejského režimu. V oficiálním prohlášení Peking vyjádřil důvěru, že KLDR zůstane jednotná a že obě sousední země budou nadále spolupracovat.

Severokorejská dynastie Kimů. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü ocenil zesnulého Kim Čong-ila jako "velkého vůdce", který značně přispěl ke vztahům s Čínou. "Jsme přesvědčeni, že lid Severní Koreje přemění svůj žal v sílu a jednotu," dodal Ma.

ČTĚTE TAKÉ:

Svoji soustrast vyjádřil KLDR i ruský prezident Dmitrij Medveděv, vzhledem k tomu, že Rusko je jednou z mála zemí, která udržuje diplomatické a ekonomické vztahy se Severní Koreou.

Pro Čínu je mnohem menší a chudší soused jak břemenem, tak nárazníkovou zónou mezi Jižní Koreou, jejímiž spojenci jsou USA. Peking se obává, že zhroucení Severní Koreje by přivedlo jihokorejské americké spojence k čínským hranicím; udržování KLDR coby bariéry ale zatěžuje Čínu náklady jak na ekonomickém, tak diplomatickém poli, napsala agentura Reuters.

V Japonsku premiér Jošihiko Noda vytvořil krizový tým, zatímco ve Washingtonu oznámil mluvčí Bílého domu, že Spojené státy jsou v těsném kontaktu s Jižní Koreou i Japonskem. Británie a Německo vyjádřily naději, že Kimova smrt by se mohla stát pro KLDR obratem a že nový režim by mohl začít spolupracovat s mezinárodním společenstvím, Francie doufá v lepší budoucnost pro severokorejský lid. EU prohlásila, že bude sledovat pozorně situaci v KLDR a analyzovat možné dopady úmrtí severokorejského vůdce.

Mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura uvedl, že Japonsko bude ve snaze získat další informace těsně spolupracovat se Spojenými státy, Jižní Koreou i Čínou. Ministři však podle něj zatím nedospěli k závěru, zda je nutné zvýšit pohotovost japonské armády. Může se tak podle něj stát na dalších jednáních kabinetu.

Podívejte se, jak lidé truchlí

V jihokorejském hlavním městě Soulu nařídil prezident I Mjong-bak všem vládním činitelům přejít do "nouzového režimu", což jim brání vzít si volno či odcestovat. Do prezidentského paláce svolal podle oficiálních činitelů zasedání Národní bezpečnostní rady.

USA se na tuto událost připravovaly celé roky, ale odpovědí mají jen málo, dodal BBC News. Vše, co mohou dělat, je být v pohotovosti pro všechny možnosti, včetně té, že jmenovaný nástupce KLDR se pokusí upevnit moc provedením raketového nebo jaderného testu či vojenským útokem omezeného rozsahu.

Francie: Severokorejci se jednou dočkají svobody

Proto Bílý dům vydal prohlášení, v němž zopakoval svůj závazek vůči stabilitě Korejského poloostrova a svobodě a bezpečnosti všech svých spojenců. Mluvčí Bílého domu Jay Carney v opatrně formulovaném prohlášení uvedl, že USA "bedlivě sledují" zprávy ze Severní Koreje. "Prezident Barack Obama byl vyrozuměn a my jsme v úzkém styku s našimi spojenci v Jižní Koreji a Japonsku," řekl.

Britský ministr zahraničí William Hague dnes vyjádřil naději, že "nový (severokorejský) režim uzná, že zapojení se do mezinárodního společenství nabízí větší šance zlepšit podmínky života severokorejského lidu". Zároveň vyzval Pchjongjang k obnovení rozhovorů o denuklearizaci korejského poloostrova, od nichž KLDR odstoupila v dubnu 2009.

ZOUFALÍ KOREJCI PLÁČOU, PODÍVEJTE SE

Korejci nechtějí zprávě o úmrtí Kima uvěřit.

Francie slovy šéfa diplomacie Alaina Juppého doufá, že severokorejský lid jednoho dne opět dospěje ke svobodě. "Smrt člověka není nikdy radostná, ale utrpení lidí mě roztrpčuje, to je nyní důležité," prohlásil Juppé a dodal, že Francie bude velmi pozorná ohledně nástupnictví po zesnulém vůdci.

"Dohled a bezpečnost v pohraničních oblastech byly posíleny," řekl agentuře AFP mluvčí jihokorejského ministerstva obrany. "Bedlivě sledujeme jakékoli přesuny severokorejské armády. V Jižní Koreji jsou v pohotovosti všichni velitelé a Jižní Korea a USA posilují výměnu vojenských špionážích informací. Žádné pohyby severokorejské armády zatím nebyly zaznamenány." Analytici míní, že smrt Kim Čong-ila představuje bezprostřední a vážnou zahraničně-politickou krizi pro Washington a jeho spojence s ohledem na nevypočitatelnost KLDR vybavené jadernými zbraněmi.

Jižní Korea a Severní Korea se od války z let 1950-1953 formálně stále nacházejí ve válečném stavu, protože dosud nepodepsaly mírovou smlouvu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.