Lidovky.cz

Záplavy v Austrálii odřízly tisíce lidí od světa

Svět

  13:01
SYDNEY - Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech postihly jihovýchod Austrálie, odřízly od okolí celé obce a vynutily si evakuaci tisíců lidí. Uzavřeny byly již čtyři uhelné doly.

Záplavy odřízly od okolí tisíce lidí na jihovýchodě Austrálie foto: ČTK/AP

Podle zpravodajského serveru BBC se ve státě Nový Jižní Wales kvůli třicetileté vodě ocitlo v izolaci přes 10 000 osob. K nejvíce postiženým patří osmitisícové město Moree, které dokonce zažívá nejhorší záplavy od roku 1955. Více než 2000 tamních obyvatel dostalo nařízení k evakuaci.

Pěstitel bavlny Peter Birch, který má farmu poblíž Moree, prohlásil, že ho povodeň uvěznila v prvním patře jeho domu. "Ráno jsme se probudili a viděli jsme, že klokani, ježury a koaly sedí na stromech. Všichni tady se spěchali zachránit ve výškách," řekl.

"Z letadla to vypadá jako jedno velké jezero," prohlásil předseda vlády Nového Jižního Walesu Barry O'Farrell.

"Z letadla to vypadá jako jedno velké jezero," prohlásil předseda vlády Nového Jižního Walesu Barry O'Farrell. "Při pohledu shora centrum města připomíná spíš italské Benátky než Nový Jižní Wales," dodal po přeletu nad zatopenou oblastí, která je známá pěstováním bavlny.

Hladina vody v místní řece Mehi prý již kulminovala, ale povodně podle předpokladů neustoupí ještě několik příštích dnů. K evakuaci obyvatel postiženého regionu jsou užívány vojenské vrtulníky, které také shazují potřebným na zem potravinové balíčky.

Důlní firma Whitehaven Coal oznámila, že z preventivních důvodů zastavila provoz ve čtyřech svých uhelných dolech. Šachty však prý nebyly zatopeny a žádné zařízení neutrpělo škody.

Muže z Nového Jižního Walesu nechávají záplavy klidným.

Ve městě Mitchell v sousedním státě Queensland musela být kvůli velké vodě evakuována nemocnice a uzavřeno bylo pět škol. Hrozí, že hladina tamní řeky Maranoa dosáhne rekordní desetimetrové výšky, uvedla premiérka státu Anna Blighová.

Ničivé záplavy si v Queenslandu loni vyžádaly 35 obětí, poškodily úrodu a infrastrukturu a těžce zasáhly produkci uhlí, což vyhnalo vzhůru ceny této nerostné suroviny. Austrálie je největším vývozcem uhlí na světě a pochází odsud dvě třetiny světového koksovatelného uhlí, užívaného k výrobě oceli, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.