Lidovky.cz

Skepse. Příští rok bude těžký, varovali v projevech státníci

Svět

  16:30
BERLÍN - Novoroční projevy zahraničních státníků se nesly v nepříliš pozitivním duchu. Podle německé kancléřky Angely Merkelové bude příští rok v zemích eurozóny těžší než ten letošní. Americký prezident Barack Obama zase uvedl, že v 2012 přinese mnoho změn.

Německá kancléřka při novoročním projevu. foto: ČTK

"Německu se daří dobře, i když příští rok bude bez pochyb obtížnější než ten, který právě končí," sdělila Merkelová v předtočeném novoročním projevu.

Angela Merkelová: Evropa musí spolupracovat

Evropa vzejde podle kancléřky ze současné krize eura posílená, i když to bude dlouhá cesta. "Jednotná měna může být skutečně úspěšná jenom tehdy, budeme-li v Evropě spolupracovat lépe než dosud. Na konci této cesty bude Evropa silnější, než byla před krizí," řekla.

"V Německu máme důvod k důvěře," prohlásila k situaci ve své zemi. Německá ekonomika je podle jejích slov silnější, než jsou ekonomiky sousedních států, o čemž svědčí zejména ukazatel nezaměstnanosti, která je nejnižší za minulých 20 let. Předpokládá se, že hospodářský růst Německa příští rok dosáhne 0,5 až jedno procento.

Německá kancléřka při novoročním projevu.

Merkelová část projevu věnov ala euru a připomenula rovněž výhody, které kontinentu v minulých 50 let přinesl evropský projekt. Jsou to dle jejích slov mír, svoboda, spravedlnost, demokracie a dodržování lidských práv.

Obyvatelé bankrotem ohroženého Řecka čeká "velmi těžký rok". To, čeho Řekové v minulých desetiletích dosáhli, může zůstat zachováno jen s pomocí solidarity a odhodlání, řekl v novoročním projevu řecký premiér Lukas Papadimos.

Lukas Papadimos: Řekové se musejí připravit na těžký rok

Je nutné pokračovat ve všech snahách, aby krize v zemi nevyústila v "nekontrolovatelnou, katastrofální platební neschopnost", citovaly z jeho projevu světové agentury.

"Čeká nás velmi obtížný rok, poznamenaný nezbytnými, ale bolestnými rozhodnutími. Příští tři měsíce budou kritické a určující pro kurz Řecka v příštích desetiletích," zdůraznil premiér. Kolektivním úsilím a prací všech politických sil se ale může rok 2012 podle něj stát rokem naděje.

Za nejnaléhavější úkol označil Papadimos ozdravění státu, postavení hospodářství na zdravé základy s cílem obnovit konkurenceschopnost řecké ekonomiky.

"Zažíváme nejhorší mezinárodní a domácí krizi poválečné doby. Můžeme ji překonat. Žádná zázračná řešení ale neexistují. Musíme znovu uvěřit v sebe samé," prohlásil Papadimos a vyzval své krajany, aby zanechali politických rozepří.

Politické síly - socialisty, konzervativce a krajní pravici - vyzval Papadimos, aby podporovaly jeho přechodnou vládu a osvědčily tak svou "odpovědnost a duch spolupráce".

Lukas Papadimos.

Řecku příští rok hrozí již pátým rokem recese a vláda je sevřena mezi protestujícími na ulicích, kterým se nelíbí současné škrty, a věřiteli, kteří naopak požadují přísnější úsporná opatření.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která byla nucena požádat o mezinárodní finanční pomoc. Před bankrotem zachránila Řecko pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ani drastická úsporná opatření ale nevedou k výraznějšímu zlepšování situace. V letošním třetím čtvrtletí vzrostla nezaměstnanost v zemi na 17,7 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 1998. Také letošní rozpočtový schodek podle všeho přesáhne deset procent hrubého domácího produktu.

Rok, který nadchází, přinese ještě větší změny než rok 2011. Americký prezident Barack Obama to řekne v pravidelném sobotním rozhlasovém projevu, který tentokrát věnoval hlavně novoročnímu přání a z něhož s předstihem citovala agentura AFP.

Barack Obama: 2012 přinese ještě více změn

"Uplynulý rok byl pro naši zem rokem velkých výzev a vývoje. Skončili jsme jednu válku a začali připravovat ukončení další. Zasadili jsme tvrdou ránu Al-Káidě a zvýšili bezpečnost Ameriky," řekl s poukazem na války v Iráku a Afghánistánu a na květnovou likvidaci šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina v Pákistánu.

Neopomenul ani revoluční změny v arabských státech, když prohlásil, že USA "stály v době přírodních katastrof i revolucí po boku přátel v celém světě".

"Nepochybuji o tom, že rok 2012 přinese ještě více změn, a doufám, že máme vše potřebné k tomu, abychom na ně zareagovali a vyšli z nich ještě silnější," dodal Obama, jehož v novém roce čekají prezidentské volby a v nich obhajoba mandátu.

Jedním z hlavních témat kampaně v jeho případě bude ekonomika. K ní v projevu řekl, že jsou patrné náznaky ozdravení, a slíbil, že jeho cílem bude chránit zájmy střední třídy

Barack Obama

.

S nijak povzbudivým poselstvím ve svém televizním novoročním projevu nepřišel ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Varoval, že nejhorší ekonomická krize od druhé světové války bude pokračovat i příští rok.

Nicolas Sarkozy: Krize bude pokračovat

O roku 2012 Sarkozy řekl, že bude "plný rizik, ale i možností". "Jedinou cestou, jak si zachovat naši suverenitu, jak mít kontrolu nad osudem je cesta strukturálních reforem a ne unáhlených kroků, které by jen zvýšily zmatek...," řekl francouzský prezident, který tvrdí, že si je vědom toho, jak těžce jsou Francouzi zkoušeni. Jejich země se potýká s vysokou nezaměstnaností, dopadla na ni krize v eurozóně a hrozí jí, že přijde o nejvyšší stupeň úvěrového ratingu.

Francouzský prezident při novoročním projevu.

Šlo o poslední takový Sarkozyho projev před jarními prezidentskými volbami. To, zda se bude ucházet o znovuzvolení, Sarkozy ještě oficiálně neoznámil, tvrdí, že v době krize se musí soustředit na to, aby byl lídrem a ne kandidátem. Očekává se, že svoji kandidaturu ohlásí koncem února, napsala agentura Reuters. Podle současných průzkumů veřejného mínění má vyšší podporu jeho největší rival, kandidát socialistů François Hollande.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.