Lidovky.cz

Putin si oblíbil vládní vilu, stěhovat se nechce

Svět

  12:19
MOSKVA - Po vítězství v prezidentských volbách letos v březnu se Vladimir Putin nikam stěhovat zřejmě nebude. Putinovi se zjevně zalíbilo v rezidenci, kterou užívá od roku 2008 jako předseda vlády. V Novo-Ogarjovo proto zřejmě zůstane žít i poté, co svou oficiální pracovnu přesune ze sídla vlády do Kremlu.

Rezidencve Novo-Ogarjovo

Protože o tom, že volby vyhraje, v Rusku prakticky nikdo nepochybuje, příslušné úřady již s předstihem začaly řešit praktické věci spojené s nástupem staronové hlavy státu do nejvyšší funkce.

Podle tvrzení představitelů prezidentské hospodářské správy jsou prezidentská a premiérská rezidence vybaveny stejně komfortně, včetně všech potřebných technických výdobytků. O skromnosti nejmocnějších mužů Ruska svědčí i ujištění šéfa správy kanceláře prezidenta Vladimíra Kožina, že novou jachtu Putin nedostane. Stejně jako se nebudou stavět zatím žádné nové rezidence. „Neplánujeme to,“ řekl Kožin.

Jachtu zdědí po Medveděvovi
Putin tedy zdědí loď „Sírius“, kterou on sám prozřetelně přikázal před dvěma lety pořídit v Turecku pro dosluhujícího prezidenta Dmitrije Medveděva. Je dlouhá 53 metrů a „parkuje“ nyní v Soči. Připravuje se na velkolepou událost, na kterou se Putin bezpochyby nesmírně těší. Zimní olympiáda v jihoruském letovisku Soči je ostatně jeho ideou. V roce 2014 tak bude moci na palubě své jachty vítat významné hosty sportovního klání. Kreml odmítá sdělit konkrétní sumu, za kterou loď byla pořízena. Ale podle tureckého listu „Vatan“ stála jachta ruskou státní kasu nejméně 30 milionů eur. A to proto, že plavidlo navrhoval slavný námořní architekt Paolo Kaliari a interiér ve stylu luxusního „italského klubu“ je dílem Francouze Jeana Vergera.

Putin nemá ve volbách konkurenci

Kromě relativně nové jachty ale Putina po návratu do prezidentské funkce nic nového z praktického hlediska nečeká. Může si opět užívat pěti rezidencí a řady vládních objektů, které slouží k odpočinku nejvyšších státních činitelů. Zato Medveděv pocítí změnu mnohem víc, a to i když se stane, jak společně s Putinem naplánoval, šéfem kabinetu. Jednak si už tak nezacestuje – zahraniční politiku drží v rukách Kreml, nikoliv vláda, a zahraniční návštěvy jsou výsadou v první řadě hlavy státu.

Škatulata se spolužáky
Další změna se týká kádrových přesunů, které stačil za dobu své vlády provést. Medveděv skutečně do některých funkcí dokázal nenápadně dosadit své spolužáky z Petrohradu. Měl na to ústavní právo – silové složky totiž neřídí v Rusku premiér, ale prezident. Zásadní funkce si ale bez posvěcení Putinem přeobsazovat nikdy nedovolil. Nyní si Putin s předstihem vrací na některá místa své lidi, často také spolužáky z petrohradských práv, ale většinou mající na rozdíl od Medveděvových spolupracovníků zkušenost s prací v tajných službách. Očekávají se ještě před prezidentskými volbami změny v armádě, prokuratuře i policii. Tajné služby by se otřásat nemusely – zůstaly i za Medveděva zcela podřízeny Putinovi, který se cítí být jako bývalý špion jejich součástí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.