Lidovky.cz

Írán spustil další uranové zařízení. A nové manévry

Svět

  13:01
TEHERÁN - Írán spustil v přísně střeženém skalním komplexu Fardo zdokonalené centrifugy pro obohacování uranu. Utajovaná lokalita leží nedaleko posvátného města Kom hluboko v horském masivu, který ji chrání před případným leteckým útokem. Íránská armáda zároveň zahájila manévry pozemních sil u hranice s Afghánistánem.

Mahmúd Ahmadínežád foto: Reuters

Na možnou instalaci centrifug v komplexu Fardo už loni v září upozorňovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) s tím, že centrifugy mají obohacovat uran na úroveň nutnou k výrobě jaderných pum. Íránské úřady dosud instalaci centrifug u města Kom popíraly. K zastavení instalace centrifug íránský režim opakovaně vyzýval Západ, OSN i Rusko.

Město Kóm v centrálním Íránu

Město Kóm v centrálním Íránu

Obohacování uranu

Obohacený uran je zapotřebí jak k výrobě paliva pro jaderné elektrárny, tak k výrobě nukleárních zbraní. Pro provoz jaderných elektráren, tedy pro výrobu palivových tyčí, stačí asi tříprocentní koncentrace izotopu U 235, pro atomovou bombu je zapotřebí podstatně vyšší - mezi 90 až 93 procenty. Obohacovací postup je ale v obou případech v zásadě stejný.

Spuštění centrifug dnes potvrdil šéf íránské organizace pro atomovou energii Ferejdún Abbásí Davání. Íránským novinářům řekl, že "v nejbližší době" bude objekt Fardo uveden do provozu. "Bude zde možné vyrábět uran obohacený na dvacet procent," řekl Davání.

Hlavním íránským centrem pro obohacování uranu byl dosud středoíránský Natanz, který byl částečně rovněž vybudován v podzemí a spuštěn v dubnu 2006. Odborníci odhadovali, že Írán tam má k dispozici asi 8600 centrifug k obohacování uranu první generace. Tato zařízení ale byla vyrobena na základě pákistánských modelů, jež jsou prý velmi poruchové. Írán je potřeboval nahradit novými. Podle některých zpráv chce Írán letos instalovat zhruba tisícovku nových centrifug.

Obohacování uranu je už několik let jádrem sporu mezi Íránem a mezinárodním společenstvím, které se obává, že Teherán usiluje o získání jaderné zbraně, přestože Íránci to kategoricky stále popírají. Teherán tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.

Revoluční gardy trénují u hranic
Íránská armáda v neděli zároveň zahájila manévry pozemních sil v oblasti těsně přiléhající k hranici s Afghánistánem. Podle informace agentury Fars se na cvičení podílejí hlavně příslušníci elitních islámských revolučních gard. Velitel jejich pozemních sil Muhammad Pakpúr oznámil, že cílem manévrů je upevnění bezpečnosti íránských hranic.

Manévry v Zálivu

Írán provokuje. Pálí rakety v blízkosti amerických lodí

Íránská armáda trénovala v Hormuzském průlivu

Nedávno provedl Írán okázalé desetidenní cvičení svých námořní jednotek v oblasti Perského zálivu. Manévrů pod kódovým označením Velájat-90, které zasahovaly až do mezinárodních vod Indického oceánu a Adenského zálivu, se zúčastnily íránské ponorky, systémy raket země-moře, plavidla s rampami na odpalování raket, torpéda a bezpilotní letadla.

Podle analytiků chce Teherán zvýšenou vojenskou aktivitou demonstrovat svou sílu v době, kdy čelí rostoucí mezinárodní kritice kvůli svému spornému jadernému programu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.